Απίστευτο κι όμως αληθινό…
Πέμπτη, 30/10/2008
Γράφει ο Δημήτρης Βέργος (01)

Απίστευτο κι όμως αληθινό… Για ακόμη μία φορά αποδείχτηκε ότι η Premiership είναι το πιο συγκλονιστικό πρωτάθλημα στον πλανήτη. Το τελικό αποτέλεσμα του ντέρμπι του Βορείου Λονδίνου μεταξύ της Arsenal και της Tottenham τα λέει όλα. Οι Spurs πήραν κεφάλι στο σκορ, η Arsenal κατάφερε να το γυρίσει, να προηγηθεί ακόμα και με 4-2, αλλά με δύο γκολ στα τέσσερα τελευταία λεπτά, οι Spurs έκαναν με έναν απίστευτο τρόπο το 4-4 και πήραν μία ανέλπιστη ισοπαλία σύμφωνα με την εξέλιξη του παιχνιδιού. Έτσι η Arsenal έχασε κι άλλο έδαφος από την κορυφή, ενώ η Tottenham πήρε μία σημαντική ψυχολογική ένεση για τη συνέχεια. Άλλωστε το κλίμα έπειτα από την έλευση του Redknapp στην ομάδα φαίνεται πως αλλάζει. Η Tottenham μπήκε κάπως πιο ζωηρή στον αγωνιστικό χώρο, αλλά η Arsenal ήταν αυτή που δημιούργησε την πρώτη ευκαιρία του παιχνιδιού στο 11’ όταν ο Sagna τροφοδότησε τον Adebayor μέσα στην περιοχή με τον Τογκολέζο επιθετικό να στοπάρει την μπάλα στον Walcott, το συρτό σουτ του οποίου όμως πέρασε λίγα εκατοστά δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Gomes. Δύο λεπτά αργότερα πάντως η Tottenham ήταν αυτή που πάγωσε κυριολεκτικά το emirates με ένα πραγματικά όμορφο γκολ από έναν πρώην “Κανονιέρη”, τον David Bentley. Ο Άγγλος μεσοεπιθετικός πήρε την μπάλα λίγο κάτω από τον χώρο του κέντρου και χωρίς να το περιμένει κανένας έπιασε ένα ψηλοκρεμαστό σουτ, το οποίο κατέληξε με έναν εντυπωσιακό τρόπο στα δίχτυα του Almunia, ο οποίος είναι η αλήθεια ότι δεν ήταν σωστά τοποθετημένος, αλλά σε καμία περίπτωση δεν περίμενε τον αντίπαλό του να επιχειρήσει προσπάθεια από τόσο μακριά. Η Arsenal… πείσμωσε από το τέρμα των Spurs και στο 15’ κέρδισε φάουλ από καλή θέση έξω από την περιοχή με τον Gomes να διώχνει δύσκολα πέφτοντας στη δεξιά του γωνία. Ένα λεπτό αργότερα πάλι ο van Persie ήταν αυτός που απείλησε την εστία της Tottenham, αλλά το φαλτσαριστό του σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής πέρασε μόλις άουτ. Οι “Κανονιέρηδες” συνέχιζαν να πιέζουν και στο 22’ χάσανε ακόμη μία σημαντική ευκαιρία να ισοφαρίσουν. Έπειτα από κόρνερ, ο Gomes επιχείρησε λανθασμένη έξοδο και η μπάλα κατέληξε στον Gallas, όμως το πολύ δυνατό σουτ του Γάλλου μπακ πέρασε ξυστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι των Spurs. Η πίεση της Arsenal απέδωσε τελικά καρπούς στο 37’. Ο Fabregas μπήκε όμορφα από τα αριστερά μέσα στην περιοχή της Tottenham αλλά το σουτ κόντραρε κάπου και πέρασε κόρνερ. Την εκτέλεσή του ανέλαβε ο van Persie, ο οποίος έφερε την μπάλα μέσα στην καρδιά της αντίπαλης περιοχής και ο Silvestre νίκησε τους πάντες στον αέρα και με κεφαλιά έκανε το 1-1 για την Arsenal. Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους η Arsenal πήρε το προβάδισμα. Ο van Persie εκτέλεσε φάουλ από πλάγια δεξιά και ο Gallas κατάφερε να σηκωθεί πιο ψηλά από όλους και με καρφωτή κεφαλιά νίκησε στη γωνία του τον Gomes και έβαλε μπροστά τους Gunners με 2-1. Στο 60’ οι παίκτες του Arsene Wenger χάσανε μοναδική ευκαιρία να σημειώσουν και ένα τρίτο τέρμα αλλά ο Adebayor που δέχτηκε την μπάλα έπειτα από κόντρες την έστειλε δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Gomes. Πέντε λεπτά αργότερα η Arsenal κατάφερε να σημειώσει το τρίτο τέρμα όταν ο Nasri βγήκε στην αντεπίθεση πλάσαρε τον Gomes και ο Adebayor κατάφερε να την σπρώξει πάνω στη γραμμή στα δίχτυα και να γράψει το 3-1. Η Τottenham όμως μπόρεσε άμεσα να απαντήσει και στο 67’ ο Bent πήρε το ριμπάουντ από δυνατό σουτ του Huddlestone και με ένα κοντινό πλασέ μείωσε το σκορ σε 3-2. Η χαρά της όμως δεν κράτησε για πολύ καθώς ένα λεπτό αργότερα ύστερα από λάθος του Hutton, o Adebayor πήρε την μπάλα τροφοδότησε τον van Persie με τον Ολλανδό από κοντά να… εκτελεί τον Gomes και να δίνει ξανά αέρα δύο τερμάτων στην Arsenal γράφοντας το 4-2. Η Arsenal είχε την υπεροχή στον αγωνιστικό χώρο και το αποτέλεσμα φαινόταν να μην αλλάζει αλλά η Premier League είναι ένα πρωτάθλημα στο οποίο πραγματικά τίποτα δεν είναι δεδομένο. Με τη συμπλήρωση των ενενήντα λεπτών ο Jenas πήρε την μπάλα, έφτασε στο ημικύκλιο και με ένα όμορφο σουτ δεν άφησε καμία ελπίδα στον Almunia και μείωσε σε 4-3. Αυτό αναπτέρωσε τις ελπίδες των Spurs, οι οποίοι πέτυχαν το απίστευτο στο 94’. Ο Modric στην τελευταία φάση του παιχνιδιού πήρε την μπάλα, προχώρησε κατά μέτωπο, έφτασε έξω από την περιοχή και έπιασε ένα δυνατό σουτ, το οποίο όμως σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Almunia. Στην επαναφορά της η μπάλα όμως κατέληξε στον Lennon, ο οποίος με πλασέ από κοντά την έστειλε στα δίχτυα και ολοκλήρωσε αυτό το απίστευτο 4-4 μπροστά σε έξαλλους πανηγυρισμούς από τους οπαδούς των Spurs. Arsenal: Almunia, Clichy, Silvestre, Gallas, Sagna, Denilson, Fabregas, Nasri (Song 88’), Walcott (Eboue 76’), van Persie (Diaby 82’), Adebayor.