Απόδραση με Adebayor
Δευτέρα, 27/10/2008
Γράφει ο Δημήτρης Βέργος (01)

Απόδραση με Adebayor Πολύ σημαντική νίκη κατάφερε να πετύχει η Arsenal μέσα στο Upton Park επί της σκληροτράχηλης West Ham με 2-0. Οι “Κανονιέρηδες” δυσκολεύτηκαν αρκετά, αλλά ο Adebayor που πέρασε αλλαγή στο 68’ έδωσε τις λύσεις σε δύο περιπτώσεις. Αρχικά στο 76’ ήταν αυτός που έκανε το πλασέ και ανάγκασε τον Faubert να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, και στη συνέχεια στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης σημείωσε σε μία αντεπίθεση το δεύτερο τέρμα. Με τους τρεις αυτούς πόντους η Arsenal διατήρησε την απόσταση των τεσσάρων βαθμών από την πρωτοπόρο Liverpool, ενώ εκμεταλλεύτηκε τις απώλειες που είχαν στη συγκεκριμένη αγωνιστική οι Manchester United και Chelsea. Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με ανοικτό σχετικά παιχνίδι και από τις δύο ομάδες με τη West Ham να είναι αυτή που απείλησε πρώτη στο 10’ όταν ο Di Michele έπιασε ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή και ο Almunia με το ένα χέρι πέταξε εντυπωσιακά την μπάλα με το ένα χέρι σε κόρνερ. Η Arsenal απάντησε δέκα λεπτά αργότερα όταν ο Walcott πήρε την μπάλα στον χώρο του κέντρου και μπήκε με εξαιρετική επέλαση μέσα στην περιοχή αλλά το σουτ που έπιασε σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Green. Η συγκεκριμένη ευκαιρία έδωσε έναν αέρα στην Arsenal, η οποία στο 25’ πλησίασε και πάλι στο να ανοίξει το σκορ όταν μετά από πάσα του Fabregas, ο Bendtner κατέβασε την μπάλα με το στήθος και τροφοδότησε τον Walcott, ο οποίος όμως και πάλι δεν κατάφερε να νικήσει από κοντά τον Green, ο οποίος απέκρουσε σωτήρια σε κόρνερ. Η West Ham απάντησε στις δύο αυτές ευκαιρίες της Arsenal λίγο πριν συμπληρωθεί μισή ώρα αγώνα, όταν και ο Bellamy έφυγε… σφαίρα στην αντεπίθεση και βγήκε απέναντι από τον Almunia με τον Ισπανό τερματοφύλακα να αποκρούει το πλασέ του Ουαλού επιθετικού με την άκρη του ποδιού του. Η τελευταία ευκαιρία του πρώτου μέρους ήρθε από την πλευρά των “Κανονιέρηδων” στο 37’ όταν ο Bendtner έγινε αποδέκτης μίας όμορφης μπαλιάς του Fabregas αλλά το καλοζυγισμένο σουτ που επιχείρησε πλάγια μέσα από την περιοχή απέκρουσε σε κόρνερ ο Green πέφτοντας στη γωνία του. Το δεύτερο ημίχρονο μέχρι και το 67’ δεν περιείχε κάποια κλασική φάση για κάποια από τις δύο ομάδες με τον ρυθμό ωστόσο να είναι γρήγορος και την μπάλα να φτάνει σχετικά εύκολα στις αντίπαλες περιοχές. Στο 67’ η ομάδα του Arsene Wenger πλησίασε στο να ανοίξει το σκορ αλλά τα σώματα των αμυνομένων της West Ham απέτρεψαν το δυνατό σουτ του van Persie να καταλήξει στα δίχτυα, με τον Green να ήταν ανήμπορος να αντιδράσει από τόσο κοντινή απόσταση. Η συγκεκριμένη φάση φαίνεται πως ξύπνησε την Arsenal, η οποία στο 71’ έφτασε και πάλι κοντά στο γκολ, αλλά το δυνατό σουτ του van Persie και πάλι απέκρουσε δύσκολα στη γωνία του ο Green. Οι Gunners συνέχιζαν να πιέζουν και δύο λεπτά αργότερα ο Ολλανδός επιθετικός και πάλι έφτασε μία ανάσα από ένα τέρμα, αλλά είδε το φάουλ που εκτέλεσε να καταλήγει στο δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας των “Σφυριών”. Ό,τι δεν συνέβη στο 73’ όμως, συνέβη τρία λεπτά αργότερα, όταν και η πίεση της Arsenal απέδωσε καρπούς. Ο Adebayor που είχε μπει ως αλλαγή πέρασε μέσα στην περιοχή και προσπάθησε να πλασάρει από πλάγια θέση τον Green. Η προσπάθειά του δεν είχε αρκετές ελπίδες για κάτι καλό, αλλά ο Faubert στην προσπάθειά του να ανακόψει την πορεία της μπάλας με προβολή την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του, δίνοντας το προβάδισμα στην Arsenal, η οποία βάση της εμφάνισής της στο τελευταίο δεκάλεπτο το δικαιούταν. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Adebayor έχασε σημαντική ευκαιρία να “κλειδώσει” τη νίκη όταν πήρε το ριμπάουντ από δική του προσπάθεια, αλλά από κοντά έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Green. Στις καθυστερήσεις ο Adebayor φρόντισε να γίνει ο mvp της αναμέτρησης καθώς μετά από μία εξαιρετική μπαλιά του Clichy βγήκε στην αντεπίθεση, πέρασε τον Green και σε κενή εστία πλάσαρε σωστά γράφοντας το 0-2 μπροστά στο πέταλο των οπαδών της Arsenal που τραγουδούσαν ρυθμικά το όνομά του. Δευτερόλεπτα πριν την ολοκλήρωση της αναμέτρησης η West Ham έμεινε με δέκα παίκτες καθώς ο Cole αντίκρισε την κόκκινη κάρτα έπειτα από πολύ σκληρό μαρκάρισμα από πίσω στον Song. Arsenal: Almunia, Clichy, Gallas, Silvestre, Eboue, Song, Fabregas, Nasri (Diaby 67’), Walcott (Adebayor 68’), van Persie (Sagna 90’), Bendtner.