“Κανονιές” Van Persie
Κυριακή, 31/08/2008
Γράφει ο Δημήτρης Βέργος (01)

“Κανονιές” Van Persie Επιστροφή στις νίκες για την Arsenal. Οι “Κανονιέρηδες” παρουσιάστηκαν μεταμορφωμένοι σε σχέση με το κακό πρόσωπο που έδειξαν την περασμένη αγωνιστική στην ήττα από τη Fulham και πιάνοντας αρκετά καλή απόδοση επικράτησαν με 3-0 της Newcastle. Δύο γκολ από τον van Persie καθάρισαν το ματς από το πρώτο ημίχρονο, ενώ το 3-0 ήρθε στο δεύτερο μέρος από τον Denilson. Η Arsenal μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και απείλησε δύο φορές τη Newcastle, αλλά στην πρώτη φάση, η μπάλα έπειτα από κοντινή προβολή του Adebayor πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι ενώ στη δεύτερη φάση, στο δυνατό σουτ του Toure, ο Given απέκρουσε με υπερένταση στη γωνία του. Στο 18’ η Arsenal ευτύχησε να προηγηθεί. Ο Adebayor βγήκε από πλάγια δεξι και επιχείρησε σέντρα, η οποία ωστόσο βρήκε μέσα στη μεγάλη περιοχή το απλωμένο χέρι του N’Zogbia με αποτέλεσμα ο διαιτητής να καταλογίσει πέναλτι. Την μπάλα έστησε στα έντεκα βήματα ο van Persie που με δυνατό σουτ την έστειλε στη γωνία του Given κάνοντας το 1-0. Στο 31’ ο van Persie έφτασε κοντά σε ένα δεύτερο τέρμα, αλλά το καλά εκτελεσμένο φάουλ του απέκρουσε στο “γάμα” ο Ιρλανδός γκολκίπερ της Newcastle. Πέντε λεπτά αργότερα ήταν η σειρά των Magpies να απειλήσουν όταν από παράλληλη πάσα του Gutierrez μέσα στην περιοχή, ο Owen βρέθηκε σε πολύ πλεονεκτική θέση, αλλά αστόχησε. Στην αντεπίθεση η Arsenal πλησίασε το 2-0, αλλά ο Adebayor που βγήκε φάτσα με τον Given πλάσαρε λίγα εκατοστά δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι. Στο 41’ όμως οι Gunners δεν χαρίστηκαν. Ο Eboue έκανε το ένα-δύο με τον Adebayor και έστρωσε στον van Persie, ο οποίος με ένα δυνατό σουτ περίπου από το σημείο του πέναλτι δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Given γράφοντας το 2-0. H Arsenal είχε πάρει ένα σημαντικό προβάδισμα, συνεπώς βγήκε χωρίς κανένα άγχος στο δεύτερο μέρος. Αυτό φάνηκε από το γεγονός ότι η Newcastle δημιούργησε την πρώτη ευκαιρία όταν στο 56’ ύστερα από κόρνερ ο Butt με κεφαλιά βρήκε το οριζόντιο δοκάρι του Almunia και στη συνέχεια της φάσης το δυνατό σουτ του Guthrie κατέληξε στην αγκαλιά του Ισπανού γκολκίπερ. Στη συνέχεια η Arsenal σοβαρεύτηκε και τέσσερα λεπτά αργότερα κλείδωσε τη νίκη όταν ο Adebayor βρήκε έξυπνα τον Denilson μέσα στην περιοχή και ο τελευταίος με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 3-0. Στο αμέσως επόμενο λεπτό μάλιστα οι “Κανονιέρηδες” φτάσανε κοντά και σε ένα τέταρτο τέρμα όταν ο van Persie από πολύ πλάγια θέση τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Given, χάνοντας έτσι την ευκαιρία να πετύχει χατ-τρικ. Κάπου εκεί η Arsenal έκοψε για λίγο ρυθμό, χωρίς ωστόσο η Newcastle να την απειλήσει ιδιαίτερα. Στο 80’ ο Nasri έπιασε ένα δυνατό σουτ, αλλά ο Given έπεσε σωστά στη γωνία του και έδιωξε σε κόρνερ, ενώ στο 86’ ο Walcott, που είχε περάσει ως αλλαγή, βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Ιρλανδό τερματοφύλακα, πλασάροντας όμως στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Το τελικό σκορ αντικατοπτρίζει την εικόνα του ματς με την Arsenal να ζευγαρώνει τις νίκες της στο πρωτάθλημα και να επανέρχεται στις καλές εμφανίσεις. Από την άλλη για τη Newcastle, των πολλών απουσιών, αυτή ήταν η πρώτη της ήττα μετά την ισοπαλία της πρεμιέρας στο Old Trafford και την αγχώδη νίκη επί της Bolton στη δεύτερη αγωνιστική. Arsenal: Almunia, Sagna, Toure, Gallas, Clichy, Eboue (Walcott 72’), Fabregas, Denilson (Song Billong 69’), Nasri, Adebayor, Van Persie (Vela 63’).