Δύο και λίγα ήταν
Κυριακή, 02/12/2012
Γράφει ο Μιχάλης Μιχαλιός (01)

Δύο και λίγα ήταν Στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Premier League, η Arsenal πραγματοποίησε τη χειρότερη εφετινή της εντός έδρας εμφάνιση και φυσιολογικά ηττήθηκε από τη Swansea με 0-2. Η ομάδα του Laudrup η οποία βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση τον τελευταίο καιρό ήλεγξε χωρίς δυσκολία το παιχνίδι στα 70 από τα 90 λεπτά του και έφτασε τελικά στη νίκη χάρη σε δύο γκολ του μόνιμου φετινού σκόρερ της, Michu.

Στο πρώτο ημίχρονο η Swansea ήταν η ομάδα η οποία είχε ξεκάθαρα την υπεροχή. Κρατούσε εύκολα την μπάλα έχοντας πάρει τον έλεγχο του κέντρου από τους υποτονικούς Arteta και Wilshere και προσπαθούσε να δημιουργήσει ευκαιρίες. Στο 14΄ ο Rangel δοκίμασε να νικήσει τον πολύ καλό Szczesny με διπλή προσπάθεια από τα δεξιά, αλλά ο Πολωνός αντέδρασε θετικά σώζοντας την εστία του. Στο 31΄ ο Dyer έχασε τεράστια ευκαιρία όταν σε τετ α τετ με τον Szczesny καθυστέρησε φρικτά να σουτάρει επιτρέποντας στον Vermaelen να επέμβει, ενώ στο 38΄ η απευθείας εκτέλεση φάουλ του De Guzman από καλή θέση κατέληξε λίγο άουτ.

Από την άλλη, οι «κανονιέρηδες» όποτε έπαιρναν την μπάλα αναλώνονταν σε μία ανούσια και ακίνδυνη κατοχή αδυνατώντας να απειλήσουν την πολύ καλά οργανωμένη στα μετόπισθεν Swansea. Η απουσία σημείου αναφοράς στην επίθεση ήταν φανερή με τον Gervinho που κάλυπτε τη θέση του φορ περιοχής να έχει δύο φορές την ευκαιρία να απειλήσει με κεφαλιά, αλλά την πρώτη να μην βρίσκει την μπάλα, ενώ τη δεύτερη να την στέλνει… πλάγιο άουτ!

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φωνές του Wenger στα αποδυτήρια πρέπει να έπιασαν τόπο, καθώς οι γηπεδούχοι μπήκαν ορεξάτοι και έτοιμοι να τιμωρήσουν τη Swansea που δεν μετέτρεψε σε γκολ την κυριαρχία της στο πρώτο μέρος. Η Arsenal πίεσε για περίπου 20 λεπτά και δημιούργησε την πρώτη της ευκαιρία στον αγώνα όταν στο 48΄ ο Wilshere κράτησε όμορφα την μπάλα μέσα στην περιοχή και την κατάλληλη στιγμή την έστρωσε στον Cazorla του οποίου το δυνατό σουτ κατέληξε πάνω στον Tremmel. Πέρα από αυτήν, όμως, η Arsenal δεν κατάφερε να δημιουργήσει άλλη ευκαιρία στο διάστημα της υπεροχής της και σταδιακά επέτρεψε στη Swansea να κερδίσει όλο και περισσότερες ανάσες και μέτρα στο γήπεδο, ισορροπώντας και πάλι το παιχνίδι.

Στο 62΄ και πάλι ο Rangel σούταρε μόλις άουτ μέσα από την περιοχή, ενώ στο 71΄ και στο 73΄ Tremmel και Szczesny σταμάτησαν χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία τις προσπάθειες των Cazorla και Michu αντίστοιχα. Στο 84΄ ο Szczesny έκανε την επέμβαση του αγώνα όταν σταμάτησε το κοντινό σουτ του Tiendalli, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Tremmel όντας σωστά τοποθετημένος μπλόκαρε την μπάλα σε κεφαλιά του Vermaelen από το ύψος του πέναλτι.

Στο τέλος, η Swansea κατάφερε να πάρει τη νίκη που αναμφισβήτητα άξιζε με τον Michu να νικάει τον Szczesny σε ισάριθμα τετ α τετ. Το πρώτο (88΄) προήλθε από όμορφη και γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας από πλευράς φιλοξενούμενων, ενώ το δεύτερο (92΄) από ατομικό λάθος του Jenkinson και ενώ όλοι οι συμπαίκτες του είχαν βγει μπροστά ψάχνοντας την ισοφάριση. Η ήττα αυτή σήμανε το χειρότερο ξεκίνημα της Arsenal στο πρωτάθλημα τα τελευταία 18 χρόνια, άφησε τους «κανονιέρηδες» 15 πόντους μακριά από την κορυφή και τους αναγκάζει πλέον να κοπιάσουν για να κερδίσουν μία θέση στην πρώτη τετράδα του βαθμολογικού πίνακα.

Arsenal (Wenger): Szczesny, Jenkinson, Mertesacker, Vermaelen, Gibbs, Arteta, Wilshere (79΄ Rosicky), Cazorla, Walcott, Podolski (66΄ Giroud), Gervinho (66΄ Oxlade - Chamberlain).
Swansea (Laudrup): Tremmel, Rangel, Williams, Chico, Davies, Britton, de Guzman (74΄ Tiendalli), Ki, Dyer, Michu, Shechter (67΄ Moore).