Ως συνήθως…
Δευτέρα, 24/12/2007
Γράφει ο Δημήτρης Βέργος (01)

Ως συνήθως… Είναι σαφές ότι η Arsenal έχει πάρει τον αέρα της Tottenham. Βορειολονδρέζικο derby, σίγουρα, αλλά το γεγονός ότι οι «κανονιέρηδες» παραμένουν αήττητοι εδώ και δεκατέσσερα χρόνια από τους «πετεινούς» σε εντός έδρας αγώνες και αλλά οκτώ σε όλες της διοργανώσεις ανεξαρτήτου έδρας, αυτό λέει πολλά. Το Σάββατο το σκηνικό επαναλήφθηκε με κάπως βέβαια συγκλονιστικότερο τρόπο από ότι το περσινό και άνετο 3-0. Το πρώτο ημίχρονο κύλησε βέβαια ομαλά με τις δύο ομάδες να μην έχουν τις πολύ κλασικές φάσεις. H Arsenal ήταν αυτή που έφτασε κοντά στο γκολ αλλά αφενός το κοντινό σουτ του Eboue στο 34’ και αφετέρου η δυνατή κεφαλιά του Toure στο 43’ εξουδετερώθηκαν σε κόρνερ από τον Robinson.Στην επανάληψη πάντως το παιχνίδι πήρε «φωτιά». Η Arsenal μπήκε δυνατά εν αντιθέσει με το πρώτο μέρος και μόλις στο 47’ ήταν μπροστά στο σκορ. Η γρήγορη αντεπίθεση έφερε την μπάλα έξω από την περιοχή στα πόδια του Fabregas ο οποίος βλέποντας τον Adebayor να ξεχύνεται από πίσω του, βρήκε τον Τογκολέζο striker με ένα τεχνικό τακουνάκι με τον τελευταίο να πλασάρει τον Robinson στην αριστερή του γωνία, γράφοντας έτσι το 1-0. Από το σημείο αυτό και μετά η Tottenham αντέδρασε και μπήκε στο παιχνίδι. Η προειδοποίηση ήρθε στο 65’ όταν σε σέντρα του Lennon από δεξιά ο Keane κάνοντας μία κοντινή προβολή είδε την μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι της Arsenal. Ένα λεπτό όμως αργότερα αυτό που δεν κατάφερε ο Keane το έπραξε ο Berbatov ο οποίος περνώντας την μπάλα από το «μάτι» της βελόνας κατάφερε να νικήσει τον Almunia στην κλειστή του γωνία και να φέρει το ματς στα ίσια. Η ισοφάριση έφερε μια μικρή αναστάτωση στους «κανονιέρηδες» οι οποίοι βλέπανε την Tottenham να έχει την ψυχολογία με το μέρος της. Στο 72’ μάλιστα το Emirates πάγωσε όταν ο Toure ανέτρεψε πεντακάθαρα τον Berbatov μέσα στην περιοχή. Ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι το οποίο και χτύπησε ο Keane αλλά ο Almunia ψαρεύοντας τον διατήρησε το 1-1. Αυτό αποτέλεσε μια μεγάλη ψυχολογική ένεση για τους παίκτες του Arsene Wenger. Ο Αλσατός τεχνικός εκείνη τη στιγμή κατάλαβε πως έπρεπε να ενισχύσει τη γραμμή κρούσης του, ρίχνοντας στο παιχνίδι τον υψηλόσωμο επιθετικό Nicklas Bendtner. Η αλλαγή με τον Eboue έγινε στο 75’ και αποδείχθηκε χρυσή. Κόρνερ από τον Fabregas και ο Bendtner στην πρώτη του επαφή με την μπάλα απογειώνεται στην περιοχή της Tottenham και με δυνατή καρφωτή κεφαλιά βάζει τους «κανονιέρηδες» και πάλι μπροστά στο σκορ. Κάπου εκεί το παιχνίδι τελείωσε. H Tottenham δεν είχε άλλα κουράγια να κυνηγήσει το ματς. Οι «κανονιέρηδες» ήλεγξαν τον αγώνα στο υπόλοιπο δεκάλεπτο, πανηγυρίζοντας έτσι μία ακόμα μεγάλη νίκη σε ένα Λονδρέζικο derby που τους διατήρησε παράλληλα και στην κορυφή της Premiership. Almunia, Sagna, Toure, Gallas, Clichy, Eboue (Bendtner 74’), Fabregas, Flamini, Rosicky, Hleb (Gilberto 82’), Adebayor.