Arsenal - Chelsea 0 - 3
Κυριακή, 29/11/2009
Γράφει ο Πάνος Παπαδημητρίου (01)

Arsenal - Chelsea 0 - 3 Βαρύτατη ήττα υπέστη η Arsenal στο Emirates Stadium από τη συμπολίτισσα Chelsea με 3 – 0, γεγονός που αφήνει τους ‘κανονιέρηδες’ έντεκα βαθμούς μακριά από την κορυφή της Premiership ελαχιστοποιώντας τις πιθανότητες τίτλου. Οι ‘μπλε’ είχαν σε μεγάλη μέρα τον Didier Drogba, o οποίος πέτυχε δύο γκολ (41, 86) και με μια εξαιρετική αμυντική λειτουργία (11 παίχτες πίσω από τη σέντρα) κατάφεραν να φύγουν από το Βόρειο Λονδίνο με τους τρεις βαθμούς της νίκης. Παρά την υπεροχή της Arsenal καθ’ όλη σχεδόν τη διάρκεια του αγώνα το γκολ του Ιβοριανού και το αυτογκόλ του Vermaelen λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου ήταν καθοριστικά για την έκβαση του παιχνιδιού. Οι πενιχρές ελπίδες του δευτέρου ημιχρόνου διαψεύστηκαν τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη όταν ο Drogba έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Almunia, έπειτα από όμορφη εκτέλεση φάουλ.
Πρόκειται για μια εξαιρετικά δυσάρεστη για τους ‘κανονιέρηδες’ εξέλιξη τόσο σε βαθμολογικό όσο και σε ψυχολογικό επίπεδο, αφού με τα τελευταία αποτελέσματα στα παιχνίδια με την Chelsea, έχουν πλέον αλλάξει αρνητικά οι συσχετισμοί του Λονδίνου. Τώρα η Arsenal καλείται να καλύψει το χαμένο έδαφος προκειμένου να μείνει όσο γίνεται ζωντανή στο πρωτάθλημα πλησιάζοντας τις Chelsea και United.
Η Arsenal ταξιδεύει στο Manchester για να αντιμετωπίσει τη City την Τετάρτη το βράδυ στο πλαίσιο των προημιτελικών του Carling Cup.