Και ο κατήφορος συνεχίζεται...
Κυριακή, 11/11/2012
Γράφει ο Μιχάλης Μιχαλιός (01)

Και ο κατήφορος συνεχίζεται... Στο Emirates η Arsenal υποδεχόταν την πολύ καλή και φέτος Fulham με στόχο να αφήσει πίσω της τα πρόσφατα ανεπιτυχή αποτελέσματα με μία πειστική νίκη και να πλησιάσει περισσότερο στην πρώτη τετράδα του βαθμολογικού πίνακα.

Οι γηπεδούχοι, που παρατάσσονταν με μόνες απουσίες βασικών παικτών τους Gibbs (τραυματισμός) και Wilshere (τιμωρία) μπήκαν πολύ υποτονικά στον αγώνα, αλλά ευτύχησαν να προηγηθούν σύντομα με 2-0 χωρίς να κάνουν τίποτα το ιδιαίτερο στο χορτάρι. Στο 11' ο πολύ καλός Giroud με κεφαλιά από κόρνερ του Walcott έγραψε το 1-0 ενώ 12 λεπτά αργότερα ο Podolski εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Hangeland και την αδράνεια της άμυνας της Fulham για να κάνει το 2-0 από κοντά μετά από γύρισμα του Arteta.

Η εικόνα του αγώνα, πάντως, σε καμία περίπτωση δεν συμφωνούσε με το σκορ και η Arsenal με την κάκιστη αμυντική της λειτουργία κράτησε το προβάδισμα μόνο 17 λεπτά. Στο 29' ο εξαιρετικός Berbatov πέτυχε ένα από τα ευκολότερα γκολ της καριέρας του με μια απλή κεφαλιά μέσα από τη μικρή περιοχή μετά από κόρνερ του Ruiz, ενώ στο 40' ο Kacaniklic νίκησε με μία όχι ιδιαίτερα δυνατή κεφαλιά τον Mannone στη δεξιά του γωνία μετά από σέντρα του Berbatov σε αντεπίθεση.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως τελείωσε το πρώτο, με την Arsenal να αδυνατεί να παράξει οτιδήποτε αξιοσημείωτο στο χορτάρι και αυτό το πλήρωσε σε μία ανύποπτη φάση στο 66'. Ο Ruiz έκλεψε την μπάλα από τον Arteta, o Ισπανός τον έριξε κάτω μέσα στην περιοχή της ομάδας του, ο διαιτητής Dowd σφύριξε το πέναλτι και ο Berbatov νίκησε σαν σε προπόνηση τον Mannone από την άσπρη βούλα για το 2-3.

Το γκολ αυτό άναψε λίγο το παιχνίδι με τις δύο ομάδες να δημιουργούν ευκαιρίες εκατέρωθεν εκμεταλλευόμενες την τραγική αμυντική λειτουργία του αντιπάλου. Schwarzer και Mannone αποσόβησαν τις προσπάθειες των Walcott και Kacaniklic, ο Giroud έστειλε την μπάλα στο δοκάρι μετά από όμορφη κάθετη πάσα του Cazorla, όμως στη συνέχεια της φάσης ο Walcott βρήκε με σέντρα από δεξιά τον Γάλλο, ο οποίος αυτή τη φορά δε λάθεψε και ισοφάρισε για τους κανονιέρηδες στο 69'. Μετά από αυτό το τρίλεπτο ξέσπασμα ο ρυθμός του αγώνα έπεσε πάλι με τον Giroud πάντως να φτάνει κοντά στο πρώτο του χατ-τρικ με πολύ όμορφη ατομική προσπάθεια στο 80', αλλά τον Scwarzer να του λέει «όχι».

Η τελευταία πράξη του δράματος, πάντως, παίχτηκε στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν σέντρα του Arshavin σταμάτησε στο χέρι του άτυχου Riether με τον Dowd να καταλογίζει ορθά το δεύτερο πέναλτι του αγώνα. Ο Arteta ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά ο Scwarzer έκανε μία ακόμη εξαιρετική επέμβαση διατηρώντας έναν δίκαια κερδισμένο βαθμό για την ομάδα του.

Arsenal (Wenger): Mannone, Koscielny, Mertesacker, Sagna, Vermaelen, Arteta, Coquelin (56' Ramsey), Walcott (85' Arshavin), Podolski (76' Oxlade - Chamberlain), Cazorla, Giroud.
Fulham (Jol): Scwarzer, Hughes, Hangeland, Riether, Riise, Baird, Sidwell, Dejagah (85' Duff), Richardson (24' Kacaniklic), Ruiz, Berbatov.