CHELSEA - ARSENAL 1-2
Κυριακή, 30/11/2008
Γράφει ο Nίκος Σάββας (01)

CHELSEA - ARSENAL 1-2 Μεγάλη νίκη πέτυχε η Arsenal μέσα στο Stamford Bridge επικρατώντας της συμπολίτισσάς της Chelsea με 2-1 αποδεικνύοντας ότι τα "πιτσιρίκια" του Wenger δεν είναι διατεθειμένα να παρατήσουν τη μάχη του τίτλου τόσο νωρίς. Σ ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο όπου χάθηκαν μικροευκαιρίες και από τις δύο ομάδες οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν στο σκορ στο 31ο λεπτό με αυτογκόλ του Johan Djourou, o οποίος στην προσπάθειά του να αποκρούσει μία σέντρα του Bosingwa έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του αγώνα άλλαξε με τους κανονιέρηδες να ανεβάζουν την απόδοσή τους, η οποία μετουσιώθηκε σε γκολ από τον Robin van Persie, o οποίος εκμεταλλεύτηκε πάσα του Denilson και με έναν κεραυνό (με το δεξί παρακαλώ) ισοφάρισε στο 60ο λεπτό. Στην επανάληψη της φάσης φάνηκε ότι ο σκόρερ ήταν σε θέση offside, αλλά το γκολ μέτρησε και μάλλον αυτό ήταν απόδοση δικαιοσύνης για τα περυσινά αντικανονικά γκολ του Drogba με τα οποία η Chelsea είχε κερδίσει 2-1. Δεν πρόλαβαν να συνέλθουν οι "μπλε" από το σοκ και σε διάστημα δύο λεπτών βρέθηκαν πίσω στο σκορ, όταν ο Adebayor με κεφαλιά τροφοδότησε τον van Persie και ο Ολανδός με ένα νέο κεραυνό (με το "καλό" του πόδι αυτή τη φορά) έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Cech δίνοντας το προβάδισμα στους "κανονιέρηδες". Οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να πετύχουν και τρίτο τέρμα στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού, αλλά ο Denilson δεν πρόλαβε να πλασάρει από ευνοική θέση. Το τέλος του αγώνα βρήκε τους παίκτες της Arsenal να πανηγυρίζουν τη μεγάλη τους νίκη, η οποία τους έφερε σε απόσταση 7 βαθμών από τους πρωτοπόρους Chelsea και Liverpool. Η σύνθεση της Arsenal : Almunia, Sagna, Djourou, Gallas, Clichy, Denilson, Fabregas (c), Song, Nasri, Adebayor (83' Bendtner), Van Persie.