Portsmouth - Arsenal 1 - 4
Τετάρτη, 30/12/2009
Γράφει ο Panos Papadimitriou (01)

Portsmouth - Arsenal 1 - 4 Ευρεία νίκη της Arsenal απέναντι στην Portsmouth με 4 – 1 σημειώθηκε στο Fratton Park για την 20η αγωνιστική της Premier League. Οι “κανονιέρηδες” απέδωσαν εξαιρετικό ποδόσφαιρο και δε δυσκολεύτηκαν να υπερπηδήσουν το εμπόδιο των ουραγών “pompey”. To σκορ άνοιξε ο da Silva στο 28ο λεπτό με τη βοήθεια της τύχης, όταν ύστερα από εκτέλεση φάουλ του ιδίου η μπάλα άλλαξε πορεία προσκρουόμενη σε σώμα αμυντικού των γηπεδούχων. Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου ήταν η σειρά του Samir Nasri να χρειστεί σκόρερ με δυνατό γωνιακό σουτ, το οποίο δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Begovic. Η μεγάλη νίκη σφραγίστηκε στο 68ο λεπτό με ένα πανέμορφο σόλο του νεαρού Ουαλού Ramsey, το δυνατό αριστερό βολέ του οποίου “σκότωσε” τις όποιες πιθανότητες της ομάδας του Avram Grant. Ωστόσο η Portsmouth δεν τα παράτησε, αντίθετα πέτυχε ένα γρήγορο γκολ με τον Nadir Belhadj, το οπόιο αποδείχθηκε εκ των υστέρων “γκολ της τιμής”. Το τελικό 4 – 1 διαμόρφωσε 9 λεπτά πριν τη λήξη ο Alex Song με ωραία καρφωτή κεφαλιά, “υπενθυμίζοντας” με αυτόν τον τρόπο ότι η απουσία του, ή μάλλον η παρουσία του στο Copa Africa θα αφήσει σημαντικό κενό στη μεσαία γραμμή. Η Arsenal παρά τους συνεχείς τραυματισμούς βασικών ποδοσφαιριστών (Fabregas, van Persie, Bendtner) βαδίζει σταθερά στο δρόμο των επιτυχιών, καταφέρνοντας αμφίδρομα με τους έτερους διεκδικητές και πρωτοπόρους της Premiership (United και Chelsea) να μειώσει στους 4 βαθμούς από τη συμπολίτισσα και, δεδομένου του εξ αναβολής με αντίπαλο τη Bolton στις 6 Γενάρη, να είναι σε θέση να πλησιάσει σε απόσταση αναπνοής (1 πόντο) την ομάδα του Ancelotti.
H Ιστορία έγραψε ότι ο τελευταίος αγώνας της Arsenal της απελθούσας δεκαετίας ήταν στο Fratton Park του Portsmouth με την ομώνυμη ομάδα, την οποία νίκησε 4 – 1.