Goal-fest για καλή χρονιά
Σάββατο, 29/12/2012
Γράφει ο Μιχάλης Μιχαλιός (01)

Goal-fest για καλή χρονιά Με τον Theo Walcott να ξεκινάει για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι στην κορυφή της επίθεσης και τον Giroud να έρχεται από τον πάγκο, οι «κανονιέρηδες» σκόρπισαν με 7-3 τη Newcastle σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι στο Emirates και έφτασαν τις 4 σερί νίκες στο πρωτάθλημα.

Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να εκμεταλλευτούν τα επιθετικά ατού τους χωρίς να αφήνουν κενούς χώρους στα μετόπισθεν. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν στο 20΄ με άψογο πλασέ του Walcott από αριστερά μετά από όμορφη πάσα του Podolski στον κενό χώρο, αλλά η ομάδα του Pardew ισοφάρισε στο 43΄ με εκτέλεση φάουλ του Ba στην οποία η μπάλα κόντραρε στον Wilshere και ξεγέλασε τον Szczesny.

Τίποτα, όμως, δεν μπορούσε να προετοιμάσει τους 60000 θεατές που βρέθηκαν στο Emirates και τα εκατομμύρια που παρακολούθησαν το ματς από την τηλεόραση για αυτό που θα ακολουθούσε στο δεύτερο μέρος. Το χορό των 8 γκολ ξεκίνησε ο Oxlade – Chamberlain στο 51΄ νικώντας τον Krul με χαμηλό δεξί σουτ λίγο έξω από την περιοχή. Οκτώ λεπτά αργότερα η Newcastle ισοφάρισε με τον Marveaux να πετυχαίνει από κοντά το ευκολότερο γκολ της καριέρας του, αφού η μπάλα διέσχισε ανενόχλητη ολόκληρο το πλάτος της περιοχής της Arsenal από την χαμηλή μπαλιά του Obertan.

Οι «κανονιέρηδες» ξαναπήραν το προβάδισμα στο 64΄ με τον Podolski να σκοράρει από κοντά μετά από όμορφη ενέργεια του Wilshere από αριστερά… για να το χάσουν για τρίτη φορά στο ματς στο 69΄ όταν ο Ba σκόραρε με κοντινή προβολή εκμεταλλευόμενος την υπέροχη μπαλιά του Marveaux. Οι «magpies», πάντως, απέτυχαν για μία ακόμη φορά να κρατήσουν το σκορ στην ισοπαλία για πολλή ώρα, καθώς 5 λεπτά αργότερα ο Walcott έγραψε το 4-3 μετά από γύρισμα του Gibbs στην καρδιά της περιοχής της Newcastle.

Από εκείνο το σημείο και μετά η Newcastle ανοίχτηκε υπερβολικά στο χορτάρι του Emirates ψάχνοντας την… τέταρτη ισοφάριση της βραδιάς και το πλήρωσε καθώς η διαφαινόμενη ήττα της μετατράπηκε σε συντριβή. Οι «gunners» έκλεισαν τους περισσότερους διαδρόμους προς την εστία τους, ενώ παράλληλα στην επίθεση ανέλαβε δράση ο νεοεισελθών Giroud, ο οποίος με δύο γκολ στο 85΄ και στο 87΄ «καθάρισε» οριστικά το παιχνίδι υπέρ της ομάδας του. Στις καθυστερήσεις ο Walcott διέσχισε την παιδική χαρά στην οποία είχε μετατραπεί πια η άμυνα της Newcastle για να γράψει το 7-3 και να ολοκληρώσει το προσωπικό του χατ-τρικ, ενώ αμέσως μετά ο Giroud σημάδεψε από κοντά το δοκάρι, χάνοντας την ευκαιρία για ένα (λιγοστής σημασίας) όγδοο γκολ.

Arsenal (Wenger): Szczesny, Sagna, Koscielny, Vermaelen, Gibbs, Arteta, Wilshere, Oxlade-Chamberlain (74΄ Giroud), Cazorla (85΄ Coquelin), Podolski (82΄ Ramsey), Walcott.
Newcastle (Pardew): Krul, Simpson (82΄ Ferguson), Perch, Coloccini, Santon, Bigirimana (82΄ Ameobi), Tiote, Cisse, Marveaux (88΄ Tavernier), Obertan, Ba.