Άντεξε στην πίεση η Liverpool
Πέμπτη, 03/04/2008
Γράφει ο Δημήτρης Βέργος (01)

Άντεξε στην πίεση η Liverpool Άλλος έκλεψε τις εντυπώσεις, άλλος πήρε το αποτέλεσμα…Η Liverpool άντεξε την πίεση της Arsenal, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, και πήρε ένα ελαφρύ προβάδισμα πρόκρισης χάρη στο 1-1 που απέσπασε το Emirates. Σαφώς καλύτεροι οι “κανονιέρηδες” που έκλεισαν τους “reds” στα καρέ τους οι οποίοι στη μοναδική φάση που δημιούργησαν κατάφεραν να σημειώσουν το πολύτιμο γι’ αυτούς γκολ ενόψει του επαναληπτικού σε έξι βράδια στο Anfield. Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες αρκετά νευρικές με αποτέλεσμα να κάνουν αμφότερες αρκετά λάθη στη μεσαία γραμμή. Κυρίως έδιναν μεγάλη προσοχή στον αμυντικό τομέα κλείνοντας σωστά τους χώρους. Αυτό άλλωστε μπορεί να δικαιολογήσει το γεγονός ότι χρειάστηκαν να περάσουν 20 λεπτά προκειμένου να δούμε την πρώτη ουσιαστική φάση του ματς. Ο Flamini με μία βαθιά μπαλιά έπιασε στον ύπνο την άμυνα της Liverpool και ο van Persie προσπάθησε με τη μία να πιάσει το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Reina. Η συγκεκριμένη ευκαιρία φαίνεται πως έδωσε ώθηση στην Arsenal η οποία δύο λεπτά αργότερα απείλησε και πάλι την εστία των Reds όταν ο Fabregas έστρωσε στον van Persie αλλά το σουτ του Ολλανδού λίγο έξω από την περιοχή απέκρουσε σε corner ο Reina. Στο corner που ακολούθησε η Arsenal κατάφερε να μπει μπροστά στο σκορ. Ο van Persie ανέλαβε να το εκτελέσει στέλνοντας την μπάλα στην καρδιά της άμυνας της Liverpool. Εκεί ο πανύψηλος Adebayor έμεινε ολομόναχος με αποτέλεσμα κάνοντας ένα βήμα πίσω να πιάσει μία δυνατή κεφαλιά και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Reina ο οποίος ήταν ανήμπορος να αντιδράσει. Πριν καλά-καλά κοπάσουν όμως οι πανηγυρισμοί των γηπεδούχων, η Liverpool κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια. Στο 26’, τρία λεπτά δηλαδή μετά το τέρμα των “κανονιέρηδων”, o Gerrard με μία εκπληκτική ατομική ενέργεια μπήκε από τα αριστερά μέσα στην περιοχή της Arsenal ξεπερνώντας τον Toure και έβγαλε μία συρτή παράλληλη με το τέρμα μπαλιά. Ο Kuyt έβαλε την προβολή προλαβαίνοντας τον Clichy και κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Almunia γράφοντας το 1-1. Όπως ήταν φυσικό η γρήγορη ισοφάριση άλλαξε την ψυχολογία των παικτών των δύο ομάδων. Η απόδοση των παικτών του Arsene Wenger έπεσε καθώς είδαν το γρήγορο προβάδισμά τους να εξανεμίζεται, ενώ από την άλλη οι ποδοσφαιριστές του Rafa Benitez κατάφεραν να ανεβάσουν το ηθικό τους καθώς μέσα σε λίγα λεπτά έφεραν το ματς στα ίσια πετυχαίνοντας ένα πολύτιμο τέρμα. Κάποια άλλη σημαντική φάση από εκεί και μετά δεν υπήρχε. Η Arsenal προσπάθησε και ισορρόπησε το παιχνίδι μετά από δέκα λεπτά από την ισοφάριση της Liverpool ενώ πίεσε στα τρία τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους, χωρίς ωστόσο να πετύχει κάτι. Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Arsene Wenger πέρασε στη θέση του van Persie τον Walcott με σκοπό ο πιτσιρικάς να κάνει τα ρήγματα στην αμυντική γραμμή της Liverpool. Οι “reds” απείλησαν στο 48’ όταν ο Torres εκτέλεσε φάουλ και ο Kuyt εκμεταλλευόμενος τις κόντρες έπιασε το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά ο Almunia κατάφερε με διπλή προσπάθεια να μπλοκάρει την μπάλα. Από εκεί και μετά υπάρχει μόνο Arsenal. Στο 53’ ο νεοεισελθών Theo Walcott ξεκίνησε μία ατομική προσπάθεια από τα αριστερά, μπήκε προς τα μέσα πιάνοντας ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή το οποίο πέρασε λίγο άουτ από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Reina. Η Arsenal άρχισε από αυτό το σημείο να πιέζει τη Liverpool η οποία έχοντας το 1-1 δεν ήθελε φυσικά να ρισκάρει. Από το 60’ και για τα δέκα επόμενα λεπτά οι “κανονιέρηδες” έκαναν ένα απίστευτο ξέσπασμα, χωρίς ωστόσο αποτέλεσμα. Στο 65’ ο Walcott μπήκε στην περιοχή της Liverpool από πλάγια αριστερά βγάζοντας μία παράλληλη μπαλιά στην καρδιά της άμυνας των “reds”. Ο Reina ήταν εξουδετερωμένος αλλά ο Eboue δεν ευνοήθηκε από την τοποθέτηση του σώματός του με αποτέλεσμα το πλασέ που έκανε αν και είχε πορεία προς τα δίχτυα να ανακοπεί από τον Skrtel. Στο αμέσως επόμενο λεπτό έγινε η φάση που ίσως αν η εξέλιξή της ήταν διαφορετική να έκρινε την αναμέτρηση. Ο Hleb τροφοδοτήθηκε μέσα στην περιοχή με τον Kuyt να τον γκρεμίζει ολοφάνερα σπρώχνοντας τον από το μανίκι. Ο Vink, ο οποίος τα είχε πάει εξαιρετικά μέχρι εκείνη τη χρονική στιγμή, αν και βρέθηκε πολύ κοντά στη φάση, διέταξε να συνεχιστεί το παιχνίδι, κάνοντας έτσι ένα φοβερό λάθος. Ο Wenger πέρασε στο παιχνίδι κι άλλον επιθετικό. Τον Δανό Nicklas Bendtner με στόχο να ενισχύσει ακόμη περισσότερο τη γραμμή κρούσης του για να φτάσει σε ένα πολύτιμο δεύτερο γκολ. Η Liverpool αποφάσισε να παίξει ακόμη πιο συντηρητικά καθώς με το 1-1 τα λεπτά κυλούσαν υπέρ της. Η Arsenal μετά το 80’ δεν είχε την απόδοση την οποία έπιασε σε όλο το υπόλοιπο παιχνίδι. Η κούραση στο συγκεκριμένο σημείο ήταν εμφανής μιας και οι “κανονιέρηδες” είχαν…σκάσει από το τρέξιμο και φυσιολογικά δεν είχαν άλλες δυνάμεις. Η μόνη φάση που έγινε ήταν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Adebayor να μπαίνει από τα αριστερά, να βγάζει τη σέντρα και τον Fabregas να πιάνει την κεφαλιά η οποία κατέληξε στην αγκαλιά του Reina χωρίς να τον ανησυχήσει ιδιαιτέρως. Ο Vink κάπου εκεί σφύριξε για τελευταία φορά στο ματς. Η Liverpool χάρη σε αυτό το 1-1 πήρε ένα ελαφρύ προβάδισμα πρόκρισης στα ημιτελικά του Champions League ενόψει της ρεβάνς στο Anfiled, σε ένα γήπεδο που φημίζεται για τη δύναμή της. Βέβαια την τελική απάντηση θα την πάρουμε σε έξι βράδια καθώς στο ποδόσφαιρο ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος και η Arsenal είναι μία ομάδα που έχει αποδείξει, όπως και στο San Siro, ότι μπορεί να κερδίσει οπουδήποτε. Almunia, Clichy, Senderos, Gallas, Toure, Eboue (Bendtner 67’), Flamini, Fabregas, Hleb, Adebayor, van Persie (Walcott 46’).