Δεν άξιζε την ήττα…
Δευτέρα, 14/04/2008
Γράφει ο Δημήτρης Βέργος (01)

Δεν άξιζε την ήττα… Τέλος στις όποιες ελπίδες είχε η Arsenal για κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος μπήκε την Κυριακή στο Old Trafford. Οι «κανονιέρηδες» γνώρισαν την ήττα με 2-1 από τη Manchester United σε ένα παιχνίδι που δεν άξιζαν να χάσουν. Στο πρώτο μέρος, όπως και σε όλο γενικά το παιχνίδι, η Arsenal ήταν πολύ καλή και απείλησε σε αρκετές περιπτώσεις την εστία του van der Sar. Αρχικά στο 6’ όταν ο Fabregas από πλάγια θέση μέσα από την περιοχή έπιασε ένα δυνατό σουτ που πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του van der Sar και στη συνέχεια στο 13’ όταν η Arsenal ξεδιπλώθηκε θαυμάσια στην αντεπίθεση αλλά ο Adebayor από πλεονεκτική θέση έστειλε την μπάλα πάνω στον Ferdinand. Η μεγαλύτερη φάση όμως για τους “κανονιέρηδες” χάθηκε στο 35’ όταν ο Hleb έβγαλε έπειτα από μία έξοχη ενέργεια τον Adebayor σε θέση τετ α τετ με τον Ολλανδό τερματοφύλακα της Manchester United αλλά το πλασέ που επιχείρησε ήταν πάνω στον van der Sar. Βέβαια και η United ήταν και αυτή που απείλησε σε κάποιες περιπτώσεις όπως στο 20’ όταν ο Rooney από κοντά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Lehmann και στο 36’ όταν ο Άγγλος επιθετικός πάλι βγήκε τετ α τετ με τον Γερμανό τερματοφύλακα της Arsenal και ο τελευταίος κατάφερε να την άκρη του ποδιού του να αποσοβήσει το γκολ. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι παίκτες του Arsene Wenger πάγωσαν το Old Trafford όταν ο van Persie βρήκε με σέντρα τον Adebayor και ο τελευταίος με τη βοήθεια και του χεριού του βέβαια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Τρία λεπτά αργότερα η Arsenal έφτασε μία ανάσα από το 0-2 όταν ο Adebayor σέντραρε από δεξιά και ο Ferdinand στην προσπάθειά του να διώξει έστειλε την μπάλα προς το τέρμα τεστάροντας τα αντανακλαστικά του van der Sar ο οποίος απομάκρυνε τον κίνδυνο. Στην αμέσως επόμενη φάση όμως η Manchester United ευτύχησε να ισοφαρίσει με τον διαιτητή της συνάντησης Howard Webb να ανακαλύπτει χέρι του Gallas και να υποδεικνύει την άσπρη βούλα. Ο Ronaldo με τη δεύτερη εκτέλεση (καθώς η πρώτη ήταν άκυρη μιας και οι παίκτες μπήκαν γρήγορα στην περιοχή) έστειλε την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 1-1. Στο 64’ η Manchester United έφτασε κοντά στο 2-1 αλλά το σουτ του Tevez πέρασε λίγα εκατοστά δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Lehmann. Η Arsenal αντέδρασε και δύο λεπτά μετά προσπάθησε να πάρει και πάλι κεφάλι στο σκορ αλλά το σουτ του Fabregas από το ημικύκλιο της περιοχής πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας των γηπεδούχων. Η πίεση από πλευράς «κανονιέρηδων» συνεχίστηκε και ένα λεπτό μετά σε σέντρα του Clichy (ο οποίος ίσως ήταν ο κορυφαίος από πλευράς Arsenal) από αριστερά, η μπάλα προσέκρουσε στο κάθετο δοκάρι της Manchester United έπειτα από προβολή του Brown. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στο 72’ όταν ο Webb ανακάλυψε φάουλ στον Evra έξω από την περιοχή με τον Hargreaves να το εκτελεί και με άψογο τρόπο να βάζει τη United μπροστά στο σκορ. Η Arsenal σίγουρα δεν είχε την κατάλληλη ψυχολογία. Όμως παρόλα αυτά κυνήγησε την ισοφάριση αλλά η μέρα δεν την πήγαινε. Στο 90’ ο Bendtner που είχε περάσει ως αλλαγή έπιασε μία δυνατή κεφαλιά και ο van der Sar πέφτοντας με υπερένταση στη δεξιά του γωνία κράτησε την ομάδα του ζωντανή και ταυτόχρονα στην πρώτη θέση του πρωταθλήματος. Η ήττα αυτή όπως είπαμε γκρέμισε τις όποιες ελπίδες είχε η Arsenal για τον φετινό τίτλο. Οι παίκτες του Wenger πάντως αξίζουν πολλά συγχαρητήρια για την προσπάθεια που καταβάλανε τη φετινή χρονιά και αν συνεχίσουν στον ίδιο ρυθμό τα τρόπαια δεν θα αργήσουν να έρθουν. Lehmann, Toure (Hoyte 85), Gallas, Song, Clichy, Eboue (Walcott 61), Fabregas, Gilberto, Hleb, Van Persie (Bendtner 76), Adebayor.