Arsenal - Bolton 4 - 1: Παιχνίδι στο οποίο γράφτηκε Ιστορία.
Κυριακή, 12/09/2010
Γράφει ο Πάνος Παπαδημητρίου (01)

Arsenal - Bolton 4 - 1: Παιχνίδι στο οποίο γράφτηκε Ιστορία. Ακόμη τρεις βαθμοί στο Grove ήρθαν να επιβεβαιώσουν το εξαιρετικό ξεκίνημα της σεζόν για την Άρσεναλ. Αυτή τη φορά νίκη (όχι τόσο άνετη όσο υποδηλώνει το τελικό σκορ) με 4 – 1 απέναντι στην Μπόλτον του Owen Coyle. Η Άρσεναλ που παρατάχθηκε με αρκετές αλλαγές ενόψει της πρώτης αγωνιστικής του Champions League με αντίπαλο την πορτογαλική Braga στο Λονδίνο, ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο χάνοντας πληθώρα ευκαιριών με αρνητικό πρωταγωνιστή τον Arshavin, ο οποίος απέτυχε να νικήσει τον Bogdan σε τρεις κλασικές περιπτώσεις τετ α τετ. Ωστόσο ο νεοαποκτηθείς Laurent Koscielny με το πρώτο του αρσεναλικό γκολ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Βενγκέρ. Ήταν το 23ο λεπτό όταν ύστερα από σέντρα του Wilshere στο δεύτερο δοκάρι ο Fabregas έχασε το κοντρόλ, όμως ο Γάλλος κεντρικός αμυντικός ήταν εκεί για να στείλει την μπάλα με κοντινή προβολή στα δίχτυα. Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου ήρθε η ισοφάριση για τους φιλοξενουμένους. Το γέμισμα με κεφαλιά του Kevin Davies στη μεγάλη περιοχή της Arsenal βρήκε τον Koscielny να διώχνει κακήν κακώς και η μπάλα να φτάνει στον Lee που πρόλαβε την έξοδο του Almunia βγάζοντας σέντρα από τη γωνία της μικρής περιοχής, την οποία δε δυσκολεύτηκε να εκμεταλλευτεί ο Elmander με κεφαλιά γράφοντας την ισοφάριση για την ομάδα του. Μετά την ανάπαυλα οι ‘κανονιέρηδες’ έπαιξαν αρκετά νωχελικά και κινδύνευσαν να μείνουν πίσω στο σκορ καθώς η Μπόλτον βρήκε αρκετό χώρο προς ανάπτυξη. Ωστόσο, στη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα ο Ισπανός αρχηγός με ωραία σέντρα στην καρδιά της μικρής περιοχής βρήκε τον Chamakh που η κεφαλιά του έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην Άρσεναλ. Από και ύστερα τα πράγματα απλοποίηθηκαν. Ειδικά μετά την αποβολή του Gary Cahill για μαρκάρισμα από πίσω στον Μαροκινό επιθετικό ουσιαστικά οι ‘gunners’ κλείδωσαν τη νίκη. Στο 78ο λεπτό γράφτηκε ένα ιστορικό (με τη μεταφορική σημασία του όρου) στατιστικό. Ο Song με ένα σκαφτό και έξυπνο πλασέ ύστερα από πάσα του Arshavin μέσα στη μικρή περιοχή έκανε το 3 – 1 και παράλληλα συμπλήρωσε 1000 γκολ της Άρσεναλ κάτω από τις εντολές του Αρσεν Βενγκέρ. Θα μπορούσε να πει κανείς ότι ο τρόπος που ήρθε το τέταρτο τέρμα ήταν ένας πανηγυρισμός για το προηγούμενο 1000ό γκολ της ομάδας του Αλσατού. Ένα tribute στο passing game. Ένα κερασάκι στη μεγάλη τούρτα που δημιούργησε ο Γάλλος προπονητής. Τελικός αποδέκτης και κάτω από τα ‘όλε, όλε’ των gooners, o Carlos Vela, πλάσαρε ιδανικά τον Bogdan γράφοντας το τελικό 4 – 1. Ιδανικό.