Liverpool - Arsenal 4 - 4
Τρίτη, 21/04/2009
Γράφει ο Θοδωρής Παπαγεωργίου (01)

Liverpool - Arsenal 4 - 4 Μεγάλη ευκαιρία να ταπεινώσει την Liverpool μέσα στην έδρα της έχασε η ομάδα μας φέρνoντας ισοπαλία με το διαστημικό 4-4 !

Ο Andrei Arsavin πέτυχε και τα 4 γκολ εκθέτoντας τον προπονητή του που τον έβαλε αλλαγή στο σαββατιάτικο παιχνίδι εναντίον της Chelsea.

Ο Ρώσος άνοιξε το σκόρ στο 36' μετά από μπαλλιά του Fabregas.
Η Liverpool που καιγόταν για βαθμούς κατάφερε στο Β΄ ημίχρονο να μπει μπροστά στο σκορ με τον Torres (48') και τον Benayoun (56'), αλλά ο Arsavin με ένα φοβερό σουτ κατάφερε να ισοφαρίσει στο 67'.

Η ομάδα του λιμανιού προσπάθησε να προηγηθεί και πάλι αλλά ο Arsavin 3 λεπτά αργότερα εκμεταλεύτηκε λάθος του Aurelio και έγραψε το 2 - 3. Ο Torres όμως και πάλι κατάφερε να εκμεταλλευτεί τα πολλά λάθη, και πάλι, της άμυνάς μας και ισοφάρισε στό 72'.

Λίγο πριν την λήξη όμως, ο εκπληκτικός Ρωσος πήρε την μπάλλα από κατεβασιά του Walcott και κεραυνοβόλησε τον Reina.

O Benayoun ομως στέρησε μια μεγάλη νίκη από τους κανονιέρηδες ισοφαρίζοντας εκ νέου στις καθυστερήσεις.