Λίβερπουλ - Αρσεναλ 1 - 1
Κυριακή, 15/08/2010
Γράφει ο Πάνος Παπαδημητρίου (01)

Λίβερπουλ - Αρσεναλ 1 - 1 Με θετικό πρόσημο άνοιξε για την Άρσεναλ η αυλαία της Premier League, καθώς απέσπασε ισοπαλία 1 - 1 με την ομάδα του Merseyside. Παράλληλα το ντεμπούτο τους πραγματοποίησαν οι νεαποκτηθέντες Laurent Koscielny και Marouane Chamakh. O Γάλλος με πολωνικές ρίζες Koscielny παρά το ότι αποβλήθηκε στα τελευταία λεπτά με δεύτερη κίτρινη, έδειξε εξαιρετικά χαρακτηριστικά, ενώ ο Μαροκινός επιθετικός φαντάζει ως ιδανικός αναπληρωματικός του van Persie. Το παιχνίδι ήταν αρκετά καλό και η ισοπαλία δικαιώνει την εικόνα. Στο πρώτο ημίχρονο η Άρσεναλ είχε την υπεροχή, χωρίς όμως να απειλήσει την εστία του Reina. Οι ισορροπίες, όμως, άλλαξαν στις καθυστερήσεις τοy πρώτου ημιχρόνου, όταν ο Joe Cole με σκληρό τάκλιν "κλάδεψε" τον Koscielny και χωρίς δεύτερη σκέψη ο διαιτητής της συνάντησης, Martin Atkinson, απέβαλε τον μεσοεπιθετικό της Λίβερπουλ. Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα η ομάδα του Hodgson κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ με δυνατό σουτ του David Ngog εντός της μικής περιοχής μόλις ένα λεπτό μετά τη σέντρα. Η Άρσεναλ συνέχισε να πιέζει για την ισοφάριση πλέον, αλλά οι προσπάθειές της έμεναν ατελέσφορες, χάρι σε ορισμένες εξαιρετικές επεμβάσεις του Pepe Reina. Όμως, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων και ύστερα από προσπάθεια του Chamakh και ασταθές διώξιμο του Ισπανού πορτιέρο, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα. Στην τελευταία φάση του αγώνα ο Almunia αντέδρασε άψογα στο καλοχτυπημένο φάουλ του Gerrard.
Αναμφίβολα πρόκειται για ένα πολύ καλό ξεκίνημα. Και από τη στιγμή που ο Αλσατός μέντορας επέκτεινε το συμόλαιό του μέχρι το καλοκαίρι του 2014, μπορούμε, αν και αυθαίρετα, να ευχηθούμε και να ευελπιστούμε πως ξεκινά μια νέα εποχή, μετά το πενταετές διάλειμμα χωρίς τίτλους, που θα φέρει την Άρσεναλ στην κορυφή. Κάποτε ένα παιχνίδι Λίβερπουλ - 'Αρσεναλ χαρακτηρίστηκε ως το "τελευταίο παιχνίδι", καθώς σηματοδότησε το τέλος μιας εποχής για το αγγλικό ποδόσφαιρο. Ας ελπίσουμε αυτό της 15ης Αυγούστου να αποτελέσει ορόσημο για μια νέα ένδοξη εποχή για τους κανονιέρηδες του αγγλικού ποδοσφαίρου. Να αποτελέσει το "πρώτο παιχνίδι".