Χαμένη ευκαιρία
Πέμπτη, 31/01/2013
Γράφει ο Μιχάλης Μιχαλιός (01)

Χαμένη ευκαιρία Την ευκαιρία να πλησιάσει στο -2 την 4η Tottenham, έχασε η Arsenal, καθώς έμεινε στο 2-2 με τη Liverpool στο «Emirates». Η ομάδα του Wenger κατά την προσφιλή της τακτική τον τελευταίο καιρό πέταξε ένα ημίχρονο στα σκουπίδια, κυριάρχησε στο δεύτερο, αλλά δεν κατάφερε να πάρει τους 3 βαθμούς της νίκης και να εκμεταλλευτεί το στραβοπάτημα των Spurs στην έδρα της Norwich.

Η Liverpool που μπήκε καλύτερα στο ματς δεν άργησε να πετύχει το πρώτο γκολ του αγώνα, όταν στο 6ο λεπτό ο Suarez εκμεταλλεύτηκε την ανικανότητα των «κανονιέρηδων» να απομακρύνουν και μία κόντρα στα πόδια του Mertesacker και άνοιξε το σκορ με κοντινό πλασέ. Αμέσως μετά η Arsenal έφτασε κοντά στην ισοφάριση, αλλά ο Reina είχε την απάντηση στην προσπάθεια του Walcott.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε με τις δύο ομάδες να παίζουν επιθετικά και να αφήνουν μεγάλα αμυντικά κενά. Η Liverpool πάντως έφτανε πιο εύκολα κοντά στα καρέ του Szczesny με τους Sturridge και Henderson να σπαταλάνε δύο μεγάλες ευκαιρίες απέναντι στον Πολωνό (στο 10΄ και στο 44΄) και τον Podolski να αναγκάζεται να απομακρύνει πάνω στη γραμμή την μπάλα σε κεφαλιά του Agger στο 27΄.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Arsenal μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι κλείνοντας από νωρίς τη Liverpool στα καρέ της και βλέποντας τον Walcott να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 53΄ στέλνοντας την μπάλα άουτ. Στη συνέχεια, όμως, η κάκιστη άμυνα των «κανονιέρηδων» έκανε και πάλι το θαύμα της με τον Henderson να εκμεταλλεύεται το λάθος του τραγικού Santos, να κερδίζει με μεγάλη δόση τύχης διπλή κόντρα από τον Βραζιλιάνο και τον Ramsey και τελικά να νικάει από κοντά τον Szczesny για το 0-2.

Το σκορ αυτό, όμως, δεν διατηρήθηκε για πολύ, καθώς η Arsenal συνέχισε να πιέζει και μέσα σε 7 λεπτά κατάφερε να ισοφαρίσει. Στο 65΄ ο πολύ καλός Giroud έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα του Reina μετά από εκτέλεση φάουλ του Wilshere ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Γάλλος έστρωσε στον Walcott ο οποίος νίκησε το Reina με θαυμάσιο χαμηλό σουτ μέσα από την περιοχή.

Η Arsenal συνέχισε να πρεσάρει ανελέητα για ένα τρίτο γκολ και μέχρι το τέλος του αγώνα είχε μερικές καλές στιγμές με σημαντικότερη εκείνη του 87ου λεπτού όταν Giroud και Podolski συνδυάστηκαν άψογα, αλλά ο Γάλλος από το ύψος της μικρής περιοχής δε βρήκε καλά την μπάλα στο γύρισμα του Γερμανού και ο Reina μάζεψε εύκολα. Η Liverpool από την άλλη αναγκάστηκε να υπηρετεί παθητικό ρόλο και να ψάχνει την «μία» αντεπίθεση. Τη βρήκε στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων αλλά ο Szczesny επενέβη σωτήρια στο σουτ Suarez και το 2-2 έμεινε μέχρι το τέλος.

Arsenal (Wenger): Szczesny, Sagna, Mertesacker, Vermaelen, Gibbs (37΄ Santos), Ramsey, Wilshere, Cazorla, Walcott, Podolski, Giroud.
Liverpool (Rodgers): Reina, Johnson, Agger, Carragher, Wisdom, Lucas, Gerrard, Henderson, Downing, Suarez, Sturridge (71΄ Enrique).