Λαμπάδα στους "Χωριάτες"!
Δευτέρα, 07/05/2012
Γράφει ο Μιχάλης Μιχαλιός (01)

Λαμπάδα στους Μετά την 37η αγωνιστική της Premier League, η Arsenal παρέμεινε στην 3η θέση της βαθμολογίας, εκμεταλλευόμενη τη μεγάλη νίκη τίτλου της Manchester City στο Newcastle, αλλά κυρίως τους δύο βαθμούς που άφησαν οι Spurs στο Birmingham απέναντι στη μαχητική Aston Villa. Την προηγούμενη ημέρα, οι «κανονιέρηδες» είχαν εμφανιστεί για πολλοστή φορά φέτος κατώτεροι των περιστάσεων και επιδεικνύοντας μεγάλα αμυντικά κενά αναδείχθηκαν ισόπαλοι 3-3 με τη βαθμολογικά αδιάφορη Norwich σε ένα χορταστικό παιχνίδι στο Grove.

Οι φιλοξενούμενοι που ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, πήγαν στα αποδυτήρια ευρισκόμενοι μπροστά στο σκορ χάρη σε γκολ των Hoolahan στο 12ο και Holt στο 27ο λεπτό που ανέτρεψαν το προβάδισμα που είχε πάρει η Arsenal από το 2ο κιόλας λεπτό με όμορφο γκολ του Benayoun.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ανέβασαν σταδιακά την απόδοση τους τη στιγμή που οι παίκτες της Norwich άρχιζαν να οπισθοχωρούν στον αγωνιστικό χώρο για να προστατέψουν το προβάδισμά τους και να προσπαθούν να απειλήσουν κυρίως με αντεπιθέσεις. Από το 70ο λεπτό και μετά, η πίεση έγινε ασφυκτική και εν τέλει καρποφόρησε με τον Robin van Persie αρχικά να ισοφαρίζει (72ο λεπτό) και στη συνέχεια να βάζει τους «κανονιέρηδες» σε θέση οδηγού στο ματς (80ο λεπτό).

Στη συνέχεια, όμως, οι τακτικές αδυναμίες των «κανονιέρηδων» έγιναν και πάλι εμφανείς, όταν οι φιλοξενούμενοι, αφού προειδοποίησαν μια φορά, τελικώς έφτασαν στην ισοφάριση με όμορφο τελείωμα του Morison στο 85ο λεπτό. Στα λεπτά που απέμεναν, οι παίκτες του Wenger έψαξαν το νικητήριο γκολ, αλλά οι προσπάθειες τους σταμάτησαν στον τερματοφύλακα Ruddy, ο οποίος με σειρά επεμβάσεων έγινε «ήρωας» και διατήρησε μια δικαίως κερδισμένη ισοπαλία για τα «καναρίνια».

Από την άλλη, οι Gunners αφού έχασαν χρυσή ευκαιρία να καθαρίσουν την υπόθεση «3η θέση», συγκεντρώνουν τώρα την προσοχή τους στο παιχνίδι με την αδιάφορη West Brom στο «Hawthorns», ματς που θα έχει χαρακτήρα τελικού γι αυτούς.

Arsenal (Wenger): Szczesny, Sagna (33ο Coquelin), Vermaelen, Koscielny, Gibbs, Song, Ramsey (63ο Chamberlain), Rosicky, Benayoun (69ο Chamakh), Gervinho, van Persie.
Norwich (Lambert): Ruddy, Martin, Naughton, R. Bennett, Johnson, Hoolahan (74ο Pilkington), E. Bennett, Lappin, Howson, Holt (81ο Wilbraham), Jackson (68ο Morison).