Το rotation έφερε ήττα
Τετάρτη, 28/11/2007
Γράφει ο Δημήτρης Βέργος (01)

Το rotation έφερε ήττα Ο Wenger ναι μεν γνώριζε ότι το παιχνίδι κόντρα στη Sevilla θα κρίνει σε πολύ μεγάλο βαθμό την πρώτη θέση του ομίλου αλλά το δύσκολο και φορτωμένο πρόγραμμα που έχουν οι «κανονιέρηδες» μέσα στο Δεκέμβριο τον έκανε να παρατάξει την Arsenal με αρκετές αλλαγές στο Sanchez Pizjuan. Almunia, Toure και Fabregas ήταν ουσιαστικά οι βασικοί ποδοσφαιριστές που ξεκίνησαν στην ενδεκάδα αλλά αυτό όμως είχε και συνέπειες. Οι “gunners” γνώρισαν την ήττα με 3-1 με αποτέλεσμα να πέσουν στη 2η θέση της βαθμολογίας του 8ου ομίλου αλλά και να φύγουν ηττημένοι για πρώτη φορά από το γήπεδο τη φετινή χρονιά. Αυτή μάλιστα ήταν η πρώτη ήττα έπειτα από 28 συνεχόμενα παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις. Το ματς πάντως ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για την Arsenal καθώς ευτύχησε να προηγηθεί στο 11’ όταν ο Eboue έβγαλε εξαιρετική πάσα με τακουνάκι στον Bendtner ο οποίος σεντράροντας από δεξιά βρήκε στην περιοχή τον Eduardo που κοντρόλαρε την μπάλα και με κοντινό πλασέ έγραψε το 0-1. Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη καθώς τα ηνία του αγώνα τα πήρε η Sevilla η οποία σε διάστημα δέκα λεπτών κατάφερε να γυρίσει το ματς. Αρχικά στο 24’ και ύστερα από λάθος της άμυνας ο Keita με μακρινό εκπληκτικό σουτ έφερε το παιχνίδι στα ίσια και στη συνέχεια ο Luis Fabiano με κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, έβαλε τους Ανδαλουσιανούς μπροστά στο σκορ. Η Arsenal θα μπορούσε να είχε ισοφαρίσει λίγα λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους όταν ο Eduardo βρέθηκε σε απόσταση βολής αλλά το σουτ που επιχείρησε απέκρουσε με θεαματικό τρόπο ο Palop. Με την αρχή του δευτέρου μέρους η Arsenal μπήκε δυνατά, είχε την κατοχή της μπάλας την οποία και έφερνε στην περιοχή της Sevilla αλλά μέχρι εκεί. Η αναγκαστική αλλαγή του Fabregas λόγω κάποιων ενοχλήσεων που αντιμετώπιζε έπαιξε και αυτήν τον ρόλο της με αποτέλεσμα στο δεύτερο μισό του ημιχρόνου η απόδοση της ομάδας να πέσει. Η Sevilla «σφράγισε» τη νίκη της ένα λεπτό πριν από τη συμπλήρωση των 90’ με εκτέλεση πέναλτι του Kanoute. Για να περάσουν πλέον οι «κανονιέρηδες» ως πρώτοι στην επόμενη φάση θα πρέπει να νικήσουν τη Steaua στο Emirates και την ίδια ώρα η Sevilla να μην επικρατήσει στην Πράγα. Almunia, Traore, Toure, Senderos, Hoyte (Sagna 66’), Gilberto, Eduardo, Fabregas (Rosicky 56’), Denilson, Eboue (Walcott 78’), Bendtner.