Έδειξε χαρακτήρα και παρέμεινε πρώτη
Δευτέρα, 05/11/2007
Γράφει ο Δημήτρης Βέργος (01)

Έδειξε χαρακτήρα και παρέμεινε πρώτη Ο αγώνας με την Manchester United ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι. Πολλές κλασικές ευκαιρίες είναι αλήθεια ότι δεν υπήρχαν αλλά το πάθος, η ένταση, η αγωνία και ο γρήγορος ρυθμός ήταν στοιχεία που χαρακτήρισαν το παιχνίδι του “Emirates”. Η Arsenal ήταν αυτή που ήλεγχε το ματς στο πρώτο ημίχρονο και θα μπορούσε να είχε πάρει το προβάδισμα στο σκορ αν ο van der Sar δεν απέκρουε τη δύσκολη κεφαλιά του Gallas στο 36’ έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Fabregas. Η United πάντως ήταν αυτή που πήρε κεφάλι στο σκορ, παγώνοντας το “Emirates” δευτερόλεπτα πριν τη συμπλήρωση των 45 λεπτών του πρώτου ημιχρόνου. Η μπάλα πέρασε στην περιοχή των «κανονιέρηδων» και ο Rooney πετάχτηκε στην πορεία της και με πλασέ το οποίο αλλοιώθηκε στο σώμα του Gallas, νίκησε τον Almunia και έκανε το 0-1. Με την έναρξη όμως του δευτέρου μέρους η Arsenal έδειξε τα δόντια της και μπαίνοντας δυνατά στο παιχνίδι κατάφερε να ισοφαρίσει στο 47ο λεπτό. Ο Adebayor σε πρώτο χρόνο δεν κατάφερε να νικήσει τον van der Sar αλλά ο επερχόμενος Sagna βρήκε με πολύ ωραίο τρόπο τον Fabregas στην καρδιά της άμυνας της United και με εξουδετερωμένο τον Ολλανδό κίπερ των «κόκκινων διαβόλων» έστειλε την μπάλα στη γωνία, ξεσηκώνοντας έτσι το “Emirates”. Η συνέχεια επιφύλασσε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι με τον ρυθμό του αγώνα να αυξάνεται και τις δύο ομάδες να επιτίθενται για να φτάσουν στη νίκη. Το φάουλ του Fabregas από καλή θέση μπλόκαρε ο van der Sar ενώ η κεφαλιά του Rooney από πλεονεκτική θέση πέρασε άουτ. Έτσι φτάσαμε στο 83ο λεπτό όταν και η United πάγωσε για δεύτερη φορά το “Emirates” μιας και ο Ronaldo εκμεταλλευόμενος την ασυνεννοησία των Almunia και Gallas με κοντινό πλασέ τελείωσε μια όμορφη επιθετική ενέργεια των συμπαικτών του. Οι «κανονιέρηδες» όμως ήταν αυτοί που είχαν την τελευταία λέξη στο ματς και «χαμογέλασαν» χάρη στην πίστη και την αυτοσυγκέντρωση, παρά το νεαρό της ηλικίας, που διαθέτει αυτή η ομάδα. Ήταν το 93ο λεπτό όταν σε μια φάση διαρκείας, ο Gallas έπιασε από κοντινή αλλά πλάγια θέση το σουτ, ο van der Sar απέκρουσε αλλά η μπάλα είχε περάσει εμφανώς τη γραμμή του τέρματος. Ο linesman ευτυχώς κατάφερε να δει αυτήν την περίπλοκη φάση, o Webb έδειξε σέντρα και οι οπαδοί των «κανονιέρηδων» πανηγύρισαν έξαλλα. Κάπου εκεί τελείωσε το ντέρμπι, με την Arsenal να εξακολουθεί να βρίσκεται στην κορυφή (έχοντας και ένα παιχνίδι λιγότερο) και να δείχνει όπως και στο Anfield μεγάλα ψυχικά αποθέματα κάτι που επισήμανε και o Wenger αμέσως μετά. Almunia, Sagna, Toure, Gallas, Clichy, Eboue (Walcott 75’), Fabregas, Flamini, Hleb (Gilberto 79’), Rosicky (Eduardo 79’), Adebayor.