Arrivederci…!
Τετάρτη, 05/03/2008
Γράφει ο Δημήτρης Βέργος (από το Μιλάνο) (01)

Arrivederci…! Τεράστια νίκη, τεράστια πρόκριση. Οι δύο “κανονιές” από Fabregas και Adebayor έδωσαν την πρόκριση στην Arsenal την οποία και πήρε πανάξια μετά από μία τέτοια μεγαλειώδη εμφάνιση στο San Siro. Ο Wenger στη συνέντευξη τύπου της Δευτέρας είχε υποστηρίξει πως η Arsenal δεν θα κλειστεί στην άμυνα και θα βγει στην επίθεση προκειμένου να πετύχει ένα πολύτιμο γκολ. Πράγμα το οποίο τελικά και έγινε. Οι “κανονιέρηδες” όχι μόνο δεν φοβήθηκαν τη Milan αλλά έπαιξαν λες και αγωνιζόντουσαν στο Emirates με τους 5.000 φίλους τους να κερδίζουν τη μάχη της εξέδρας. Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Arsenal να βρίσκεται στην επίθεση αλλά τη Milan να χάνει την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 10’ όταν την κεφαλιά του Maldini έδιωξε πάνω στη γραμμή ο Fabregas. Έπειτα από τρία λεπτά η Arsenal απάντησε στην ευκαιρία των “ροσονέρι” όταν το πλασέ του Diaby πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Kalac. H ομάδα του Arsene Wenger από αυτό το σημείο και έπειτα πήρε πραγματικά τα ηνία του αγώνα με τη Milan να περιορίζεται σε έναν πιο παθητικό ρόλο. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα στο 28’ οι “κανονιέρηδες” να φτάσουν για πρώτη φορά τόσο κοντά στο γκολ όταν το σουτ του Adebayor έδιωξε εντυπωσιακά ο Kalac, πραγματοποιώντας έτσι μία σπουδαία επέμβαση. Όμως καμία φάση του πρώτου μέρους δεν μπορεί να συγκριθεί με αυτή του 34’ όταν η Arsenal βρέθηκε κάτι παραπάνω από μία ανάσα από το να ανοίξει το σκορ που θα της έδινε σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης. Στο συγκεκριμένο λεπτό, Adebayor και Fabregas παίξανε το ένα-δύο αλλά το δυνατό σουτ του Ισπανού μέσου τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι της Milan. Το ημίχρονο έκλεισε κάπως έτσι, με την Arsenal να κερδίζει τις εντυπώσεις και να δικαιούται να βρισκόταν μπροστά στο σκορ. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Arsenal μπήκε εξίσου δυνατά και βρέθηκε κοντά στο να ανοίξει το σκορ σε δύο περιπτώσεις. Αρχικά με τον Senderos και στη συνέχεια με τον Eboue ο οποίος σπατάλησε μοναδική ευκαιρία όταν βρέθηκε απέναντι από τον Kalac αλλά πλάσαρε άουτ. Στο διάστημα μεταξύ 50’-70’ η Milan ισορρόπησε το παιχνίδι και προσπάθησε να απειλήσει την Arsenal αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Οι “κανονιέρηδες” που έδειχναν προς στιγμή κάπως υπό πίεση δεν το “έβαλαν κάτω” και απάντησαν στο 74’ με τον Walcott ο οποίος από πλεονεκτική θέση πλάσαρε πάνω στον Kalac. Μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο του ματς, όλα έδειχναν πως θα οδηγούμασταν σε παράταση καθώς το 0-0 ανάγκαζε και τις δύο ομάδες να παίζουν προσεκτικά. Από την άλλη φυσικά υπήρχε και ο φόβος από πλευράς Arsenal μην τυχόν επιβεβαιωθεί ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου περί χαμένων ευκαιριών. Τίποτα από αυτά όμως δεν έγινε. Στο 84’ ο Fabregas έστειλε 5.000 οπαδούς των “κανονιέρηδων” στον έβδομο ουρανό. Προχώρησε με την μπάλα κατά μέτωπο προς τη μεγάλη περιοχή αγνοώντας τον ελεύθερο Diaby από τα αριστερά και με ένα μοναδικό μακρινό σουτ νίκησε τον Kalac στέλνοντας την μπάλα στη δεξιά του γωνία. Η υπόθεση πρόκριση εκεί τελείωσε. Η Milan δεν είχε τα ψυχολογικά και σωματικά κουράγια να κυνηγήσει το ματς με αποτέλεσμα να ξεκινήσει ένα ξέφρενο πανηγύρι από τους φιλάθλους των “κανονιέρηδων” στις εξέδρες του San Siro. Ένα γλέντι το οποίο ολοκληρώθηκε στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης με την Arsenal να σημειώνει και ένα δεύτερο τέρμα, δίνοντας έτσι μεγαλύτερες διαστάσεις στη νίκη της. Στο 92’ σε μία αντεπίθεση, ο Walcott πέρασε από τα δεξιά, μπήκε στην περιοχή δίνοντας ασίστ στον Adebayor ο οποίος από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να γράψει το τελικό 2-0. Κάπου εκεί ο Plautz σφύριξε τη λήξη με τους παίκτες της Arsenal να τρέχουν προς τους οπαδούς της ομάδας οι οποίοι τραγουδούσαν στις εξέδρες του San Siro ενώ παράλληλα ονειρεύονταν και…Μόσχα όπου τη φετινή χρονιά θα διεξαχθεί ο τελικός της κορυφαίας ευρωπαϊκής διοργάνωσης. Almunia, Clichy, Senderos, Gallas, Sagna, Diaby, Fabregas, Flamini, Eboue (Walcott 71’), Hleb (Gilberto 89’), Adebayor.