Με υπογραφή Nasri
Κυριακή, 17/08/2008
Γράφει ο Δημήτρης Βέργος (01)

Με υπογραφή Nasri Με ένα τέρμα του Samir Nasri από το 4’ η Arsenal επικράτησε με 1-0 της West Brom στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της Premiership. Αρκετές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο για την Arsenal που θα μπορούσε να σκοράρει κι άλλα τέρματα. Έπεσε κάπως ο ρυθμός των “Κανονιέρηδων” στο δεύτερο μέρος, χωρίς ωστόσο να ανησυχήσουν πέραν της φάσης του 50’ όταν η West Brom έφτασε κοντά στην ισοφάριση. Το παιχνίδι ξεκίνησε με γκολ και με τον καλύτερο τρόπο για την Arsenal και για τον Samir Nasri, τον νεοαποκτηθέντα μέσο των “Κανονιέρηδων” που χρήστηκε σκόρερ στο ντεμπούτο του με τη φανέλα της Arsenal. Στο 4’ ένας καταπληκτικός συνδυασμός των παικτών του Wenger έφερε τον Denilson από τα αριστερά και ο Βραζιλιάνος με μία παράλληλη πάσα στο ύψος της μικρής περιοχής βρήκε τον Nasri και ο τελευταίος με ένα ήρεμο πλασέ έγραψε το 1-0. H Arsenal συνέχιζε να πιέζει και στο 18’ ο Sagna βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση από πλάγια δεξιά, αλλά το σουτ που έπιασε κόντραρε στα σώματα και πέρασε επικίνδυνα δίπλα από το δοκάρι του Carson. Στο 25’ οι “Κανονιέρηδες” βρέθηκαν και πάλι κοντά στο δεύτερο γκολ όταν έπειτα από κόρνερ του Denilson, ο Bendtner νίκησε στον αέρα την άμυνα των Baggies, αλλά η κεφαλιά του πέρασε άουτ. Πέντε λεπτά αργότερα η West Brom ανησύχησε για πρώτη φορά τον Almunia όταν ο De-Heon βγήκε στην πλάτη της άμυνας των “Κανονιέρηδων”, πιάνοντας ένα καλό σουτ, αλλά ο Almunia ήταν καλά στημένος και έδιωξε σε κόρνερ. Η τελευταία ουσιώδης φάση του πρώτου ημιχρόνου ήρθε από την πλευρά της Arsenal στο 42’ όταν ο καλύτερος παίκτης των “Κανονιέρηδων”, ο Nasri έπιασε ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή και με διπλή προσπάθεια ο Carson μπλόκαρε την μπάλα. Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τη West Brom να απειλεί πραγματικά την Arsenal στο 50’ όταν σε μία διπλή φάση οι Baggies φτάσανε κοντά στο να ισοφαρίσουν το σκορ. Ο Miller βγήκε απέναντι από τον Almunia με τον Ισπανό να αποκρούει. Η μπάλα στη συνέχεια της φάσης κατέληξε στον Robinson το σουτ του οποίου έδιωξε πάνω στη γραμμή ο Djourou. H Arsenal ωστόσο απάντησε δύο λεπτά αργότερα. Ο Nasri, που εντυπωσίασε στο ντεμπούτο του, πέταξε μία απίστευτη κάθετη πάσα στον Adebayor, βγάζοντας τον Τογκολέζο επιθετικό τετ-α-τετ με τον Carson, αλλά το πλασέ του έξυσε το αριστερό κάθετο δοκάρι των Baggies. Από το σημείο αυτό και για περίπου είκοσι λεπτά η Arsenal έριξε την απόδοσή της, χωρίς ωστόσο να προβληματιστεί ιδιαίτερα. Από το 70’ και μετά οι Gunners ανέβασαν την απόδοσή τους μιας και το 1-0 ήταν ένα εύθραυστο σκορ. Στο 81’ ο Adebayor πήρε την μπάλα από τα αριστερά και με σέντρα βρήκε μέσα στην περιοχή τον van Persie, η κεφαλιά του οποίου όμως πήγε κατευθείαν στην αγκαλιά του Carson. Η τελευταία φάση του ματς ανήκε στην Arsenal. Στο 87’ οι “Κανονιέρηδες” πλησίασαν στο να κλειδώσουν τη νίκη όταν και πάλι ο Adebayor τροφοδότησε τον van Persie και ο Ολλανδός επιθετικός προσπάθησε με μία περίτεχνη προσπάθεια να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, αλλά αυτή πέρασε εκατοστά δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Carson. Το τελευταίο σφύριγμα βρήκε την Arsenal να ξεκινάει με το δεξί τις υποχρεώσεις της για το πρωτάθλημα με τον Nasri, το νέο απόκτημα της ομάδας, να κλέβει την παράσταση, όχι μόνο για το γκολ που σημείωσε, αλλά και για τη γενικότερη παρουσία του στο παιχνίδι κατά τη διάρκεια του οποίου ήταν πραγματικά ο κινητήριος μοχλός της ομάδας, μοιράζοντας πολλές πάσες και δίνοντας γρήγορο ρυθμό. Arsenal: Almunia, Clichy, Djourou, Gallas, Sagna, Denilson, Nasri, Eboue, Walcott (Toure 72’), Bendtner (van Persie 70’), Adebayor.