Σοβαρή αλλά και «μπουκωμένη»
Δευτέρα, 27/08/2012
Γράφει ο Μιχάλης Μιχαλιός (01)

Σοβαρή αλλά και «μπουκωμένη» Στο Britannia, μία παραδοσιακά δύσκολη γι αυτήν έδρα, η Arsenal αναδείχθηκε ισόπαλη 0-0 με τη Stoke για τη 2η αγωνιστική της Premier League. Οι παίκτες του Wenger παίζοντας δυναμικά και πειθαρχημένα δεν άφησαν αμυντικά κενά, κυριάρχησαν στο γήπεδο στο σύνολο σχεδόν της αναμέτρησης, αλλά ταυτόχρονα εμφάνισαν δημιουργικά (κυρίως) και εκτελεστικά προβλήματα στην επίθεση.

Η Arsenal μπήκε εξ’ αρχής δυνατά στο παιχνίδι με στόχο να κρατήσει τη μπάλα και να δημιουργήσει ρήγματα στην άμυνα της Stoke. Με αιχμές τους Podolski, Gervinho και τον Cazorla να οργανώνει το παιχνίδι οι «κανονιέρηδες» πίεσαν τους γηπεδούχους, είχαν ρυθμό, αλλά δεν κατόρθωσαν να φτιάξουν πολλές φάσεις για γκολ. Ο Arteta είχε ένα ελεύθερο σουτ από το ύψος της περιοχής το οποίο, όμως, έφυγε αρκετά άουτ, ενώ την καλύτερη φάση του ημιχρόνου την είχε στο 34' ο Cazorla που με μακρινό σουτ σημάδεψε το «παραθυράκι» του Begovic, αναγκάζοντάς τον σε μία εντυπωσιακή επέμβαση.

Οι γηπεδούχοι από την άλλη, εμφανίστηκαν με σαφή διάθεση να περιμένουν τον αντίπαλο και προσπαθούσαν να βγουν μπροστά κυρίως με ψηλές μπαλιές προς τους Crouch και Walters, τακτική που δεν είχε επιτυχία καθώς οι Vermaelen, Mertesacker, αλλά και ο Arteta «σκούπιζαν» ό,τι κινούνταν μπροστά από την εστία του Mannone. Ταυτόχρονα οι Pennant και Kightly δεν κατόρθωσαν να δημιουργήσουν προβλήματα στους Gibbs, Jenkinson από τα άκρα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το σκηνικό δεν άλλαξε, με την Arsenal σταδιακά να εντείνει την πίεση της. Στο 69ο λεπτό, ο Giroud προτίμησε το θεαματικό από το απλό στέλνοντας την μπάλα άουτ με εντυπωσιακό βολ πλανέ μετά από κόρνερ του Cazorla. Πέντε λεπτά αργότερα ο Diaby βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή αλλά καθυστέρησε χαρακτηριστικά να σουτάρει, ενώ στο 86' ο Ramsey που είχε μπει ως αλλαγή σούταρε άουτ λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή.

Την τελευταία ευκαιρία του αγώνα την είχε ο Giroud ο οποίος δοκίμασε να κρεμάσει από πολύ μεγάλη απόσταση τον Begovic, αλλά είδε την μπάλα να περνάει ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του goalkeeper των «potters». Έτσι, το παιχνίδι έμεινε στη «λευκή» ισοπαλία και η Arsenal στους 2 βαθμούς μετά τους δύο πρώτους αγώνες του πρωταθλήματος.

Stoke City (Pulis): Begovic, Wilkinson, Huth, Shawcross, Whelan (81' Palacios), Wilson, Cameron, Kightly, Pennant (65' Jerome), Walters, Crouch (79' Shotton).
Arsenal (Wenger): Mannone, Jenkinson, Vermaelen, Mertesacker, Gibbs, Arteta, Diaby, Cazorla (81' Ramsey), Gervinho (72' Walcott), Podolski (72' Oxlade – Chamberlain), Giroud.