Χάθηκε η μπάλα…
Τετάρτη, 24/10/2007
Γράφει ο Δημήτρης Βέργος (01)

Χάθηκε η μπάλα… Καταιγιστική, εντυπωσιακή, απολαυστική. Η Arsenal κάνοντας ίσως την καλύτερή της εμφάνιση για τη φετινή χρονιά διέλυσε με 7-0 τη Slavia Πράγας για την 3η αγωνιστική του 8ου ομίλου του Champions League, αποδεικνύοντας έτσι για ακόμη μια φορά πως είναι η πιο φορμαρισμένη ομάδα αυτήν τη στιγμή στην Ευρώπη. Η μπάλα για 90 λεπτά είχε κρυφτεί από τους αυτοματισμούς των ποδοσφαιριστών του Arsene Wenger που με πρωταγωνιστές τους Fabregas, Hleb και Walcott είχαν φτάσει το ματς στο 58ο λεπτό στο 6-0. Τα γκολ ξεκίνησαν ουσιαστικά από τα αποδυτήρια όταν στο 5’ ύστερα από εξαιρετική ενέργεια του Hleb, o Fabregas πήρε την μπάλα πλάγια μέσα στην περιοχή και με ένα μακρινό φαλτσαριστό σουτ που θύμισε…Henry έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έγραψε το 1-0. Η καταιγίδα μόλις είχε αρχίσει και στο 24’ ο Hleb έπειτα από κόρνερ έπιασε το σουτ μέσα από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε στον Hubacek και μπήκε για δεύτερη φορά στα δίχτυα των Τσέχων. Η Arsenal συνεχώς πίεζε και λίγο αργότερα η κεφαλιά του Adebayor αποκρούστηκε εντυπωσιακά από τον Vaniak ενώ αμέσως πιο μετά ο Eboue πέρασε με τακουνάκι την μπάλα από την αριστερή πλευρά του αντιπάλου του, αυτός έφυγε από τα δεξιά και πιάνοντας ένα φαλτσαριστό σουτ από πολύ πλάγια είδε την μπάλα να φεύγει μόλις άουτ και να μην μπαίνει το γκολ της χρονιάς σε μια κίνηση που θύμισε…Βραζιλία. Όμως οι χαμένες ευκαιρίες δεν μπορούσαν να συνεχιστούν καθώς στο 41’ το λάθος του τερματοφύλακα της Slavia εκμεταλλεύτηκε ο Walcott που σε άδεια εστία έκανε το 3-0 σημειώνοντας το πρώτο του γκολ για φέτος. Το ημίχρονο τελείωσε κάπως έτσι και με την αρχή του δευτέρου η Arsenal σκόραρε τρεις φορές. Την αρχή έκανε ο Hleb ο οποίος στο 50’ μπήκε στην περιοχή εξουδετερώνοντας με ντρίπλα τον αμυντικό της Slavia και με συρτό σουτ νίκησε τους πάντες και έκανε το 4-0. Τα τρία επόμενα γκολ βέβαια ήταν κάτι παραπάνω από μαγεία. Στο 54’ η μπάλα χάθηκε από τα μάτια όλων. Μόνο οι παίκτες του Wenger την είδαν κάνοντας έναν απίστευτο συνδυασμό με τελικό παραλήπτη τον Walcott που με το μυτάκι πλάσαρε άψογα τον Vaniak κάνοντας με εντυπωσιακό τρόπο το 5-0. Τέσσερα λεπτά μετά η Arsenal ξαναχτύπησε όταν και πάλι η Slavia είδε τους «κανονιέρηδες» να μπαίνουν στην περιοχή της με πέντε γρήγορες πάσες και τελικώς τον Fabregas από κοντά να πλασάρει, γράφοντας έτσι το 6-0. Από εκεί και μετά είναι αλήθεια ότι η Arsenal κόπασε. Με παιχνίδι στο Anfield την Κυριακή δεν θα μπορούσε να κάνει και αλλιώς μιας και ήδη οι 60,000 οπαδοί της στο Emirates ήταν κάτι παραπάνω από ικανοποιημένοι. Λίγα λεπτά πριν τη λήξη έφτασε κοντά στο 7-0 αλλά το δυνατό σουτ του Rosicky μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στη συμβολή των δοκαριών της Slavia. Ότι πάντως δεν κατάφερε ο “Ros” το έπραξε ο Bendtner δύο λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90’. H μπάλα πέρασε στην περιοχή των φιλοξενούμενων από τακουνάκι του Eboue, o Bendtner τσίμπησε την μπάλα, βρέθηκε απέναντι από τον Vaniak, τον πέρασε και σε κενή εστία σημείωσε το έβδομο γκολ. Εκεί κάπου τελείωσε και το σεμινάριο ποδοσφαίρου από την Arsenal η οποία κατά τον Arsene Wenger έχει 20% περιθώρια βελτίωσης ακόμη…Φανταστείτε τι άλλο έχουν να δουν τα μάτια μας…Almunia, Clichy, Toure, Gallas, Sagna, Hleb (Rosicky 61’), Fabregas, Flamini (Gilberto 61’), Eboue, Walcott, Adebayor (Bendtner 61’).