Ανατολικό… μπλόκ(ο)
Πέμπτη, 18/09/2008
Γράφει ο Δημήτρης Βέργος (01)

Ανατολικό… μπλόκ(ο) Η παράδοση που θέλει την Arsenal να μην κερδίζει στις χώρες του ανατολικού μπλοκ συνεχίστηκε. Οι “Κανονιέρηδες” μάλιστα θα πρέπει να είναι ευχαριστημένοι που απέσπασαν τον βαθμό της ισοπαλίας με 1-1 από την Dynamo στην πρεμιέρα του Champions League, καθώς η ισοφάριση ήρθε δύο λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90’ με κοντινή προβολή του Gallas. O Bangoura με πέναλτι στο 64’ είχε ανοίξει το σκορ για την ουκρανική ομάδα, με την Arsenal να πληρώνει με αυτόν τον τρόπο τις χαμένες ευκαιρίες του πρώτου ημιχρόνου. Μέτριοι οι “Κανονιέρηδες” στο δεύτερο ημίχρονο. Πίεσαν μόνο στο τελευταίο δεκάλεπτο και ευτυχώς γι’ αυτούς κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο τέλος. Η Arsenal μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 3’ δημιούργησε την πρώτη της καλή φάση όταν ο Walcott πέρασε έξυπνη κάθετη μπαλιά στον van Persie με τον Ολλανδό μεσοεπιθετικό να βγαίνει από πλάγια θέση απέναντι από τον Bogush και να προσπαθεί να τον νικήσει στην κλειστή γωνία, αλλά ο τερματοφύλακας της Dynamo αντέδρασε σωστά και απέκρουσε σε κόρνερ. Η ουκρανική ομάδα ισορρόπησε γρήγορα το ματς, χωρίς ωστόσο να προβληματίζει την ομάδα του Arsene Wenger, η οποία στο 18’ έφτασε πολύ κοντά στο να ανοίξει το σκορ, αλλά ο Adebayor σπατάλησε μοναδική ευκαιρία. Ο Τογκολέζος striker ύστερα από τραγικό λάθος της άμυνας των γηπεδούχων, μπήκε κατά μέτωπο μέσα στην περιοχή και βγήκε τετ-α-τετ με τον Bogush, αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε απογοητευτικά άουτ. Ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε στη συνέχεια με την Dynamo καλά στημένη στον αγωνιστικό χώρο να κερδίζει για ένα μικρό διάστημα την κατοχή της μπάλας, αλλά να μην μπορεί να φτάσει με αξιώσεις στην περιοχή του Almunia. Στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου μέρους η Arsenal ανέβασε στροφές και απείλησε ιδιαίτερα σε δύο περιπτώσεις την εστία των Ουκρανών. Στο 40’ ο Sagna έβγαλε μία συρτή σέντρα από τα δεξιά βρίσκοντας τον van Persie περίπου στο σημείο του πέναλτι. Ο Ολλανδός έπιασε αμέσως ένα δυνατό δεξί σουτ, αλλά είδε την μπάλα να περνά εκατοστά δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Bogush. Το τέλος του πρώτου μέρους επιφύλασσε ακόμη μία χαμένη ευκαιρία για την Arsenal. Ο Adebayor κατάφερε με πείσμα να κερδίσει την μπάλα έξω από την περιοχή και να βγάλει αριστερά στον van Persie με τον τελευταίο να στρώνει στον Fabregas, αλλά τον τελευταίο να σουτάρει πάνω στον Bogush από υπερβολική σιγουριά και ενώ βρισκόταν ολομόναχος μέσα στην περιοχή της Dynamo. Με την αρχή του δευτέρου μέρους η Dynamo δημιούργησε την πρώτη της φάση στο παιχνίδι μόλις στο 48’. Ο Bangoura αγνόησε τον πεσμένο Walcott, τροφοδότησε τον Eremenko, ο οποίος από πλάγια θέση με ένα δυνατό σουτ προσπάθησε να νικήσει τον Almunia, αλλά ο Ισπανός γκολκίπερ με τη βοήθεια του δοκαριού μπλόκαρε δύσκολα με διπλή προσπάθεια την μπάλα. Η Arsenal προσπάθησε να απειλήσει στο 58’ με τον Fabregas να πιάνει ένα σουτ έξω από την περιοχή, αλλά τον Bogush να μπλοκάρει σταθερά. Στο 63’ οι Gunners πλήρωσαν τις χαμένες ευκαιρίες του πρώτου μέρους. Ύστερα από μία λάθος εκτίμηση του Gallas, o Bangoura πήρε την μπάλα από τα δεξιά και σέντραρε με τον Sagna να σπρώχνει μέσα στην περιοχή τον Vukojevic και τον Cantalejo να υποδεικνύει σωστά την άσπρη βούλα. Ο Bangoura ανέλαβε να το εκτελέσει και νικώντας τον Almunia στην αριστερή του γωνία έβαλε την Dynamo μπροστά στο σκορ με 1-0. Αυτό έδωσε τεράστια ώθηση στους γηπεδούχους, οι οποίοι πίεσαν την Arsenal για ένα δεύτερο τέρμα με τους “Κανονιέρηδες” να έχουν πραγματικά σαστίσει από αυτήν την εξέλιξη. Η Arsenal ξύπνησε μετά το 80’. Στο 82’ ο van Persie εκτέλεσε κόρνερ βρίσκοντας τον Adebayor μέσα στην περιοχή. Ο Τογκολέζος επιθετικός αφύλακτος έπιασε την κεφαλιά, αλλά πάνω στον καλά τοποθετημένο Bogush που μπλόκαρε την μπάλα. Η ομάδα του Arsene Wenger είχε βγει όλη μπροστά προκειμένου να πετύχει την ισοφάριση και τελικά τα κατάφερε στο 88’ αφού έβαλε αρχικά την Dynamo μέσα στα καρέ της. Ο Walcott έβγαλε μία συρτή σέντρα από τα δεξιά, η άμυνα των γηπεδούχων αδράνησε και ο Gallas με κοντινή προβολή πρόλαβε τον Bogush και έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα σώζοντας έτσι τον βαθμό της ισοπαλίας για τους Gunners. Το τελικό σφύριγμα του Cantalejo θα πρέπει να βρίσκει ευχαριστημένη την Arsenal με τον βαθμό της ισοπαλίας με βάση την εξέλιξη που είχε το δεύτερο ημίχρονο για τους “Κανονιέρηδες”. Πάντως η αρνητική παράδοση της ομάδας του Wenger στις χώρες του ανατολικού μπλοκ συνεχίστηκε, καθώς ούτε αυτήν τη φορά κατάφερε να φύγει με το τρίποντο. Arsenal: Almunia, Clichy, Toure, Gallas, Sagna (Eboue 78’), Denilson, Song (Bendtner 70’), Fabregas, Walcott, van Persie (Vela 84’), Adebayor.