Manchester City - Arsenal 3 - 0
Τετάρτη, 02/12/2009
Γράφει ο Panos Papadimitriou (01)

Manchester City - Arsenal 3 - 0 H Arsenal διανύει τη χειρότερη περίοδο της χρονιάς, γεγονός που αποδείχθηκε και στο City of Manchester Stadium, όπου η City νίκησε και απέκλεισε τους ‘κανονιέρηδες’ από το θεσμό του League Cup με το εμφατικό 3 – 0. Ουσιαστικά, βέβαια, επρόκειτο για έναν αγώνα μεταξύ της Manchester και των αναπληρωματικών της Arsenal, λόγω της επιλογής του Αλσατού να χρησιμοποιεί πολλούς νεαρούς ποδοσφαιριστές από τη δεύτερη ομάδα στα παιχνίδια αυτά. Ωστόσο οι Λονδρέζοι στάθηκαν αρκετά καλά, ειδικά μέχρι την επίτευξη του δεύτερου τέρματος των γηπεδούχων (Wright-Phillips, 69) και παρά το εξαιρετικό γκολ του Tevez είκοσι λεπτά νωρίτερα, με το οποίο η City είχε πάρει προβάδισμα στο σκορ. Η ομάδα του Mark Hughes ήταν καλύτερη καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και δίκαια πήρε την πρόκριση, η οποία επιβεβαιώθηκε ένα λεπτό πριν τη λήξη με το γκολ του νεαρού Weiss. Η διαφορά δυναμικότητας, ταχύτητας και εμπειρίας μεταξύ των παιχτών των δύο ομάδων ήταν εμφανής. Αξιοσημείωτη φάση για τους φιλοξενούμενους ήταν το σουτ του Fran Merida που προσέκρουσε στο οριζόντιο δοκάρι, τη στιγμή όμως που όλα είχαν τελειώσει.
Πλέον η Arsenal καλείται να βγει από την αγωνιστική παρακμή στην οποία έχει περιέλθει τα τρία τελευταία παιχνίδια, στα οποία μετρά ισάριθμες χωρίς γκολ ήττες, δύο εκ των οποίων βαρύτατες, αρχής γενομένης το Σάββατο με αντίπαλο τη Stoke City.