Επιστροφή στις νίκες
Τρίτη, 13/11/2007
Γράφει ο Δημήτρης Βέργος (01)

Επιστροφή στις νίκες Εύκολο βράδυ είχε η Arsenal στο Madejski. Οι «κανονιέρηδες» χωρίς να κινδυνέψουν σε κανένα σχεδόν διάστημα του αγώνα κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 3-1 επί της Reading και να σκαρφαλώσουν και πάλι στην κορυφή της Premier League. Η Arsenal έχασε την ευκαιρία να προηγηθεί από τα…αποδυτήρια όταν λίγα μόλις λεπτά από την έναρξη του παιχνιδιού το πλασέ του Adebayor προσέκρουσε στο δοκάρι των «βασιλικών». Έχοντας τον έλεγχο του παιχνιδιού καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους, το γκολ ήταν θέμα χρόνου και ήρθε ένα λεπτό πριν από τη συμπλήρωση των 45’ όταν μια υποδειγματική αντεπίθεση είχε τελικό αποδέκτη τον Flamini που με πλασέ στην ανυπεράσπιστη εστία άνοιξε το σκορ για τους “gunners”. Το προβάδισμα στο συγκεκριμένο σημείο του παιχνιδιού ήταν ουσιαστικά αυτό που έκρινε την αναμέτρηση καθώς οι «royals» ήταν υποχρεωμένοι να αφήσουν το αμυντικό παιχνίδι τους. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Arsenal «καθάρισε» και τυπικά το ματσάκι όταν το εξαιρετικό φαλτσαριστό πλασέ του Adebayor κατέληξε στη γωνία του Hahnemann γράφοντας έτσι το 2-0. Αξίζει μάλιστα να σημειωθεί πως το συγκεκριμένο τέρμα ήταν και το χιλιοστό γκολ της Arsenal στην Premier League. Στη συνέχεια οι «κανονιέρηδες» χάσανε αρκετές ευκαιρίες να διευρύνουν τον δείκτη του σκορ και τελικά έφτασαν και στην επίτευξη ενός τρίτου τέρματος όταν στο 78’ ο Hleb με μία περίτεχνη ενέργεια πέρασε και τον τερματοφύλακα τον γηπεδούχων και έγραψε το 3-0. Το μόνο που κατάφερε η Reading ήταν να μειώσει τρία λεπτά πριν το τέλος με κοντινό σουτ του Shorey. Almunia, Sagna, Toure, Gallas, Clichy, Eboue, Fabregas, Flamini, Rosicky (Walcott 83’), Hleb (Diarra 79’), Adebayor (Bendtner 83’).