Adebayor την οδηγεί…
Δευτέρα, 28/01/2008
Γράφει ο Δημήτρης Βέργος (01)

Adebayor την οδηγεί… Την πρόκριση στη φάση των «16» του Κυπέλλου Αγγλίας πανηγύρισε το Σάββατο η Arsenal επικρατώντας με 3-0 της Newcastle στο Emirates. Οι «κανονιέρηδες» σαφώς διαφορετικοί από την περασμένη Τρίτη και τον διασυρμό από την Tottenham στο Carling Cup είχαν την τύχη να έχουν σε πολύ καλή μέρα τον Emmanuel Adebayor ο οποίος σημειώνοντας δύο τέρματα επιβεβαίωσε για ακόμη μία φορά ότι βρίσκεται σε φοβερή φόρμα. Η Arsenal δεν κατάφερε να «ξεκλειδώσει» την άμυνα της Newcastle στο πρώτο ημίχρονο αλλά στο δεύτερο ευτύχησε να προηγηθεί στο 50ο λεπτό. Ο Eduardo έπιασε ένα καλοζυγισμένο σουτ έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα προσέκρουσε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Given. Ο Adebayor όμως ήταν αυτός που πήρε το ριμπάουντ και με ένα πολύ δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Arsene Wenger. Το δεύτερο γκολ όμως του Τογκολέζου στράικερ ήταν πραγματικά…όλα τα λεφτά! Στο 84’ πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή της Newcastle και αφού…χόρεψε την άμυνα βγήκε απέναντι από τον Given και πλασάροντας τον έκανε το 2-0. Κάπου εκεί κρίθηκε το παιχνίδι και η πρόκριση μιας και οι «καρακάξες» δεν είχαν χρόνο να αντιδράσουν. Το τελικό σκορ γράφτηκε δύο λεπτά πριν τη συμπλήρωση των ενενήντα όταν ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Fabregas ο Butt με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, γράφοντας έτσι το 3-0. Lehmann, Hoyte, Senderos, Gallas, Clichy, Diaby (Gilberto 76’), Flamini, Fabregas, Rosicky (Eduardo 9’), Walcott (Hleb 76’), Adebayor.