Porto - Arsenal 2 - 1
Πέμπτη, 18/02/2010
Γράφει ο Panos Papadimitriou (01)

Porto - Arsenal 2 - 1 Την ήττα με 2 - 1 γνώρισε η Arsenal στο Dragao του Οπόρτο, ένα παιχνίδι που θα θυμόμαστε για τα αστεία γκολ των Πορτογάλων, ουσιαστικά δώρων των Λονδρέζων. Ο αγώνας ξεκίνησε δυνατά και στα μέσα περίπου του πρώτου ημιχρόνου έλαβε ταχύτατο ρυθμό, απόρροια του τρόπου ανάπτυξης αμφοτέρων των αντιπάλων. Οι 'δράκοι' ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στο 11ο λεπτό, όταν, ύστερα από σέντρα - σουτ του Silvestre Valera, ο Fabianski δεν μπόρεσε να συγκρατήσει την μπάλα που γλίστρησε από τα χέρια του και αναπαύθηκε στα δίχτυα του. Παρά την ψυχρολουσία η Arsenal απάντησε άμεσα. Εφτά λεπτά μετά και ύστερα από κόρνερ, ο Rosicky με κεφαλιά πασάρει στον Campbell, o οποίος ανενόχλητος στη μικρή περιόχη καρφώνει τον Helton, ξυπνώντας μνήμες ανατριχίλας και παράλληλα προσφέροντας ένα, ας ελπίσουμε καθοριστικό, εκτός έδρας γκολ στην ομάδα του. Και ενώ η Arsenal είχε κυριαρχήσει, ένα άλλο δώρο, του Σουηδού διαιτητή Hansson αυτή τη φορά, ήρθε να δώσει εκ νέου το προβάδισμα στους Πορτογάλους. Συγκεκριμένα, ύστερα από βαθιά μπαλιά του Bruno Alves ο Campbell -τελευταίος στην άμυνα- ακούμπησε ελάχιστα την μπάλα πριν αυτή καταλήξει στα χέρια του Fabianski. Ο Σουηδός έδειξε έμμεσο (σωστά, αφού έστω και λίγο ο Άγγλος αμυντικός άγγιξε την μπάλα). Αλλά το περίεργο είναι πως ο διατητής άφησε τoυς επιθετικούς της Porto ανενόχλητους, χωρίς καν να αφήσει τους αμυντικούς της Arsenal να γυρίσουν, να εκτελέσουν το έμμεσο φάουλ, και φυσικά ήταν πανεύκολο να επιτευχθεί τέρμα. Ούτε στην Ελλάδα τέτοια φάση. Τραγελαφικό... Πάντως το εκτός έδρας γκολ του Campbell φέρει μεγάλη βαρύτητα για τον επαναληπτικό του Grove, εκεί όπου η Arsenal θα κληθεί να σκοράρει πάση θυσία.