Απελευθερωμένη…
Σάββατο, 19/04/2008
Γράφει ο Δημήτρης Βέργος (01)

Απελευθερωμένη… Οι ελπίδες για την κατάκτηση του πρωταθλήματος μπορεί να έσβησαν για την Arsenal, αλλά οι “κανονιέρηδες” ήθελαν στις τέσσερεις τελευταίες αγωνιστικές της Premiership να κλείσουν με ωραίο τρόπο τη χρονιά, διεκδικώντας παράλληλα τη 2η θέση από την Chelsea. Αγωνιζόμενοι χωρίς άγχος, οι παίκτες του Arsene Wenger, επικράτησαν με της Reading στο Emirates και διατηρήθηκαν στους τέσσερεις βαθμούς πίσω από τους “μπλε”. Μόλις στο 8’ ο Hleb έβγαλε μία πολύ ωραία κάθετη μπαλιά στην πλάτη της άμυνας της Reading. Εκεί ο Fabregas πετάχτηκε και βγήκε απέναντι από τον Hahnemann αλλά πιεζόμενος από τους αμυντικούς των Royals έστειλε την μπάλα πάνω στον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων. Τρία λεπτά αργότερα οι “κανονιέρηδες” φτάσανε και πάλι κοντά στο να ανοίξουν το σκορ αλλά ο Adebayor αν και ανενόχλητος μέσα στην περιοχή έπιασε μία αδύναμη κεφαλιά που πέρασε άουτ. Η Arsenal δεν πίεσε για το επόμενο τέταρτο ιδιαιτέρως την άμυνα της Reading αλλά στο 28’ απείλησε και πάλι όταν ο van Persie έπιασε ένα σουτ έξω από το ημικύκλιο της περιοχής το οποίο όμως πέρασε λίγα εκατοστά δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Hahnemann. Δύο λεπτά αργότερα όμως οι παίκτες του Arsene Wenger ευτύχησαν να προηγηθούν. Ο Adebayor έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή και κοντρολάροντας την άψογα την έστειλε με όμορφο πλασέ στη γωνία του Hahnemann, γράφοντας έτσι το 1-0. Η Arsenal συνέχισε να πιέζει και στο 38’ έφτασε και σε ένα δεύτερο τέρμα με έναν πολύ ωραίο τρόπο. Ο Fabregas έστρωσε έξω από την περιοχή την μπάλα στον Gilberto και αυτός με ένα μακρινό σουτ και με τη βοήθεια του κεφαλιού του Bikey, έστειλε την μπάλα με λόμπα στη γωνία του Hahnemann, κάνοντας έτσι το 2-0. Οι “κανονιέρηδες” συνέχισαν το απελευθερωμένο παιχνίδι τους και στο 42’ πλησίασαν και σε ένα τρίτο τέρμα όταν ο Adebayor έστειλε την μπάλα στο σημείο του πέναλτι αλλά ο τερματοφύλακας των Royals μπλόκαρε όμορφα στη γωνία του το σουτ του van Persie. Δύο λεπτά αργότερα έπειτα από τακουνάκι του Fabregas, o Toure έπιασε ένα πλάγιο σουτ έξω από την περιοχή το οποίο απέκρουσε ωραία ο Hahnemann και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους ο Gilberto πήγε να χρειαστεί για δεύτερη φορά σκόρερ αλλά το σουτ του μπλόκαρε στη γωνία του ο τερματοφύλακας της Reading. Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε ακριβώς με τον ίδιο τρόπο με τον οποίον τελείωσε το πρώτο. Με την Arsenal δηλαδή απαλλαγμένη από κάθε άγχος να πιέζει για την επίτευξη και ενός τρίτου τέρματος. Από την άλλη η Reading δεν ήταν καθόλου απειλητική μπροστά από τα καρέ του Lehmann με αποτέλεσμα οι “κανονιέρηδες” να αφήσουν λίγο το…γκάζι. Στο 69’ η Arsenal πλησίασε κοντά στο γκολ αλλά η κεφαλιά του Fabregas πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Hahnemann. Στο 72’ και στο 73’ οι γηπεδούχοι στάθηκαν αρκετά άτυχοι καθώς και στις δύο περιπτώσεις η μπάλα δεν τους έκανε το χατίρι για ένα τρίτο τέρμα. Αρχικά το δυνατό φάουλ του van Persie τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι της Reading και στη συνέχεια το πλασέ του Walcott ύστερα από πάσα του Fabregas, σταμάτησε και αυτό με τη σειρά του στο οριζόντιο δοκάρι του Hahnemann. Πέντε λεπτά αργότερα οι Royals απείλησαν για πρώτη φορά την εστία του Lehmann με τον Convey να πιάνει ένα δυνατό κοντινό σουτ αλλά τον Γερμανό τερματοφύλακα να αντιδράει διώχνοντας την μπάλα σε κόρνερ. Η τελευταία φάση του ματς ήρθε από την Arsenal στο 83’ όταν ο Eboue μπήκε στην περιοχή και έστρωσε την μπάλα στον Fabregas αλλά το πλασέ του Ισπανού μέσου έδιωξε πάνω στη γραμμή ο Duberry τη στιγμή που ο γκολκίπερ Hahnemann ήταν εξουδετερωμένος. Το τελικό 2-0 έφερε την Arsenal έπειτα από μία αρκετά ταραγμένη περίοδο ξανά στις νίκες και τη διατήρησε σε απόσταση τεσσάρων βαθμών από τη 2η θέση. Από την άλλη η Reading παρέμεινε σε κοντινή βαθμολογική απόσταση από τη διακεκαυμένη ζώνη και οι τρεις εναπομείναντες αγωνιστικές είναι εξαιρετικά κρίσιμες γι’ αυτήν όσον αφορά στην παραμονή της στην Premiership. Lehmann, Clichy, Gallas, Song, Toure (Eboue 60’), Fabregas, Gilberto, Hleb (Denilson 74’), Walcott, Adebayor (Bendtner 74’), van Persie.