Arsenal - Bolton 4 - 2
Πέμπτη, 21/01/2010
Γράφει ο Panos Papadimitriou (01)

Arsenal - Bolton 4 - 2 Μαθηματική πρωτιά για την Arsenal που ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση (βρέθηκε να χάνει με 0 – 2) και έφτασε στη βαθμολογία την Chelsea, αν και οι ‘μπλε’ υπολείπονται ενός αγώνα. Η Bolton, που ξεκίνησε δυναμικά, προηγήθηκε στο σκορ με τον Cahill στο 7Ο μόλις λεπτό, ενώ ο Taylor με πέναλντυ (παράβαση στην οποία υπέπεσε ο Denilson) διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του Owen Coyle, λίγο πριν συμπληρωθεί το ημίωρο του αγώνα. Παρά την ψυχρολουσία, οι ‘κανονιέρηδες’ βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα προκειμένου να αλλάξουν άρδην την κατάσταση. Αρχικά ο Rosicky με ένα φοβερό σουτ μείωσε σε 2 – 1 λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Εφτά λεπτά μετά τη σέντρα του δεύτερου μέρους ο Fabregas με πλασέ έφερε το ματς στα ίσα. Η ανατροπή ήρθε από τον Vermaelen, o οποίος στο 65Ο λεπτό έστειλε με σουτ μέσα από την περιοχή την μπάλα στα δίχτυα του Jaaskelainen. To κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Arshavin πέντε λεπτά πριν τη λήξη και παράλληλα εκτόξευσε την Arsenal στην πρώτη θέση.