Προπόνηση…
Τρίτη, 29/04/2008
Γράφει ο Δημήτρης Βέργος (01)

Προπόνηση… Ένα ήρεμο βράδυ πέρασε η Arsenal στο Pride Park. Οι “κανονιέρηδες” συνέτριψαν με 6-2 την Derby στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε την 36η αγωνιστική της Premier League. Με τη νίκη της αυτή η ομάδα του Arsene Wenger εξασφάλισε και μαθηματικά την 3η θέση στο φετινό πρωτάθλημα. Στο πρώτο μέρος μέχρι το 20ο λεπτό το παιχνίδι δεν διεκδικεί και ιδιαίτερες δάφνες ποιότητας. Η μοναδική φάση που υπάρχει μέχρι εκείνο το σημείο ανήκει στα “κριάρια”. Στο 8’ ο Sterjovski βρέθηκε έξω από την περιοχή των “κανονιέρηδων” και το σουτ που επιχείρησε πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Fabianski, αφού πρώτα η μπάλα είχε κοντράρει στο πόδι του Song. Στο 25’ η Arsenal ευτύχησε να προηγηθεί στην πρώτη της ουσιαστικά επιθετική προσπάθεια. Ο Bendtner εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Moore, έπαιξε το ένα-δύο με τον van Persie και βρέθηκε απέναντι από τον Carroll πλασάροντας εύστοχα στη δεξιά γωνία του Βορειοϊρλανδού γκολκίπερ της Derby. Οι “κανονιέρηδες” τρία λεπτά αργότερα έχασαν σημαντική ευκαιρία να φτάσουν και στην επίτευξη ενός δεύτερου τέρματος. Ο Walcott έκανε μία πολύ καλή ατομική ενέργεια και τροφοδότησε τον van Persie ο οποίος από πλεονεκτικότατη θέση έστειλε την μπάλα άουτ. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσια στο 31’. Ο Savage εκτέλεσε φάουλ φέρνοντας την μπάλα μέσα στην περιοχή του Fabianski. Η άμυνα της Arsenal ολιγώρησε με αποτέλεσμα ο McEveley να το εκμεταλλευτεί και με προβολή να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Το παιχνίδι είχε αποκτήσει καλύτερο ρυθμό σε σχέση με το πρώτο εικοσάλεπτο. Η Arsenal ανέβασε κάπως στροφές ώστε να περάσει και πάλι μπροστά στο σκορ, και θα μπορούσε να το είχε καταφέρει στο 35’ όταν ο Carroll απέκρουσε θαυμάσια στη γωνία του το μακρινό σουτ του Fabregas. Ότι δεν έπραξε ο Ισπανός μέσος σε αυτήν τη φάση, το έκανε ο van Persie στο 39’ βάζοντας την ομάδα του Arsene Wenger με 2-1 μπροστά στο σκορ. Ο Toure έβγαλε μία βαθιά μπαλιά μέσα στην περιοχή της Derby, οι αμυντικοί της οποίας προσπάθησαν να παίξουν το τεχνικό offside. Αυτό όμως δεν το κατάφεραν με αποτέλεσμα ο van Persie να το εκμεταλλευτεί. Ο Ολλανδός επιθετικός κοντρόλαρε την μπάλα και από κοντά “εκτέλεσε” τον Carroll. Στο δεύτερο μέρος έπεσε…καταιγίδα! Οι παίκτες της Arsenal απόλαυσαν το παιχνίδι, σημειώνοντας άλλα τέσσερα τέρματα ενώ θα μπορούσαν να είχαν φτάσει στην επίτευξη κι άλλων. Στο 59’, και αφού η Arsenal είχε χάσει δύο καλές ευκαιρίες με τους Toure και Adebayor, ο Denilson πάσαρε κάθετα στον Walcott ο οποίος μπήκε μέσα στην περιοχή βρίσκοντας τον Adebayor ο οποίος σε κενή εστία με προβολή έκανε το 1-3. Πέντε λεπτά αργότερα οι “κανονιέρηδες” χάσανε σημαντική ευκαιρία να διευρύνουν τον δείκτη του σκορ όταν ο Walcott βγήκε τετ-α-τετ με τον Carroll αλλά το πλασέ του πέρασε χιλιοστά δίπλα από το δοκάρι. Στο 77’ η Derby μπήκε και πάλι στο παιχνίδι όταν ο Earnshaw μείωσε σε 3-2 με όμορφο πλασέ. Αυτό φαίνεται πως πείσμωσε την Arsenal η οποία βρήκε δίχτυα τρεις φορές στο τελευταίο τέταρτο του ματς. Αρχικά ο Walcott στο 78’ με ένα όμορφο φαλτσαριστό σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 4-2 και τρία λεπτά αργότερα ο Clichy έπαιξε καταπληκτικά το ένα-δύο από τα αριστερά με τον Bendtner και έβγαλε την παράλληλη συρτή σέντρα με τον Adebayor να βγάζει την προβολή και να κάνει το 5-2. Ο Τογκολέζος επιθετικός σημείωσε χατ-τρικ στις καθυστερήσεις όταν πέρασε τον Carroll και στην ανυπεράσπιστη εστία δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το τελικό 6-2. Fabianski, Clichy, Gallas, Toure (Djourou 77’), Eboue, Fabregas, Song, Denilson (Gilberto 64’), Walcott, van Persie (Adebayor 46’), Bendtner.