When the going gets tough...
Δευτέρα, 04/03/2013
Γράφει ο Μιχάλης Μιχαλιός (01)

When the going gets tough... ... the tough get going λένε οι Αμερικάνοι και αυτό είναι ένα ρητό που επαληθεύει απόλυτα σε κάθε ευκαιρία η Arsenal των τελευταίων ετών. Οι «κανονιέρηδες» ηττήθηκαν με 2-1 από την Tottenham στο White Hart Lane στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής της Premier League χάνοντας ένα ντέρμπι βορείου Λονδίνου με τεράστια βαθμολογική σημασία λόγω της προσπάθειας που κάνουν οι δύο ομάδες να εξασφαλίσουν τη συμμετοχή τους στο Champions League της επόμενης περιόδου.

Οι παίκτες του Wenger μπήκαν ορεξάτοι στον αγώνα, κράτησαν σωστά την μπάλα και πίεσαν τους γηπεδούχους οι οποίοι, όμως, με κορυφαίους τους Vertonghen, Dawson αμύνθηκαν σωστά και στέρησαν από τους φιλοξενούμενους τη δυνατότητα να δημιουργήσουν σοβαρούς κινδύνους για την εστία του Lloris.

Ταυτόχρονα, οι παίκτες του Villas-Boas τις λίγες φορές που κατάφερναν να διατηρήσουν την κατοχή της μπάλας είχαν φανερή εντολή να εκμεταλλευτούν τον αφελή τρόπο με τον οποίον αμύνονταν ψηλά οι «gunners» και προσπαθούσαν να δημιουργήσουν ρήγματα επιχειρώντας κάθετες πάσες. Τρεις τέτοιες πέρασαν στην πλάτη της άμυνας της Arsenal, και οι δύο μετατράπηκαν σε εύκολα γκολ από τον Bale στο 37΄ και τον Lennon στο 39΄.

Το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο είχε παρόμοια εικόνα με τη διαφορά ότι οι γηπεδούχοι είχαν πλέον να διαχειριστούν ένα πολύ καλό υπέρ τους σκορ, ενώ οι φιλοξενούμενοι βρίσκονταν με την πλάτη στον τοίχο. Η Arsenal κατάφερε να βρει ένα γκολ στο 51΄, με κεφαλιά του Mertesacker από εκτέλεση φάουλ του Walcott, αλλά οι «Spurs» δεν αγχώθηκαν, έκλεισαν καλά τους χώρους μπροστά στην εστία τους και περίμεναν τις ευκαιρίες να καθαρίσουν το παιχνίδι στην κόντρα επίθεση. Οι ευκαιρίες ήρθαν, αλλά ο Bale στο 60΄, ο Sigurdsson στο 69΄ και ο Defoe στο 70΄ κατάφεραν να τις σπαταλήσουν αφήνοντας το ματς στο εύθραυστο 2-1.

Η Arsenal κατάφερε στο 80΄ να κάνει την πρώτη της κλασσική ευκαιρία στο ματς χάρη σε εκπληκτική μακρινή μπαλιά του Rosicky, αλλά για κακή τύχη των «gunners» o παίκτης που βρέθηκε με την μπάλα απέναντι από τον Lloris ήταν ο Ramsey ο οποίος αστόχησε στο τετ α τετ.

Στα εναπομείναντα λεπτά η πίεση των φιλοξενούμενων δεν άλλαξε κάτι, ο Podolski είδε το σουτ που υπό καλές προϋποθέσεις επιχείρησε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων να κοντράρει σε αμυνόμενο και να φεύγει κόρνερ και η Arsenal έφυγε με άδεια χέρια από ένα ακόμη μεγάλο φετινό ραντεβού μένοντας καρφωμένη 5 βαθμούς μακριά από την 4η θέση.

Tottenham (Villas-Boas): Lloris, Walker, Vertonghen, Dawson, Assou-Ekotto, Parker, Dembele (88΄ Livermore), Sigurdsson, Lennon (90+7΄ Gallas), Bale, Adebayor (67΄ Defoe).
Αrsenal (Wenger): Szczesny, Jenkinson (60΄ Rosicky), Mertesacker, Vermaelen, Monreal, Arteta (77΄ Podolski), Ramsey, Wilshere, Cazorla, Walcott, Giroud.