Ως μη γενόμενο
Τρίτη, 01/01/2013
Γράφει ο Μιχάλης Μιχαλιός (01)

Ως μη γενόμενο Σε ένα κάκιστο παιχνίδι στο St. Mary’s, η Arsenal υποχρεώθηκε σε ισοπαλία από τη γηπεδούχο Southampton και απώλεσε το σερί νικών που διατηρούσε από τα μέσα Δεκέμβρη στο πρωτάθλημα.

Το θέαμα στο πρώτο ημίχρονο ήταν ανύπαρκτο, αλλά οι δύο ομάδες κατάφεραν να σκοράρουν εκμεταλλευόμενες τα τραγικά λάθη των αντιπάλων. Αρχικά, στο 35ο λεπτό, ο Podolski «δώρισε» την μπάλα στους γηπεδούχους, ο Sanga που προσπάθησε να επέμβει, έκανε ερασιτεχνικό διώξιμο με την μπάλα να καταλήγει τελικά στον Gaston Ramirez, ο οποίος νίκησε τον Szczesny με δυνατό ευθύβολο σουτ από το ύψος της περιοχής. Έξι λεπτά αργότερα, όμως, η Arsenal ισοφάρισε όταν ο Do Prado είχε την ατυχή έμπνευση να επιχειρήσει να απομακρύνει την μπάλα σε εκτέλεση φάουλ του Walcott, στέλνοντας την κατά λάθος στα δίχτυα της ομάδας του.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ρυθμός του ματς ανέβηκε κάπως με την μπάλα να κινείται λίγο πιο γρήγορα στο χορτάρι. Οι καλές στιγμές ήταν και πάλι λιγοστές, αλλά η Southampton ήταν η ομάδα που έδειχνε πιο πιθανό να σκοράρει. Στο 56΄ ο Prado προσπάθησε να εξιλεωθεί, αλλά το δυνατό σουτ που δοκίμασε από μακριά έβγαλε σε κόρνερ ο Szczesny, ενώ στο 88΄ ο Πολωνός απόκρουσε με τις γροθιές του το σουτ του Puncheon. Ενδιάμεσα, Arteta και Gervinho είχαν δοκιμάσει το πόδι τους υπό σχετικά καλές προϋποθέσεις, αλλά και τα δύο σουτ κατέληξαν άουτ. Έτσι, το 1-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος και οι δύο ομάδες μοιράστηκαν δίκαια βάσει εικόνας τους βαθμούς.

Southampton (Adkins): Boruc, Cork, Fonte, Yoshida, Shaw, Puncheon, Schneiderlin, S. Davis, Guly (83΄ De Ridder), Ramírez (77΄ Ward - Prowse), Lambert (74΄ Rodriguez).
Arsenal (Wenger): Szczesny, Sagna, Vermaelen, Koscielny, Gibbs, Arteta, Wilshere, Oxlade - Chamberlain (74΄ Gervinho), Cazorla (74΄ Ramsey), Podolski (59΄ Giroud), Walcott.