Τέλος καλό, όλα καλά...
Κυριακή, 25/11/2007
Γράφει ο Δημήτρης Βέργος (01)

Τέλος καλό, όλα καλά... Τα ψυχικά αποθέματα που έχει αυτή η Arsenal είναι τεράστια. Αγωνιζόμενη με αρκετές και σημαντικές απουσίες ήταν λογικό να δυσκολευτεί παρότι αντίπαλός της ήταν η προτελευταία της Premiership Wigan που προερχόταν από επτά συνεχόμενες ήττες. Η θέληση των παικτών του Arsene Wenger όμως ήταν αυτή που μέτρησε και με δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο κατάφεραν να πάρουν τη νίκη και εκμεταλλευόμενοι την ήττα της Manchester United από την Bolton πήραν διαφορά τριών βαθμών στην κορυφή της βαθμολογίας. Το γεγονός ότι η Arsenal δυσκολεύτηκε δεν είχε να κάνει με την αντίπαλο. Η Wigan δεν είχε ουσιαστικά κάποια κλασική ευκαιρία με την Arsenal να έχει συνεχώς την κατοχή της μπάλας αλλά πώς να περάσει τελική μπαλιά όταν Hleb και Fabregas δεν αγωνίζονται; Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε την πολύ μεγάλη φάση με εξαίρεση το κοντινό πλασέ του Adebayor που εξουδετέρωσε με τα πόδια ο Pollitt. Από το δεύτερο μέρος όμως και όσο τα λεπτά κυλούσαν η Arsenal ανέβαζε στροφές φέρνοντας συνεχώς το παιχνίδι στα καρέ της Wigan η οποία κλεισμένη πίσω προσπαθούσε να διατηρήσει το μηδέν παθητικό. Έπειτα από πολλές ανεπιτυχείς προσπάθειες ο γόρδιος δεσμός λύθηκε στο 84’ όταν μετά το φάουλ που κέρδισε ο Walcott πλάγια έξω από την περιοχή, ο Gallas με κοντινή δυνατή κεφαλιά άνοιξε το σκορ, χαρίζοντας ουσιαστικά και τη νίκη στους «κανονιέρηδες». Μοιραία η Wigan ανοίχτηκε για να αντιδράσει αλλά στο αμέσως επόμενο λεπτό το πλήρωσε μιας και η υποδειγματική αντεπίθεση των “gunners” είχε ως τελικό αποδέκτη τον Rosicky ο οποίος φάτσα με την εστία δεν δυσκολεύτηκε να πλασάρει τον Pollitt, γράφοντας έτσι το 2-0. Το τελικό σφύριγμα του Walton βρήκε τους παίκτες του Arsene Wenger να πανηγυρίζουν τη δέκατη νίκη τους σε δεκατρία παιχνίδια στην Premiership. Μια νίκη που ήταν σημαντική τόσο από βαθμολογικής, όσο και από ψυχολογικής πλευράς με τον τρόπο που ήρθε μιας και το πρόγραμμα των αγώνων του Δεκεμβρίου είναι κάτι παραπάνω από «φωτιά». Almunia, Clichy, Toure, Gallas, Sagna, Rosicky, Denilson, Diarra, Eboue (Eduardo 69’), Adebayor, Walcott (Bendtner 80’).