Έμεινε ζωντανή
Κυριακή, 10/02/2013
Γράφει ο Μιχάλης Μιχαλιός (01)

Έμεινε ζωντανή Γνωρίζοντας ότι πιθανό στραβοπάτημα θα την απομάκρυνε 6 ή 7 βαθμούς από την πολυπόθητη 4η θέση, η Arsenal φιλοξενούνταν από τη Sunderland σε ένα πολύ κρίσιμο όσο και δύσκολο για τους «κανονιέρηδες» παιχνίδι στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Premier League.

Στο πρώτο ημίχρονο οι παίκτες του Wenger πραγματοποιώντας μία από τις καλύτερες εκτός έδρας εμφανίσεις τους εδώ και πολύ καιρό, κόλλησαν στα σχοινιά τη Sunderland και μπορούν να νιώθουν αδικημένοι από το 1-0 με το οποίο προηγούνταν στην ανάπαυλα. Walcott, Giroud, Cazorla και Wilshere ήταν ιδιαίτερα δραστήριοι επιθετικά και δημιούργησαν τεράστια προβλήματα στην άμυνα των γηπεδούχων. Το γκολ το πέτυχε ο Cazorla αφού συνδυάστηκε με τους Wilshere και Walcott, ενώ Giroud και Ramsey είχαν από ένα χαμένο τετ α τετ με τον Γάλλο να «πυροβολεί» άουτ από πλάγια και τον Ουαλό να πλασάρει από κοντά πάνω στον εξαιρετικό Mignolet.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Arsenal να μην απειλεί αλλά να ελέγχει απόλυτα τον αγώνα. Στο 62΄, όμως, οι ισορροπίες άλλαξαν όταν ο Jenkinson αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας τους φιλοξενούμενους με δέκα παίκτες. Στο 74΄ ο Walcott έχασε τεράστια ευκαιρία να κάνει το 0-2, όταν σε τετ α τετ με τον Mignolet έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και από κει και ύστερα το παιχνίδι ήταν ένας επιθετικός μονόλογος των γηπεδούχων που πίεσαν με όποιον τρόπο μπορούσαν για να φτάσουν στην ισοφάριση.

Στο 78΄ ο Szczesny είπε «όχι» στον Fletcher σε τετ α τετ, στο 85΄ απομάκρυνε εντυπωσιακά σε κόρνερ κοντινή κεφαλιά του ίδιου παίκτη, ενώ μετά την εκτέλεση του κόρνερ ο Titus Bramble κατάφερε να στείλει την μπάλα άουτ μέσα από τη μικρή περιοχή της Arsenal και με τον Πολωνό τερματοφύλακα εξουδετερωμένο. Οι παίκτες του Wenger κρεμόντουσαν από τα δοκάρια στα τελευταία λεπτά παίζοντας μαζική άμυνα, αλλά τελικώς κατάφεραν να κρατήσουν την εστία τους ανέπαφη και να φύγουν από το Stadium of Light με την 5η τους εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα.

Sunderland (O'Neill): Mignolet, O'Shea, Bramble, Rose (80΄ Vaughan), N'Diaye (68΄ Graham), Cattermole (46΄ Larsson), Gardner, Colback, Johnson, Sessegnon, Fletcher.
Arsenal (Wenger): Szczesny, Sagna, Mertesacker, Monreal, Jenkinson, Arteta, Wilshere (51΄ Diaby), Walcott (87΄ Miquel), Ramsey, Cazorla, Giroud.