Πέρασμα από το Upton
Σάββατο, 06/10/2012
Γράφει ο Μιχάλης Μιχαλιός (01)

Πέρασμα από το Upton Στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Premier League, η Arsenal φιλοξενούνταν από τη West Ham στο Boleyn Ground και φιλοδοξούσε με μία καλή εμφάνιση να αφήσει πίσω της την οδυνηρή ήττα του προηγούμενου Σαββάτου στο ντέρμπι με την Chelsea.

Το πρώτο ημίχρονο του αγώνα είχε ελάχιστες καλές φάσεις εκατέρωθεν, αλλά και δύο γκολ. Η Arsenal ξεκίνησε πολύ καλά και έκλεισε τους γηπεδούχους στα καρέ τους, ψάχνοντας το γκολ που θα έδιωχνε το άγχος, αλλά η West Ham ήταν αυτή που το πέτυχε κόντρα στη ροή του αγώνα. Στο 21΄ o εξαιρετικός Diame μπήκε στην περιοχή των «κανονιέρηδων» από πλάγια και αφού «άδειασε» με ευκολία τον Ramsey, νίκησε τον Mannone με υπέροχο πλασέ από δύσκολη γωνία.

Το γκολ έδειξε να αποδιοργανώνει τους παίκτες του Wenger, οι οποίοι χρειάστηκαν λίγο χρόνο για να ξαναβρούν τα πατήματά τους, αλλά τελικά έφτασαν στην ισοφάριση στο 41΄ με κοντινή προβολή του Giroud από χαμηλή σέντρα του Podolski από αριστερά. Το ημίχρονο έκλεισε με μία ευκαιρία του Nolan για τη West Ham (την πρώτη από τις πολλές), ο οποίος πλάσαρε άτσαλα άουτ από κοντά μετά από κεφαλιά πάσα του πολύ καλού Carroll.

Στο πρώτο εικοσάλεπτο της επανάληψης το θέαμα συνέχισε να είναι κακό, με τη West Ham να προσπαθεί να αναπτυχθεί με μακρινές μπαλιές στο κεφάλι του Carroll και την Arsenal να είναι φλύαρη και να μην μπορεί να διασπάσει την καλά οργανωμένη αντίπαλη άμυνα. Από το 65΄ και μετά, όμως, η εικόνα του παιχνιδιού άρχισε να αλλάζει, με τους γηπεδούχους να βγαίνουν, πλέον με περισσότερους παίκτες μπροστά ασκώντας πίεση στους «κανονιέρηδες» αλλά και αφήνοντας περισσότερους κενούς χώρους στα μετόπισθεν. Παραλίγο, μάλιστα, να προηγηθούν όταν στο 67΄ ο Carroll πρόλαβε τον Mannone αλλά έστειλε την μπάλα λίγο άουτ με κεφαλιά.

Η φάση αυτή ξύπνησε τους παίκτες του Wenger που στα επόμενα λεπτά ανέβασαν ρυθμό, απείλησαν με Cazorla και Podolski, αλλά και απειλήθηκαν όταν ο Nolan έφτασε ανενόχλητος απέναντι στον Mannone αλλά καθυστέρησε φρικτά να σουτάρει και είδε τον Mertesacker να του παίρνει την μπουκιά απ’ το στόμα. Ήταν φανερό ότι ένα γκολ ερχόταν και τελικά τα πέτυχε ο Walcott στο 77΄ όταν και εκμεταλλεύτηκε μια όμορφη πάσα του Giroud στον κενό χώρο και νίκησε τον Jaaskelainen στο τετ α τετ. Η West Ham θα μπορούσε, βέβαια, να ισοφαρίσει στην αμέσως επόμενη φάση, αλλά ο συνήθης, πλέον, ύποπτος Nolan κατάφερε να σπαταλήσει άλλη μια ευκαιρία σουτάροντας ψηλά απέναντι από τον Mannone.

Στο 80΄ οι «gunners» απείλησαν ξανά με γυριστό σουτ του Mertesacker (!) και τελικά στο 82΄ έφτασαν στο 1-3 με τον Cazorla, ο οποίος, αφού χάιδεψε μερικές φορές την μπάλα έξω από την περιοχή του Jaaskelainen την έστειλε στα δίχτυα του με ένα ασύλληπτο αριστερό σουτ. Στα επόμενα λεπτά δεν άλλαξε κάτι καθώς Jaaskelainen και Mannone αποσόβησαν τις προσπάθειες των Giroud και Taylor αντίστοιχα και η Arsenal έφτασε στην 3η της νίκη στο πρωτάθλημα σε 7 αγώνες.

West Ham (Allardyce): Jaaskelainen, Reid, McCartney, Collins, Demel (76΄ Tomkins), Nolan, Jarvis, Noble, Diame (82΄ Cole), Vaz Te (63΄ Taylor), Carroll.
Arsenal (Wenger): Mannone, Jenkinson, Vermaelen, Mertesacker, Gibbs (56΄ Santos), Arteta, Ramsey, Cazorla, Podolski (85΄ Koscielny), Gervinho (61΄ Walcott), Giroud.