Η απόλυτη ανατροπή!
Κυριακή, 30/03/2008
Γράφει ο Δημήτρης Βέργος (01)

Η απόλυτη ανατροπή! Σκεφτείτε το σενάριο. Είστε οπαδός της Arsenal και έχετε ταξιδέψει μέχρι τη Βόρεια Αγγλία για τον αγώνα με την Bolton προερχόμενοι από πέντε αγωνιστικές χωρίς νίκη. Ψυχολογία στο ναδίρ δηλαδή. Η βροχή να πέφτει καταρρακτώδης, στο 43’ να χάνεις με 2-0 και να παίζεις με δέκα παίκτες. Ακόμα και αισιόδοξος να είσαι, σε ποντάρισμα να γίνει το ματς 2-3 δεν στοιχηματίζεις ούτε μία λίρα! Κι όμως η απόλυτη ανατροπή έγινε με την Arsenal να παίρνει το τρίποντο στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης και να διατηρεί τις λιγοστές ελπίδες της για τον τίτλο ζωντανές. Στο πρώτο ημίχρονο η φράση “δύο ευκαιρίες, δύο γκολ”, αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του ματς. Η Arsenal ξεκίνησε έχοντας κάποιον ρυθμό αλλά η Bolton ήταν αυτή που στην πρώτη της ευκαιρία άνοιξε το σκορ. Στο 14’ ο Steinsson έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά που κατέληξε συστημένη στον Taylor ο οποίος με καρφωτή κεφαλιά έβαλε τους “Wanderers” μπροστά στο σκορ. Τα πόδια των παικτών του Arsene Wenger κόπηκαν με αποτέλεσμα να κάνουν ένα δεκάλεπτο να συνέλθουν. Στο 28’ οι “κανονιέρηδες” στάθηκαν άτυχοι καθώς το σουτ του Toure έξω από την περιοχή αφού πέρασε δεκάδες πόδια κόντραρε πάνω στον Gallas και πέρασε μόλις άουτ από την εστία της Bolton. Και πάνω που η Arsenal πίεζε για να φτάσει στην ισοφάριση, τα πράγματα έγιναν χειρότερα γι’ αυτήν μιας και ο Diaby έκανε ένα εγκληματικό μαρκάρισμα στη μεσαία γραμμή με αποτέλεσμα να εισπράξει δίκαια την κόκκινη κάρτα. Με δέκα παίκτες και πίσω στο σκορ, η υπόθεση γινόταν ακόμη πιο δύσκολη. Στο 43’ μάλιστα όλοι πίστεψαν ότι όχι η νίκη αλλά ούτε η ισοπαλία δεν είναι εφικτή. Και αυτό γιατί ο Taylor έπιασε ένα σουτ έξω από την περιοχή το οποίο και κατέληξε έπειτα από κόντρα πάνω στον Gallas στα δίχτυα του Almunia, γράφοντας έτσι το 2-0. Οι παίκτες του Arsene Wenger ήταν κυριολεκτικά χαμένοι. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους πάντως θα μπορούσαν να είχαν μειώσει στο σκορ αλλά το σουτ του Flamini από πλεονεκτική θέση μέσα από την περιοχή πέρασε λίγα εκατοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στην επανάληψη συνέβη το απίστευτο. Η απόλυτη ανατροπή. Σε αυτό βέβαια οφείλεται και ο Almunia ο οποίος στο 56’ απέκρουσε με εντυπωσιακό τρόπο την κοντινή και δυνατή κεφαλιά του Taylor. Όλα άρχισαν για την Arsenal στο 63’. Ο Fabregas εκτελεί corner, η μπάλα περνάει από όλη την αεροπορία που ήταν μαζεμένη μέσα στην περιοχή και ο Gallas έρχεται με φόρα στο πίσω δοκάρι και με προβολή μειώνει σε 2-1. Η Arsenal ανέκτησε τη χαμένη της αυτοπεποίθηση και πέντε λεπτά αργότερα ο Hleb πήρε το ριμπάουντ από σουτ του Flamini αλλά ανατράπηκε καθαρά μέσα στην αντίπαλη περιοχή. Ο διαιτητής Chris Foy έδειξε πολύ σωστά την άσπρη βούλα και ο van Persie με ψύχραιμη εκτέλεση έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Και μόνο η ισοπαλία ήταν ικανή να ευχαριστήσει την Arsenal που ουσιαστικά, αγωνιζόμενη και με δέκα παίκτες, έμοιαζε χαμένη. Στο 79’ ο van Persie λίγο έλειψε να γίνει ο άνθρωπος του αγώνα όταν ο Walcott μπήκε με εντυπωσιακή ατομική ενέργεια από τα δεξιά μέσα στην περιοχή της Bolton και τροφοδότησε τον Ολλανδό άσο αλλά ο τελευταίος αν και ανενόχλητος έστειλε την μπάλα άουτ. Η συγκλονιστικότερη στιγμή του αγώνα όμως εκτυλίχθηκε στις καθυστερήσεις. Ο Hleb στην τελευταία επίθεση του ματς, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, κατέβηκε με την μπάλα από τα αριστερά, πάσαρε στον Fabregas του οποίου το σουτ έπαιξε κυριολεκτικά μπιλιάρδο στα πόδια δύο αμυντικών της Bolton (τελευταίος την βρήκε ο Samuel) και κατέληξε στα δίχτυα των “Wanderers”. Η απόλυτη ανατροπή είχε ολοκληρωθεί και οι παίκτες του Arsene Wenger πανηγύρισαν έξαλλα αυτήν την επιτυχία. Μετά από πέντε αγωνιστικές χωρίς νίκη που σε έριξαν από την κορυφή, είναι φυσιολογικό να πράττεις έτσι. Με το αποτέλεσμα αυτό η Arsenal διατήρησε ζωντανές τις λίγες, είναι η αλήθεια, ελπίδες που έχει για την κατάκτηση του τίτλου, παίρνοντας συνάμα μία τεράστια ψυχολογική ένεση για τη συνέχεια. Τώρα πλέον όλοι στην ομάδα στρέφουν το βλέμμα τους στο παιχνίδι της Τετάρτης όταν και αντιμετωπίζουν τη Liverpool στο Emirates για τα προημιτελικά του Champions League. Almunia, Clichy, Senderos (Walcott 59’), Toure, Gallas, Flamini, Fabregas, Hleb, Diaby, van Persie (Hoyte 90’), Bendtner (Adebayor 60’).