Drogba ο…εκτελεστής
Κυριακή, 23/03/2008
Γράφει ο Δημήτρης Βέργος (01)

Drogba ο…εκτελεστής Ο Didier Drogba μείωσε δραματικά τις ελπίδες τίτλου της Arsenal καθώς με δύο δικά του γκολ η Chelsea επικράτησε με 2-1 στο Stamford Bridge, αποτέλεσμα με το οποίο η Arsenal έμεινε έξι βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Manchester United πέφτοντας παράλληλα στην 3η θέση. Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν δικαίως ισόπαλες στα αποδυτήρια. Από πλευράς Chelsea o Ballack είχε μία καλή εκτέλεση φάουλ την οποία μπλόκαρε στη γωνία του ο Almunia ενώ από την πλευρά της Arsenal ο van Persie σπατάλησε μία καλή ευκαιρία όταν βρέθηκε ελεύθερος λίγο έξω από την περιοχή αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε αρκετά άουτ. Στην επανάληψη οι «κανονιέρηδες» μπήκαν δυνατά και στο 46’ ο Flamini έπιασε ένα δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή το οποίο έδιωξε σε κόρνερ ο Cudicini. Οι παίκτες του Arsene Wenger κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στο 59’ όταν ύστερα από κόρνερ του Fabregas στο πρώτο δοκάρι, ο Sagna έβαλε το κεφάλι του αλλάζοντας πορεία στην μπάλα η οποία κατέληξε στα δίχτυα της Chelsea γράφοντας το 0-1. Η Arsenal πίστεψε ότι θα διατηρούσε τη νίκη που θα την κράταγε δυνατά μέσα στο παιχνίδι του τίτλου αλλά δυστυχώς για αυτήν τα πράγματα δεν ήταν έτσι. Στο 73’ η Chelsea ισοφάρισε όταν ο Drogba ο οποίος ήταν μάλλον σε θέση offside με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Almunia και στο 82’ πάλι ο ίδιος παίκτης μέσα από την περιοχή έπειτα από πάσα του Anelka, έγραψε το τελικό 2-1. Almunia, Sagna (Diaby 72), Toure, Gallas, Clichy, Eboue, Fabregas, Flamini (Bendtner 88), Hleb, Adebayor, Van Persie (Walcott 76).