«Άσφαιρη» στο Fratton Park
Πέμπτη, 27/12/2007
Γράφει ο Δημήτρης Βέργος (01)

«Άσφαιρη» στο Fratton Park Παρότι ήλεγξε τον ρυθμό στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα η Arsenal δεν δημιούργησε τις ευκαιρίες που θα έπρεπε μπροστά από την εστία των Pompey και όταν το έκανε ήταν πλέον αργά. Οι «κανονιέρηδες» αναδείχθηκαν ισόπαλοι με την Portsmouth στην παραδοσιακή Boxing Day και είδαν τη Manchester United να τους προσπερνά κατά ένα βαθμό στην κορφή της Premiership. Στο πρώτο ημίχρονο η μεγάλη φάση απουσίασε με εξαίρεση μόνο το φαλτσαριστό σουτ του Rosicky έξω από την περιοχή στο 37’ το οποίο μπλόκαρε εντυπωσιακά ο James. Από τη μεριά της η Portsmouth αμύνθηκε πάρα πολύ καλά, δεν άφηνε χώρους στην Arsenal και η μόνη της αξιόλογη επιθετική ενέργεια ήταν ένα μακρινό συρτό σουτ του Kranjcar το οποίο πέρασε μόλις άουτ από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Almunia με τον Ισπανό όμως να πέφτει στη γωνία του. Στο δεύτερο μέρος η Arsenal κυριάρχησε στο χορτάρι του Fratton Park αλλά η μαζική άμυνα των γηπεδούχων ήταν αδύνατο να διασπαστεί. Μάλιστα στα μισά του δευτέρου ημιχρόνου η κατοχή της μπάλας ήταν συντριπτικά υπέρ της ομάδας του Arsene Wenger. Στο 78’ ο Rosicky άγγιξε το 0-1 αλλά το σουτ που επιχείρησε βρήκε την εξαιρετική πλευρά των διχτύων του James. Οι δύο μεγάλες φάσεις όμως στις οποίες η Arsenal θα μπορούσε κάλλιστα να είχε πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης ήλθαν στο τέλος του παιχνιδιού. Στο 88’ και ενώ η Arsenal πίεζε για να φτάσει στην επίτευξη ενός τέρματος η μπάλα έφτασε στον Gallas ο οποίος γύρισε το σώμα του και εξ επαφής προσπάθησε να εκτελέσει τον James αλλά είδε την μπάλα να περνά πάνω από τα δοκάρια της Portsmouth. Το ματς έφτανε προς τη λήξη του και οι «κανονιέρηδες» συνεχώς έβγαιναν στην επίθεση. Στην τελευταία τους προσπάθεια στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων φτάσανε τόσο κοντά στο γκολ αλλά ατύχησαν. Από ενέργεια του Bendtner από τα δεξιά, η μπάλα έφτασε στον Rosicky ο οποίος από πλεονεκτική θέση μέσα στη μεγάλη περιοχή σημάδεψε με συρτό πλασέ τη γωνία του James αλλά είδε την μπάλα να περνά χιλιοστά δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι. Κάπου εκεί το παιχνίδι τελείωσε με την Arsenal πλέον να ταξιδεύει στο Liverpool όπου το Σάββατο θα αντιμετωπίσει την Everton στο Goodison Park ευελπιστώντας να επιστρέψει στις νίκες. Almunia, Sagna, Toure, Gallas, Clichy, Eboue (Diaby 65’), Flamini, Fabregas, Hleb (Bendtner 82’), Rosicky, Adebayor.