Sunderland - Arsenal 1 - 1: Το καταραμένο 'Στάδιο του Φωτός'!
Κυριακή, 19/09/2010
Γράφει ο Πάνος Παπαδημητρίου (01)

Sunderland - Arsenal 1 - 1: Το καταραμένο 'Στάδιο του Φωτός'! Στο Στάδιο του Φωτός, ένα γήπεδο που τα τελευταία χρόνια έχει αποδειχτεί 'κακό' για τους 'κανονιέρηδες', στη βορειανατολική πλευρά του Νησιού, η Άρσεναλ σκόνταψε απέναντι στη Σάντερλαντ για την 5η αγωνιστική της Premiership φέρνοντας ισοπαλία 1 – 1. Η ταυτοχρόνως τυχερή και άτυχη Άρσεναλ αν έφευγε με τους τρεις βαθμούς της νίκης, θα είχε προσπεράσει –προσωρινά έστω- την Τσέλσυ στην κορυφή του πίνακα. Δεν τα κατάφερε, αφού ο Bent ισοφάρισε στο 95+ των καθυστερήσεων, παρόλο που ο τέταρτος διαιτητής είχε υποδείξει 4 επιπλέον χρόνο, γεγονός που εξόργισε τον Βενγκέρ με αποτέλεσμα να αντιδράσει θυμωμένα στο βοηθό και να ελλοχεύει τώρα κίνδυνος τιμωρίας του από την FA. Η Άρσεναλ στάθηκε τυχερή αφού προηγήθηκε με ένα ‘θεόσταλτο’ γκολ στο 12΄. Στην προσπάθεια του αμυντικού της Σάντερλαντ, Anton Ferdinand, να διώξει την μπάλα, ο Fabregas όντας κοντά του, άπλωσε το πόδι και η μπάλα προσκρουόμενη άλλαξε με δύναμη πορεία παίρνοντας μια απίστευτη τροχιά καταλήγοντας στα δίχτυα του Mignolet. Ήταν, όμως, και άτυχη αφού ο αρχηγός αποχώρησε με μυϊκό τραυματισμό, που όμως δεν πνέει ανησυχία. Εξάλλου η αλλαγή έγινε κυρίως προληπτικά. Στο δεύτερο ημίχρονο οι ‘gunners’ ανέβασαν ρυθμό και πίεσαν τους γηπεδούχους. Όμως, έντεκα λεπτά μετά τη σέντρα ο Song με ανόητο φάουλ πήρε δεύτερη κίτρινη και αποβλήθηκε. Σα να μην έφτανε αυτό, δεκαεπτά λεπτά πριν τη λήξη ο Rosicky κέρδισε πέναλτυ, την εκτέλεση του οποίου ανέλαβε ο ίδιος με τελικό αποτέλεσμα να τη στείλει πάνω από το δοκάρια του Βέλγου πορτιέρο. Στο εναπομείναν διάστημα οι ‘μαύρες γάτες’ πίεσαν για την ισοφάριση, αλλά η ομάδα του Αλσατού αντιστάθηκε αποτελεσματικά, μέχρι τη στιγμή του γκολ. Ένα λάθος της άμυνας στάθηκε αρκετό. Το διώξιμο που επιχείρησε ο Clichy στη μικρή περιοχή βρήκε τα πόδια του Koscielny, η μπάλα έφτασε στον Bent, που δε δυσκολεύτηκε να καρφώσει τον Almunia.
Δύο χαμένοι βαθμοί, λοιπόν, αλλά συνεχίζουμε ακάθεκτοι. Ήρθε η ώρα για ένα ντέρμπυ! Το βόρειο Λονδίνο μεσοβδόμαδα χωρίζεται στα δύο!