Μπορεί την πρόκριση
Πέμπτη, 21/02/2008
Γράφει ο Δημήτρης Βέργος (01)

Μπορεί την πρόκριση Αν και πραγματοποίησε μία πολύ καλή εμφάνιση, η Arsenal δεν κατάφερε να πανηγυρίσει τη νίκη κόντρα στη Milan στο Emirates. Το τελικό 0-0 αδικεί την ομάδα του Arsene Wenger που άξιζε ένα γκολ και θα μπορούσε να το πετύχει στο 94’ αν η κεφαλιά του Adebayor δεν έβρισκε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Kalac. Από την άλλη η Milan φάνηκε μπλοκαρισμένη έχοντας χάσει τον χώρο του κέντρου από τους “κανονιέρηδες”. Το πρώτο ημίχρονο πάντως δεν διεκδικεί ιδιαίτερες δάφνες ποιότητας. Οι δύο ομάδες έδειξαν από τα πρώτα λεπτά πολύ προσεκτικές υπολογίζοντας η μία την άλλη. Το παιχνίδι κυλούσε σε ένα αργό tempo με την Arsenal να έχει μία ελαφριά υπεροχή κυρίως με την καλή λειτουργία στον χώρο του κέντρου. Fabregas, Flamini και Hleb πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση “κλειδώνοντας” τα ισχυρά χαρτιά της Milan που ακούνε στο όνομα των Pirlo και Kaka. Μόλις στο 6’ ο Wenger χρειάστηκε να πραγματοποιήσει αναγκαστική αλλαγή όταν το δυνατό σουτ του Pato βρήκε σε κοντινή απόσταση τον Toure στο πόδι με αποτέλεσμα ο Ιβοριανός αμυντικός να μη μπορεί να συνεχίσει και τον Senderos να περνά στη θέση του. Η υπεροχή της Arsenal άρχισε να φαίνεται περισσότερο αισθητή στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου μέρους όταν και σημειώθηκε η πρώτη υποψία ευκαιρίας με τον Flamini να σουτάρει από καλή θέση αλλά τον Kalac να μπλοκάρει σταθερά.Το δεύτερο ημίχρονο μπήκε ακριβώς όπως τελείωσε το πρώτο. Με την Arsenal δηλαδή να πιέζει. Σε αυτό βοήθησε βέβαια και ο τραυματισμός του Nesta στο 48’ που μέχρι εκείνο το σημείο τα πήγαινε αρκετά καλά. Ο Ιταλός αμυντικός αντικαταστάθηκε από τον Jankulovski με τον Maldini να περνά από τα πλάγια στο κέντρο της άμυνας. Τέσσερα λεπτά αργότερα η Arsenal έφτασε πολύ κοντά στο να ανοίξει το σκορ όταν ξεδιπλώθηκε σαν…βεντάλια με τον Hleb να τροφοδοτεί τον Eboue και τον τελευταίο να σουτάρει μόλις άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι του Kalac. Η Arsenal συνέχισε να πιέζει και στο 55’ έφτασε για δεύτερη φορά κοντά στο γκολ όταν ο Eduardo πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή αλλά το ευθύβολο σουτ που επιχείρησε πέρασε λίγα εκατοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι των Ιταλών.Στο επόμενο δεκάλεπτο, μεταξύ 60’-70’ η Milan ισορρόπησε το παιχνίδι αλλά ούτε τότε κατάφερε να πραγματοποιήσει την κλασσική ευκαιρία για γκολ. Η Arsenal γρήγορα ξαναπήρε τα ηνία του ματς και στο 74’ ο Fabregas βρήκε κενό χώρο έξω από την περιοχή αλλά το συρτό σουτ που πραγματοποίησε μπλόκαρε σταθερά ο Kalac. Την ίδια κατάληξη είχε επίσης το σουτ του Adebayor στο 82’. Ο Τογκολέζος επιθετικός κοντρόλαρε άψογα την μπάλα έξω από την περιοχή αλλά ο Kalac αντέδρασε και πάλι σταθερά στο σουτ του πρώτου.Η μεγαλύτερη όμως φάση για την Arsenal χάθηκε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων όπου οι “κανονιέρηδες” στάθηκαν αρκετά άτυχοι. Ο Walcott που είχε μπει ως αλλαγή στο 90’ πραγματοποίησε από τα δεξιά μία σέντρα ακριβείας η οποία βρήκε το κεφάλι του Adebayor αλλά η μπάλα έκανε και αυτήν τη φορά το χατίρι της Milan καταλήγοντας στο οριζόντιο δοκάρι του Kalac.Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του αγώνα με τον διαιτητή της αναμέτρησης Claus Bo Larsen, ο οποίος τα πήγε περίφημα, να σφυρίζει τη λήξη. Η Arsenal μπορεί να μην επικράτησε, κυρίως λόγω των πολλών χαμένων ευκαιριών της και της άτυχης στιγμής του δοκαριού στο 94’, αλλά σίγουρα κέρδισε τις εντυπώσεις και άφησε ανοικτούς λογαριασμούς για τον επαναληπτικό στις 4 Μαρτίου στο San Siro. Άλλωστε το 0-0 της αφήνει πολλά περιθώρια καθώς η Milan είναι αυτή που θέλει μόνο τη νίκη σε αντίθεση με τους “κανονιέρηδες” που ταξιδεύουν στο Μιλάνο έχοντας ως στόχο δύο αποτελέσματα. Lehmann, Sagna, Toure (Senderos 7’), Gallas, Clichy, Eboue (Walcott 89’), Flamini, Fabregas, Hleb, Adebayor, Eduardo (Bendtner 74’).