«Κανονιά» Ράμσεϊ, ξέρανε την Ντόρμουντ !
Παρασκευή, 08/11/2013
Γράφει ο Θ.Π. (01)

«Κανονιά» Ράμσεϊ, ξέρανε την Ντόρμουντ ! Τεράστια νίκη επί της Ντόρτμουντ στη Γερμανία πέτυχε η Αρσεναλ, 1-0, με τον ’αρον Ράμσεϊ να σκοράρει με κοντινή κεφαλιά στο 62', χαρίζοντας στους «κανονιέρηδες» τεράστια νίκη και προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση, βάζοντας, παράλληλα, σε μπελάδες τη φιναλίστ της περσινής διοργάνωσης, που είχε βασικό τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο. Μετά από ένα ήσυχο πρώτο ημίχρονο, το ματς άλλαξε μονομιάς στην επανάληψη,. Τρελός ρυθμός, αρκετές φάσεις και τον Αααρον Ράμσεϊ να σκοράρει στο 62΄με κοντινή κεφαλιά, έπειτα από σύγχυση στο κέντρο άμυνας της Μπορούσια. Τι κι αν η στατιστική υπηρεσία έγραφε στο τέλος 15 προσπάθειες για τους γηπεδούχους (τρεις εντός στόχου) και μόλις τέσσερις για τους φιλοξενούμενους, Στις δύο εντός στόχου, ο Ράμσεϊ πέτυχε το γκολ και λίγο μετά ο ίδιος είδε τον Βαϊντενφέλερ να διώχνει ενστικτωδώς. Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος αγωνίστηκε σε όλο το αγώνα, με παρτενέρ τον Σούμποτιτς. ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ (Κλοπ): Βαϊντενφέλερ, Γκρόσκροϊτς, Παπασταθόπουλος, Σούμποτιτς, Σμέλτσερ, Σαχίν, Μπέντερ (75' Χόφμαν), Μπλατσικόβσκι (74' Αουμπαμεγιάνγκ), Μικιταριάν, Ρόιζ (86' Σίεμπερ), Λεβαντόβσκι. ΑΡΣΕΝΑΛ (Βενγκέρ): Σέσνι, Σανιά, Μερτεζάκερ, Κοσιελνί, Γκιμπς, Ράμσεϊ, Αρτέτα, Καθόρλα (75' Νάτσο Μονρεάλ), Ροζίτσκι (90'+1 Βερμάλεν), Εζίλ, Ζιρού (90' Μπέντνερ).