Σοκ με Eduardo
Κυριακή, 24/02/2008
Γράφει ο Δημήτρης Βέργος (01)

Σοκ με Eduardo Μπορεί η Arsenal να άφησε δύο βαθμούς στο St. Andrews κόντρα στην Birmingham, αλλά το παιχνίδι επισκιάστηκε από τον σοβαρό τραυματισμό του επιθετικού των «κανονιέρηδων» Eduardo da Silva. Ήταν μόλις στο 3’ όταν ο αμυντικός της Birmingham Martin Taylor έκανε ένα εγκληματικό τάκλιν στο χώρο της μεσαίας γραμμής πάνω στον Eduardo με αποτέλεσμα να κάνει θρύψαλα τον αστράγαλο του Κροάτη. Τα πρόσωπα όλων πάγωσαν ενώ ενδεικτικό της σοβαρότητας του τραυματισμού ήταν ότι η αγγλική τηλεόραση δεν εστίασε στο περιστατικό. Ο ποδοσφαιριστής της Arsenal μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο όπου και υποβλήθηκε σε χειρουργική επέμβαση. Όπως ήταν λογικό οι παίκτες του Arsene Wenger ήταν συγκλονισμένοι και στο πρώτο ημίχρονο δεν μπόρεσαν να πραγματοποιήσουν κάτι το αξιόλογο. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να πάνε στα αποδυτήρια βρισκόμενοι πίσω στο σκορ καθώς στο 28’ οι «μπλε» κέρδισαν ένα ανύπαρκτο φάουλ έξω από την περιοχή με αποτέλεσμα ο McFadden με απευθείας εκτέλεση να ανοίξει το σκορ. Με την αρχή του δευτέρου μέρους όμως η Arsenal πήρε τα ηνία του ματς και με πρωταγωνιστή τον Walcott μπήκε μπροστά στο σκορ. Ο νεαρός Άγγλος στο 50’ με κοντινή προβολή ισοφάρισε και στο 55’ έδωσε το προβάδισμα στην Arsenal με ωραία προσωπική ενέργεια και σουτ έξω από την περιοχή. Οι «κανονιέρηδες» όμως φάνηκε πως επαναπαύτηκαν στο 2-1 ενώ σε αρκετές περιπτώσεις είχαν τη δυνατότητα να πετύχουν ένα τρίτο τέρμα που θα «κλείδωνε» τη νίκη. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να δεχτούν τη ισοφάριση στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο διαιτητής της αναμέτρησης Mike Dean ανακάλυψε πέναλτι του Clichy με αποτέλεσμα ο McFadden να εκτελέσει εύστοχα και να γράψει το τελικό 2-2. Η Arsenal πάντως εξακολουθεί να βρίσκεται στην κορυφή της Premiership έχοντας απόσταση τριών βαθμών από τη 2η Manchester United. Almunia, Sagna, Gallas, Senderos, Clichy, Walcott (Denilson 89’), Fabregas, Flamini, Hleb (Gilberto 89’), Eduardo (Bendtner 8’), Adebayor.