Πνίγηκε στον Τάμεση
Κυριακή, 24/08/2008
Γράφει ο Δημήτρης Βέργος (01)

Πνίγηκε στον Τάμεση Καθόλου καλή εμφάνιση δεν πραγματοποίησε η Arsenal στο Craven Cottage με αντίπαλο τη Fulham για τη 2η αγωνιστική της Premiership. Οι παίκτες του Arsene Wenger ήταν από την αρχή του παιχνιδιού εκτός κλίματος με αποτέλεσμα να έρθει η ήττα με 1-0 με το γκολ που σημείωσε ο Hangeland στο 21’. Η πρώτη φάση του αγώνα ανήκε στην Arsenal. Οι “Κανονιέρηδες” κάνανε την πρώτη τους επίσκεψη στα καρέ της Fulham με τον van Persie να τροφοδοτεί τον Adebayor και ο Τογκολέζος striker βρήκε κενό χώρο έξω από την περιοχή αλλά του σουτ που επιχείρησε πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Schwarzer. Στο 20’ οι παίκτες του Wenger πλησίασαν και πάλι το γκολ όταν η μπάλα στρώθηκε μέσα στην περιοχή στον Robin van Persie με τον τελευταίο να πιάνει ένα δυνατό σουτ, το οποίο όμως πέρασε εκατοστά δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι των Cottagers. Ένα λεπτό αργότερα όμως μία αδράνεια στην άμυνα των Gunners τους κόστισε. Η Fulham κέρδισε κόρνερ και ο αμυντικός των Cottagers, Hangeland έπιασε στον ύπνο την άμυνα της Arsenal και με προβολή την έστειλε στα δίχτυα του Almunia που δεν μπορούσε να κάνει κάτι από τόσο κοντά. Η Arsenal προσπάθησε να απαντήσει αμέσως κι αν ήταν λίγο πιο τυχερή θα μπορούσε να είχε ισοφαρίσει. Στην αμέσως επόμενη φάση από το γκολ της Fulham οι “Κανονιέρηδες” βγήκαν μπροστά. Ο Sagna έβγαλε τη σέντρα και ο Adebayor με κεφαλιά προσπάθησε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, αλλά την είδε να καταλήγει στο δοκάρι των γηπεδούχων. Το δεύτερο μισό του πρώτου μέρους δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας. Η Arsenal επηρεασμένη από το γεγονός ότι βρισκόταν πίσω στο σκορ δεν απείλησε καθόλου την αντίπαλό της με αποτέλεσμα στο ημίχρονο ο Wenger να έχει αρκετά πράγματα να αλλάξει. Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με την Arsenal να έχει αλλάξει πρόσωπο, αλλά προς το χειρότερο… Οι παίκτες του Arsene Wenger δεν είχαν καθόλου ρυθμό στο παιχνίδι τους, οι πάσες δεν τους βγαίνανε καθόλου και γενικότερα προσπαθούσαν, χωρίς όμως αποτέλεσμα καθώς τίποτε δεν πήγαινε καλά. Από την άλλη η Fulham καθόταν μιας και το σκορ, αλλά και η εμφάνιση του αντιπάλου την ευνοούσε να το κάνει. Έπρεπε να φτάσουμε στο 69’ για να δούμε τη μοναδική ουσιαστική ευκαιρία της Arsenal στο δεύτερο μέρος. Ο van Persie έπιασε ένα δυνατό συρτό σουτ έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα κατέληξε λίγα εκατοστά δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Schwarzer. Κατά τ’ άλλα τίποτα… Στα τελευταία λεπτά της συνάντησης η φλύαρη υπεροχή της Arsenal δεν μετουσιώθηκε σε κάποιο τέρμα παρά την πίεση που άσκησαν οι “Κανονιέρηδες” στα τέσσερα λεπτά των καθυστερήσεων. Το τελικό 1-0 μπορεί να κριθεί δίκαιο, αν και ούτε η Fulham απέδειξε κάτι το ιδιαίτερο, με τους Cottagers στο δεύτερο μέρος να μην απειλούν, αλλά και να μην απειλούνται… Πρώτοι χαμένοι βαθμοί λοιπόν για την Arsenal, η οποία θα πρέπει να ξεχάσει γρήγορα το συγκεκριμένο παιχνίδι και να αλλάξει από το επόμενο κιόλας ματς την αγωνιστική της εικόνα. Από την άλλη η Fulham έχει κάθε λόγο να πανηγυρίζει καθώς τέτοιες νίκες εκτός προγράμματος για μία ομάδα που θα παλέψει για την αποφυγή του υποβιβασμού μοιάζουν με χρυσάφι. Arsenal: Almunia, Clichy, Gallas, Toure (Song 77’), Sagna, Eboue, Denilson, Nasri, Walcott (Bendtner 65’), Adebayor, van Persie.