Τυχερή στην ατυχία της…
Κυριακή, 02/03/2008
Γράφει ο Δημήτρης Βέργος (01)

Τυχερή στην ατυχία της… Πριν από τον εντός έδρας αγώνα με την Aston Villa στο Emirates οι παίκτες του Arsene Wenger ήθελαν μόνο τη νίκη προκειμένου να διατηρήσουν τη διαφορά των τριών βαθμών που είχαν από τη Manchester United μετά το στραβοπάτημα της περασμένης αγωνιστικής με την Birmingham. Και μόνο τη λέξη ισοπαλία δεν θέλανε να την ακούνε, αλλά με τον τρόπο που ήρθε, στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, πανηγυρίστηκε σαν νίκη… H Arsenal μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 6’ ήταν αυτή που απείλησε την εστία του Carson όταν ο Walcott τρύπωσε από τα δεξιά αλλά το δυνατό σουτ που επιχείρησε έδιωξε σε corner εντυπωσιακά ο τερματοφύλακας της Villa. Οι παίκτες του Arsene Wenger συνέχισαν να είναι απειλητικοί και στο 23’ θα μπορούσαν να είχαν πάρει το προβάδισμα αν ο Senderos ήταν λίγο πιο προσεκτικός. Το corner του Fabregas απέκρουσε ασταθώς ο Carson με αποτέλεσμα η μπάλα να στρωθεί στον Ελβετό αμυντικό του οποίου όμως το σουτ ήταν απογοητευτικό, τη στιγμή που ο goalkeeper της Villa ήταν εξουδετερωμένος. Τέσσερα λεπτά αργότερα, η τύχη γύρισε την πλάτη στην Arsenal και χαμογέλασε στη Villa καθώς από το…πουθενά οι “χωριάτες” μπήκαν μπροστά στο σκορ. Ο Agbonlahor έκανε μία συρτή σέντρα από τα αριστερά η οποία χτύπησε στο αριστερό πόδι του Senderos, αιφνιδιάζοντας τόσο τον ίδιο, όσο και τον Almunia με αποτέλεσμα η μπάλα να πάρει περίεργα φάλτσα και να καταλήξει στα δίχτυα του Ισπανού τερματοφύλακα. Το ηθικό της Arsenal δεν έπεσε και προσπάθησε πιέζοντας να φτάσει στην ισοφάριση πριν από το τέλος του ημιχρόνου. Στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους πλησίασε μία ανάσα από το να το πράξει όταν ο Fabregas βρέθηκε σε πλεονεκτικότατη θέση μέσα στην περιοχή αλλά το πλασέ που επιχείρησε πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Με το ξεκίνημα της επανάληψης οι “κανονιέρηδες” μπήκαν εξίσου δυνατά και δευτερόλεπτα μετά τη σέντρα ο Walcott μπήκε από τα δεξιά αλλά το δυνατό του σουτ, απέκρουσε στη γωνία του ο Carson. Η Aston Villa αναθάρρησε κάπως καθώς η Arsenal είχε ανεβεί και απείλησε για πρώτη φορά ουσιαστικά στο 54’ όταν το δυνατό σουτ του Young έδιωξε σε corner ο Almunia. Από τη σημείο εκείνο οι “χωριάτες” κλείστηκαν πίσω προκειμένου να διασφαλίσουν το 0-1 με την Arsenal να εντείνει την πίεση. Στο 66’ ο Hleb είχε την ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσια αλλά το κοντινό σουτ που επιχείρησε σταμάτησε και πάλι στον Carson ο οποίος έπεσε σωστά στη γωνία του. Δέκα λεπτά αργότερα η Villa σε μία αντεπίθεση απείλησε με τον Harewood χωρίς όμως αποτέλεσμα. Οι “κανονιέρηδες” συνέχισαν την προσπάθειά τους και φτάσανε και πάλι μία ανάσα από την ισοφάριση αλλά ο “κεραυνός” του Flamini έξω από την περιοχή πέρασε ξυστά από το οριζόντιο δοκάρι του Carson. Τα λεπτά περνούσαν, το άγχος μεγάλωνε αλλά τελικά ο Bendtner ήταν αυτός που θα μιλούσε τελευταίος. O υψηλόσωμος Δανός επιθετικός είχε περάσει ως αλλαγή στο 59’ και στο 93’ ήταν αυτός που γλίτωσε την Arsenal. Έπειτα από ένα γέμισμα του Clichy από τα αριστερά, ο Adebayor σηκώθηκε μέσα στην περιοχή, έπιασε την κεφαλιά, στρώνοντας έτσι την μπάλα στον αφύλακτο Bendtner ο οποίος με σουτ μέσα από τη μικρή περιοχή έδωσε το φιλί της ζωής στην Arsenal ισοφαρίζοντας στο τελικό 1-1. Το Emirates πανηγύρισε σαν νίκη αυτό το γκολ καθώς οι “κανονιέρηδες” μπορεί να αφήσαν δύο βαθμούς και η διαφορά από τη Manchester Utd να μειώθηκε στον πόντο, αλλά τουλάχιστον διατηρήθηκαν στην κορυφή της Premiership. Almunia, Sagna, Gallas, Senderos (Denilson 78’), Clichy, Hleb, Fabregas, Flamini (Gilberto 78’), Diaby (Bendtner 59’), Adebayor, Walcott.