Ζητείται τρίποντο
Κυριακή, 20/01/2013
Γράφει ο Μιχάλης Μιχαλιός (01)

Ζητείται τρίποντο Η Arsenal φιλοξενούνταν στο Stamford Bridge από την Chelsea για την 23η αγωνιστική της Premier League και είχε ως στόχο να πάρει την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα για το 2013.

Η ομάδα του Wenger (όπως και στο ντέρμπι της προηγούμενης αγωνιστικής με τη City) μπήκε φοβισμένα στο ματς και έδωσε τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να κυριαρχήσουν σε ολόκληρο το πρώτο 45λεπτο. Οι «μπλε» αφού γλίτωσαν το γκολ στο 5ο λεπτό, όταν ο Giroud σούταρε άουτ από πλεονεκτική θέση, πήραν τον έλεγχο του παιχνιδιού και το έφεραν στα μέτρα τους, βρίσκοντας δύο φορές δίχτυα.

Στο 6ο λεπτό, ο Azipilicueta τροφοδότησε με όμορφη ψηλοκρεμαστή μπαλιά τον αμαρκάριστο Mata, ο οποίος έκανε άψογο κοντρόλ, μπήκε στην περιοχή από αριστερά και νίκησε τον Szczesny στο τετ α τετ. Δέκα λεπτά αργότερα σε γρήγορη αντεπίθεση των γηπεδούχων, ο Ramirez έγινε κάτοχος της μπάλας στην καρδιά της περιοχής των «κανονιέρηδων» και ανατράπηκε από τον Szczesny, με τον Lampard να ευστοχεί στο πέναλτι για το 2-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η εικόνα του αγώνα άλλαξε με την Chelsea να οπισθοχωρεί δίνοντας περισσότερους χώρους στην Arsenal και να ψάχνει την αντεπίθεση που θα «κλείδωνε» το ματς. Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη, ανέβασαν την απόδοσή τους, πίεσαν την ομάδα του Benitez και κατάφεραν να μειώσουν στο 58΄. Ο Cazorla βρήκε με υπέροχη μπαλιά – τρύπα τον Walcott ο οποίος εκμεταλλευόμενος την ταχύτητά του, έφτασε απέναντι από τον Cech και τον νίκησε με όμορφο πλασέ για το 2-1.

Από εκείνο το σημείο και μετά, το παιχνίδι άνοιξε με την Arsenal να ψάχνει την ισοφάριση, αφήνοντας όλο και περισσότερους κενούς χώρους στα μετόπισθεν. Καμία, όμως, από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να πετύχει άλλο γκολ με τον Vermaelen να απομακρύνει δύσκολα πάνω στη γραμμή την προσπάθεια του Ba στο 83΄ και τον Ivanovic να παίρνει την μπουκιά από το στόμα του Walcott στην καρδιά της άμυνας της Chelsea λίγο πριν το τελευταίο σφύριγμα.

Έτσι, το παιχνίδι έμεινε στο 2-1 και η Arsenal 7 βαθμούς πίσω από την 4η θέση έχοντας έναν αγώνα λιγότερο.

Chelsea (Benitez): Cech, Ivanovic, Cole, Cahill, Azpilicueta, Ramires, Lampard, Mata, Oscar (72΄ Bertrand), Hazard (88΄ Marin), Torres (90΄ Ba).
Arsenal (Wenger): Szczesny, Sagna, Mertesacker, Vermaelen, Diaby (75΄ Arshavin), Gibbs, Wilshere, Walcott, Cazorla, Coquelin (59΄ Ramsey), Giroud.