Επανάληψη σκηνικού
Τετάρτη, 30/01/2008
Γράφει ο Δημήτρης Βέργος (01)

Επανάληψη σκηνικού Όπως και το Σάββατο για το Κύπελλο, έτσι και την Τρίτη το βράδυ η Arsenal επικράτησε με 3-0 της Newcastle στο Emirates και διατηρήθηκε στην κορυφή της Premiership. Ο αγώνας του πρωταθλήματος είχε ακριβώς την ίδια μορφή με το ματς του Κυπέλλου. Η Newcastle σχεδόν ανύπαρκτη επιθετικά, η Arsenal συνεχώς στην επίθεση να πιέζει. Το σκορ άνοιξε για τους «κανονιέρηδες» στο 40’ ο συνήθης ύποπτος. Ο Emmanuel Adebayor διατήρησε και σήμερα την εκπληκτική φόρμα στην οποία βρίσκεται και με κεφαλιά ύστερα από σέντρα του Flamini δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Given, γράφοντας έτσι το 1-0. Λίγο νωρίτερα είχε χάσει την ευκαιρία να πετύχει ένα θεαματικό γκολ αλλά το γυριστό βολέ που επιχείρησε έστειλε την μπάλα να περάσει λίγα εκατοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι των φιλοξενούμενων. Στην επανάληψη η Newcastle μπήκε κάπως πιο αποφασισμένη άλλα μέχρις εκεί. Γρήγορα τα ηνία τα πήραν και πάλι οι παίκτες του Arsene Wenger κλείνοντας τις «καρακάξες» στα καρέ τους. Το δεύτερο τέρμα ήρθε στο 72’. Και τι γκολ…Ο Hleb έστρωσε στον Flamini ο οποίος με μία οβίδα έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα συστημένη στα δίχτυα του Given πετυχαίνοντας ένα άκρως θεαματικό γκολ. Εκεί το τρίποντο «κλείδωσε» για τους «κανονιέρηδες» οι οποίοι φτάσανε και στην επίτευξη ενός τρίτου τέρματος οκτώ λεπτά αργότερα. Έπειτα από βαθιά μπαλιά στην άμυνα της Newcastle, ο Bendtner κατέβασε άψογα την μπάλα και τροφοδότησε τον Fabregas που μόνος του από το ύψος του πέναλτι δεν δυσκολεύτηκε να γράψει το 3-0 σκοράροντας έπειτα από αρκετό διάστημα. Το μόνο που έχει να θυμάται η ομάδα του Kevin Keegan ήταν ένα δοκάρι ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Butt προς το τέλος του παιχνιδιού. Almunia, Sagna, Gallas, Senderos, Clichy, Diaby (Gilberto 77’), Fabregas, Flamini, Hleb, Adebayor (Walcott 82’), Eduardo (Bendtner 71’).