Γλίτωσε στις καθυστερήσεις
Δευτέρα, 06/10/2008
Γράφει ο Δημήτρης Βέργος (01)

Γλίτωσε στις καθυστερήσεις Την παρτίδα στο φινάλε του αγώνα με τη Sunderland κατάφερε να σώσει η Arsenal αποφεύγοντας την τρίτη της φετινή ήττα. Ο Fabregas ήταν αυτός που στο 93’ έπειτα από κόρνερ με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1 γλιτώνοντας τους “Κανονιέρηδες”. Οι “Μαύρες Γάτες” είχαν προηγηθεί στο 86’ με πανέμορφο τέρμα του Leadbitter. Μέτρια απόδοση από τους παίκτες του Arsene Wenger, οι οποίοι βρήκανε απέναντί τους μία πολύ καλά στημένη Sunderland. Τα πρώτα δέκα λεπτά του αγώνα δεν περιείχαν τίποτα το σημαντικό. Η Arsenal πλησίασε στα καρέ της Sunderland με αξιώσεις για πρώτη φορά στο 12’ όταν ο Fabregas σέντραρε μέσα στην περιοχή βρίσκοντας αφύλακτο τον Song, η κεφαλιά του οποίου όμως πέρασε ψηλά πάνω από τα δοκάρια του Gordon. H Sunderland απάντησε και τρία μόλις λεπτά αργότερα ο Cisse βγήκε σε μία αντεπίθεση απέναντι από τον Almunia, αλλά το πλασέ του απέκρουσε σωτήρια με το ένα πόδι ο Ισπανός γκολκίπερ που σε δεύτερο χρόνο μπλόκαρε την μπάλα. Οι “Μαυρόγατες” ήταν αυτές που απείλησαν πάλι στο 17’ όταν ο Cisse πάλι ήταν αυτός που βρήκε ελεύθερο χώρο έξω από την περιοχή και επιχείρησε ένα πολύ δυνατό σουτ, αλλά ο Almunia απέκρουσε με το ένα χέρι εντυπωσιακά σε κόρνερ. Στα υπόλοιπα λεπτά του πρώτου μέρους δεν συνέβη κάτι το αξιοσημείωτο με το παιχνίδι να περιορίζεται κυρίως στον χώρο της μεσαίας γραμμής πέραν μερικών στιγμών που η μπάλα έφτασε χωρίς μεγάλες αξιώσεις μέσα στις περιοχές των δύο ομάδων. Μοναδική εξαίρεση το μακρινό συρτό σουτ του Denilson με τη συμπλήρωση των 45 λεπτών, το οποίο ωστόσο πέρασε άουτ. Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους η Arsenal ήταν αυτή που είχε την κατοχή της μπάλας κλείνοντας στα καρέ της τη Sunderland, χωρίς ωστόσο να την απειλήσει σημαντικά. Στο 56’ η Arsenal έστειλε την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά καθώς ο Walcott που έβγαλε την πάσα στον van Persie δεν είχε προλάβει την μπάλα πριν αυτή περάσει την τελική γραμμή. Η Sunderland προωθήθηκε για πρώτη φορά στο δεύτερο ημίχρονο στο 60’, αλλά το μακρινό σουτ του Richardson μπλόκαρε εύκολα ο Almunia. Στα επόμενα λεπτά οι “Μαύρες Γάτες” ανέβηκαν, χωρίς όμως να φτάσουν με αξιώσεις στα καρέ του Almunia. Ο Wenger βλέποντας τον χρόνο να κυλάει έριξε στον αγωνιστικό χώρο του Stadium of Light τους Bendtner και Nasri σε μία προσπάθεια να κάνει πιο επικίνδυνη την ομάδα του για την εστία των γηπεδούχων, οι οποίοι ωστόσο είχαν κλείσει όλους τους χώρους πολύ καλά. Στο 81’ οι “Κανονιέρηδες” κατάφερναν να διασπάσουν το τείχος της αμυντικής γραμμής της Sunderland με τον Bendtner με ένα σκάψιμο της μπάλας να βγάζει τον van Persie απέναντι από τον Gordon, αλλά τον Ολλανδό επιθετικό να σουτάρει πάνω στον γκολκίπερ των “Μαυρόγατων”. Και αφού η Arsenal δεν κατάφερε στην προηγούμενη φάση να ανοίξει το σκορ, το έκανε η Sunderland στην επόμενη με τον Leadbitter που είχε περάσει μόλις δύο λεπτά πριν ως αλλαγή. Ο μέσος της Sunderland πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή και με ένα ξερό δυνατό σουτ την έστειλε πρώτα στο οριζόντιο δοκάρι και έπειτα στα δίχτυα του Almunia, ο οποίος ήταν αδύνατο να κάνει κάτι παρά την προσπάθειά του. Η Arsenal όλα έδειχναν ότι θα έφυγε ηττημένη για τρίτη φορά τη φετινή χρονιά, μέχρι όμως να φτάσει το τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν και ο Fabregas γλίτωσε τους Gunners. Σε μία από τις τελευταίες προσπάθειες ο van Persie εκτέλεσε ένα κόρνερ και ο Fabregas κατάφερε να βάλει το κεφάλι του και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Gordon, γράφοντας το τελικό 1-1 που έτσι όπως εξελίχθηκαν τα πράγματα θα πρέπει να ικανοποιεί του παίκτες του Arsene Wenger. Πάντως η Arsenal παρέμεινε για δεύτερο σερί ματς στην Premiership μακριά από τις νίκες. Arsenal: Almunia, Clichy, Toure, Gallas, Sagna, Fabregas, Song (Vela 87'), Denilson (Nasri 74’), Walcott (Bendtner 66’), van Persie, Adebayor.