Γαλλοαλγερινό… χτύπημα
Κυριακή, 09/11/2008
Γράφει ο Δημήτρης Βέργος (01)

Γαλλοαλγερινό… χτύπημα Τεράστια σημασίας νίκης στο ντέρμπι με τη Manchester United κατάφερε να σημειώσει η Arsenal. Οι “Κανονιέρηδες” με δύο τέρματα του Samir Nasri στο 22’ και στο 48’ επικράτησαν με 2-1 της Manchester United και ανέβασαν και πάλι την ψυχολογία τους μετά τα τελευταία ανεπιτυχή αποτελέσματα. Η United μείωσε στις καθυστερήσεις με τον Rafael, αλλά δεν μπόρεσε να κάνει κάτι περισσότερο από αυτό. Το πρώτο ημίχρονο περιείχε αρκετές φάσεις, οι οποίες ξεκίνησαν από το 2ο κιόλας λεπτό όταν η United κέρδισε ένα έμμεσο φάουλ ύστερα από την ασυνεννοησία των Clichy και Almunia, αλλά το σουτ του Carrick πέρασε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι. Έξι λεπτά αργότερα η Manchester United σκόραρε, αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά καθώς ο Berbatov που πήρε το ριμπάουντ έπειτα από σουτ του Rooney ήταν σε καθαρή θέση οφσάιντ. Η Arsenal απείλησε για πρώτη φορά στο 11’ όταν ο Clichy βγήκε από τα αριστερά και σέντραρε μέσα στην περιοχή, αλλά ο Bendtner αν και αφύλακτος έστειλε την μπάλα με το κεφάλι ψηλά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του van der Sar. Το παιχνίδι είχε αποκτήσει ένα αρκετά γρήγορο ρυθμό με την μπάλα να πηγαίνει συνεχώς πάνω κάτω. Στο 18’ η United έχασε μία καλή ευκαιρία όταν ο Ronaldo τροφοδότησε τον Rooney μέσα στην περιοχή με τον Άγγλο επιθετικό ωστόσο να στέλνει την μπάλα μακριά από τα δοκάρια του Almunia αν και βρέθηκε αφύλακτος στο ύψος του πέναλτι. Στο 22’ ωστόσο η Arsenal ήταν αυτή που πήρε το προβάδισμα. Ο Fabregas από δεξιά εκτέλεσε φάουλ φέρνοντας την μπάλα μέσα στην περιοχή. Εκεί ο Berbatov έδιωξε, αλλά η μπάλα έφτασε στον Nasri με τον Γαλλοαλγερινό να πιάνει ένα μονοκόμματο δυνατό σουτ και με τη βοήθεια του σώματος του Gary Neville νίκησε τον van der Sar και έγραψε το 1-0 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς στο Emirates. H ψυχολογία είχε γύρει προς το μέρος των “Κανονιέρηδων”, αλλά η United προσπάθησε να απαντήσει. Στο 34’ ο Park προχώρησε κατά μέτωπο, έφτασε ως το ημικύκλιο της περιοχής και έπιασε ένα συρτό σουτ με τον Almunia όμως να πέφτει όμορφα στη γωνία του και να διώχνει σε κόρνερ με το ένα χέρι. Η τελευταία φάση του γεμάτου αυτού πρώτου ημιχρόνου ήρθε από την Arsenal στο 38’ όταν έπειτα από κόρνερ του Fabregas και αναστάτωση μέσα στην περιοχή της Manchester United, η μπάλα στρώθηκε στον Silvestre, το συρτό σουτ του οποίου όμως ήταν αδύναμο με αποτέλεσμα να μην ανησυχήσει τον van der Sar που έπεσε και μπλόκαρε. Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για την Arsenal καθώς στο 48’ οι Gunners φτάσανε και σε ένα δεύτερο τέρμα όταν ο Fabregas με πολύ έξυπνη πάσα άνοιξε την άμυνα της United και πάλι ο Nasri ήταν αυτός που μπήκε στην περιοχή και με ένα δυνατό σουτ δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον van der Sar. Η Arsenal είχε πάρει ένα καθαρό προβάδισμα στο ντέρμπι, αλλά στην αμέσως επόμενη φάση οι “Κόκκινοι Διάβολοι” χάσανε τεράστια ευκαιρία για να μπουν και πάλι στο ματς όταν ο Ronaldo έπειτα από πάσα του Park αστόχησε από πλεονεκτικότατη θέση στέλνοντας την μπάλα χιλιοστά δίπλα από το δοκάρι του Almunia. Από το σημείο αυτό και μετά ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε καθώς η Arsenal θέλησε να ηρεμήσει λίγο το ματς με σκοπό να διατηρήσει τη διαφορά των δύο τερμάτων. Η United προσπάθησε να πιέσει, αλλά η άμυνα της Arsenal σε κάθε φάση ήταν πανέτοιμη και αντιδρούσε σωστά. Μάλιστα σε μία αντεπίθεση στο 72’ ο Nasri… γκρεμίστηκε αντικανονικά μέσα στην περιοχή από τον Vidic αλλά ο Webb κακώς δεν έδειξε την άσπρη βούλα. Με τη συμπλήρωση των ενενήντα λεπτών όμως η Manchester United κατάφερε να μειώσει και να δώσει αξία στα έξι λεπτά των καθυστερήσεων. Έπειτα από μία αναστάτωση στην άμυνα της Arsenal η μπάλα έφτασε στον Rafael ο οποίος την κατέβασε και με ένα αριστερό δυνατό σουτ δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Fabianski (είχε περάσει ως αλλαγή στη θέση του Almunia που ζαλιζόταν) κάνοντας το 2-1. Μέχρι εκεί όμως. Η Arsenal ήταν σοβαρή στα τελευταία λεπτά και κράτησε τη United μακριά από την περιοχή παίρνοντας μία σπουδαία νίκη που τόσο πολύ χρειαζόταν για τη συνέχεια του πρωταθλήματος. Από την άλλη μεριά η United σίγουρα μπορεί να έχει ένα παιχνίδι λιγότερο αλλά θα δει τη διαφορά της από την κορυφή να μεγαλώνει σε περίπτωση νίκης των Liverpool ή Chelsea. Arsenal: Almunia (Fabianski 79’), Clichy, Silvestre, Gallas, Sagna, Diaby (Toure 86’), Denilson, Fabregas, Nasri, Bendtner, Walcott (Song 78’).