Απλά ασταμάτητη…
Τετάρτη, 01/10/2008
Γράφει ο Δημήτρης Βέργος (01)

Απλά ασταμάτητη… Μία απίθανη και απολαυστική Arsenal παρουσιάστηκε στον αγωνιστικό χώρο του Emirates για τον αγώνα του Champions League απέναντι στην Porto. Οι παίκτες του Wenger ήταν πραγματικά ασταμάτητοι και το τελικό 4-0 τα λέει όλα. Η Arsenal κυριάρχησε σε όλη σχεδόν τη διάρκεια του αγώνα με την Porto να… πληρώνει ουσιαστικά την ήττα των “Κανονιέρηδων” από τη Hull, μιας και οι Gunners ήθελαν να ξεχάσουν για τα καλά το αποτέλεσμα του Σαββάτου και τα κατάφεραν και με το παραπάνω. Δύο γκολ από τον van Persie και άλλα δύο από τον Adebayor ήταν αυτά που “ζωγράφισαν” το τελικό 4-0, το οποίο θα μπορούσε άνετα να ήταν πολύ μεγαλύτερο. Με αυτήν της τη νίκη η Arsenal κατάφερε να πάρει κεφάλι στον 7ο όμιλο του Champions League, όπου προπορεύεται πλέον με τέσσερεις βαθμούς. Το παιχνίδι στα πρώτα του λεπτά ήταν κυρίως αναγνωριστικό με την Arsenal πάντως να δημιουργεί στο 7’ μία καλή ευκαιρία όταν η όμορφη εναλλαγή της μπάλας έφερε τον Walcott πλάγια δεξιά μέσα στην περιοχή αλλά το δυνατό του σουτ βρήκε την εξωτερική πλευρά των διχτύων του τέρματος της Porto. Πέντε λεπτά αργότερα οι “Κανονιέρηδες” πλησίασαν πραγματικά στην επίτευξη ενός τέρματος όταν ο van Persie βρήκε χώρο έξω από την περιοχή και έπιασε ένα πολύ δυνατό αριστερό σουτ, αλλά ο Helton έπεσε εντυπωσιακά και έδιωξε σε κόρνερ. Στην αντεπίθεση η Porto έφτασε μία ανάσα από το να ανοίξει το σκορ όταν μετά από μία σέντρα μέσα στην περιοχή από τα δεξιά ο Rodriguez έπιασε την καρφωτή κεφαλιά η οποία αφού έσκασε στο έδαφος, έξυσε το οριζόντιο δοκάρι του Almunia και πέρασε άουτ. Στο 17΄ήταν η σειρά της Arsenal να επιστρέψει στα καρέ της Porto με τον Fabregas να πετάει μία έξυπνη ψηλοκρεμαστή μπαλιά στον van Persie, ο οποίος προσπάθησε στον αέρα να πιάσει ένα βολέ, αλλά δεν μπόρεσε να το πραγματοποιήσει όπως θα ήθελε με αποτέλεσμα η μπάλα να περάσει πάνω από τα δοκάρια του Helton. Η Arsenal έκλεισε για τα επόμενα λεπτά την Porto στα καρέ της αλλά οι “Δράκοι” ήταν αυτοί που δημιούργησαν την επόμενη ευκαιρία του ματς όταν σε μία αντεπίθεση ο Lisandro Lopez έπιασε ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή με τον Almunia να διώχνει σε κόρνερ. Στη συνέχεια της φάσης μάλιστα πάλι ο Lisandro είχε τη μεγάλη ευκαιρία να βάλει την Portoμπροστά αλλά το κοντινό του σουτ έδιωξε σωτήρια για την Arsenal πάνω στη γραμμή ο Clichy με τον Almunia εξουδετερωμένο. Στο 31’ όμως η Arsenal κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Fabregas μπόρεσε με μία έξυπνη συρτή μπαλιά στην πλάτη της άμυνας της Porto να σπάσει το παθητικό οφσάιντ των φιλοξενούμενων και να βρει τον Adebayor. Ο Τογκολέζος στράικερ μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά και έστρωσε στη μικρή περιοχή στον επερχόμενο van Persie ο οποίος έβαλε την προβολή και έγραψε το 1-0 για τους “Κανονιέρηδες”. Το προβάδισμα στο σκορ έδωσε φτερά στους παίκτες του Arsene Wenger οι οποίοι στο 40’ φτάσανε και σε ένα δεύτερο τέρμα. Ο van Persie εκτέλεσε το κόρνερ και έφερε την μπάλα μέσα στην μικρή περιοχή της Porto. Εκεί ο Adebayor νίκησε στον αέρα τους αμυντικούς και με μία δυνατή καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα πρώτα στο οριζόντιο και μετά στα δίχτυα του Helton κάνοντας το 2-0 και πανηγυρίζοντας έξαλλα το γκολ. Στα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου δεν συνέβη κάτι το αξιοσημείωτο, με την Arsenal όμως να είναι η απόλυτη κυρίαρχος στον αγωνιστικό χώρο. Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον ιδανικότερο τρόπο για την Arsenal. Στο 48’ ο Walcott κέρδισε την μπάλα έξω από την περιοχή της Porto έπειτα από κάποιες κόντρες και τροφοδότησε τον van Persie ο οποίος με ένα γλυκό αριστερό πλασέ έστειλε την μπάλα να αναπαυθεί στη δεξιά γωνία του Helton και να γίνει έτσι το 3-0 μέσα σε αποθέωση από το κοινό του Emirates. Η Arsenal πέταγε στην κυριολεξία φωτιές και στο 53’ έφτασε μία ανάσα και από ένα τέταρτο τέρμα. Ο Toure μπήκε από πλάγια αριστερά μέσα στην περιοχή και πέταξε έτοιμο γκολ στον Walcott με τον τελευταίο απλά να βρει την μπάλα και αυτή να περνάει ξυστά από το δεξί κάθετο δοκάρι του Helton. Οι “Κανονιέρηδες” δεν σταμάταγαν με τίποτα και στο 57’ πλησίασαν ξανά σε ένα τέταρτο τέρμα όταν ο Walcott έφυγε ταχύτατα από τα δεξιά σε μία αντεπίθεση και βρήκε τον Nasri μέσα στην περιοχή αλλά το πλασέ του τελευταίου έστειλε από πλεονεκτικότατη θέση την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της Porto. Ο Nasri ήταν και πάλι αυτός που δημιούργησε την επόμενη ευκαιρία της Arsenal τρία λεπτά αργότερα όταν οι Gunners βγήκαν στην αντεπίθεση και ο Γάλλος μεσοεπιθετικός έπιασε ένα μονοκόμματο δυνατό σουτ έξω από την περιοχή με τον Helton να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ. Η Arsenal έψαχνε ακόμη ένα γκολ λες και βρισκόταν… πίσω στο σκορ. Στο 66’ ο Adebayor έχασε μοναδική ευκαιρία να βάλει το τέταρτο τέρμα των “Κανονιέρηδων” όταν το δυνατό σουτ του Fabregas δεν κατάφερε να απομακρύνει ο Helton με αποτέλεσμα ο Τογκολέζος επιθετικός να πάρει το ριμπάουντ αλλά να πλασάρει πάνω στον γκολκίπερ της Porto. Τελικά το 4-0 ήρθε στο 71’ από τη βούλα του πέναλτι. Ο Bendtner που μόλις πριν από μερικά λεπτά είχε περάσει ως αλλαγή, μαρκαρίστηκε αντικανονικά μέσα στην περιοχή από τον Guarin και ο Fandel έδειξε σωστά την άσπρη βούλα. Ο Adebayor ανέλαβε να το εκτελέσει και ψύχραιμα έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία και τον Helton στην αριστερή σημειώνοντας το τέταρτο τέρμα της ομάδας του και το δεύτερο προσωπικό. Από το σημείο αυτό και μετά η Arsenal κατέβασε κάπως τους ρυθμούς, αλλά συνέχισε να ψάχνει το γκολ όποτε της δινόταν η ευκαιρία. Στο 86’ ο Adebayor έχασε τετ-α-τετ καθώς το πλασέ του πέρασε εκατοστά δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Eboue έστειλε από πολύ κοντά με προβολή την μπάλα στη ρίζα της δοκού. Το μαρτύριο της Porto ολοκληρώθηκε δεκαπέντε δευτερόλεπτα μετά τη συμπλήρωση των 90’ μιας και ο Fandel δεν κράτησε ούτε ένα λεπτό καθυστερήσεις, αν και είχαν πραγματοποιηθεί αλλαγές. Η Arsenal επέστρεψε με επιβλητικό τρόπο στα νικηφόρα αποτελέσματα που τόνωσε σαφέστατα την ψυχολογία της για τη συνέχεια, παίρνοντας παράλληλα κεφάλι στον βαθμολογικό πίνακα του 7ου ομίλου του Champions League. Arsenal: Almunia, Clichy, Toure, Gallas, Sagna, Denilson, Fabregas, Nasri (Eboue 65’), Walcott (Vela 72’), van Persie (Bendtner 65’), Adebayor.